Štíhlé vřeteno



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
5.3.2010 21:37

U jabloní pro zapěstování štíhlého vřetene stačí pokud koupíte výpěstky na slabě rostoucích podnoží jako je M9, J-TE-E, J-OH-A a pod. Některé odrůdy lze i na M26.

Pokud vím, tak v Mělníce- Mllazicích je zahradnictví a divil bych se, že by neměli výpěstky na slabě rostoucích podnožích. U hrušní je vhodnou podnoží např. kdouloň. U švestek např. St. Julien, u třešní P-HL-A ale i jiné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
chrápčice - (4) - 0.146 (?), 5.3.2010 14:48, zobrazeno: 19517x

Marně sháním v okolí Kladno, Louny,Mělník a Rakovník zahradnictví kde by prodávali ovocné stromky vhodné pro pěstování štíhlého vřetena.Děkuji za informace Martina.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 5.3.2010 21:37

U jabloní pro zapěstování štíhlého vřetene stačí pokud koupíte výpěstky na slabě rostoucích podnoží jako je M9, J-TE-E, J-OH-A a pod. Některé odrůdy lze i na M26.

Pokud vím, tak v Mělníce- Mllazicích je zahradnictví a divil bych se, že by neměli výpěstky na slabě rostoucích podnožích. U hrušní je vhodnou podnoží např. kdouloň. U švestek např. St. Julien, u třešní P-HL-A ale i jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
chrápčice - (4) - 0.146 (?), 6.3.2010 7:51

Dobrý den pane Vinšálek.

Nejprve vám děkuji za vaše informace.Pak bych měla ještě dotaz, poněvač s pěstováním ovocných stromků teprve začínám a líbí se mi právě tenko způsob tvarování a údržování, mimo jiné mají takto pěstované stromky menší potřeby na prostor.Pokud jsem viděla někde vhodný stromek na odpovídající podnoži, byl veden jako záksek.Jestli se domnívám správně tento stromek je již ostříhaný na tvar korunky, tudíš dosti na krátko než se doporučuje u štíhlého vřetene.Tak že jestli máte s tímto nějaké zkušenosti je možno takto upravený stromek též použít a jak na to.Předem děduji.Martina Ch.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 6.3.2010 8:05

Shánějte brožuru Zeman: Štíhlá vřetena, ČSSZ Vsetín. Tam je metodika popsaná. Zákrsky použít můžete, je to i lepší než zapěstovat špičák, máte náskok. Stromky ve školkách se zásadně prodávají nestříhané, maximálně Vám je trochu neradi ostříhají při prodeji na požádání. Takže nepožádáte a je to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 7.3.2010 8:49

Dobrý den.

Hodně informací můžete načerpat také z knihy, kterou napsal Jan Blažek a jmenuje se Pěstujeme jabloně, vydavatelství Brázda.

Názorně také popisuje tvarování štíhlého vřetene doc. Josef Sus v letošním březnovém čísle časopisu Zahrádkář. Něco je, myslím, také v únorovém čísle a také v loňských číslech tohoto časopisu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 7.3.2010 11:23

Paní Martino není možné, že v lokalitě, kterou uvádíte nemůžete sehnat vhodný výsadbový materiál. Já sám Vám mohu nabídnout cca asi deset odrůd. Ovšem při výběru jabloní pro výsadbu ve tvaru štíhlého vřetene Vám rozhodně nedoporučuji jabloně na podnoži M9 pro kratší uchovatelnost plodů ve sklepě a to až o šest týdnů (osobně mám vyzkoušeno, jak jsem zde již mnohokrát uváděl) Dále nedoporučuji podnož J - TE - E vůbec ne J - TE - G a některé méně známé tzv. ještě slabší, neboť jabloně na těchto podnožích vyžadují velmi kvalitní půdu, časté hnojení v malých dávkách a pravidelnou, nejlépe kapkovou závlahu. Ideálnější je podnož M 26 a u některých odrůd J - TE - H. Rozmyslete si, zda chcete pěstovat ve tvaru štíhlé vřeteno, nebo ovocná stěna. V každém případě je nutné vybudovat opěrnou konstrukci, alespoň jednoduchou. Tvar štíhlého vřetena je méně složitý, konstrukce jednodušší, než např. u ovocné stěny, navíc určité chyby v řezu se dají lépe napravit, což u tvaru stěny není většinou možné. Dále rozhodně doporučuji prostudovat nějakou literaturu, jak zde bylo uvedeno. Na druhé straně není třeba se bát pěstování jabloní v těchto tvarech, které jsou velmi výhodné pro menší zahrádky. Je vhodné vysadit jednoleté štěpovance a založit si první patro ve výšce, která bude vyhovovat (natažení prvního drátu)

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 7.3.2010 20:29

Pane Boštička mohl byste sdělit proč nedoporučujete tvarovat štíhlá vřetena na podnoži M 9 či J-TE-E? To, že z M9 mají plody kratší uchovatelnost, znám také z vlastní zkušenosti ještě z dob, kdy jsem dělal volné zákrsky. Tehdy Rubíny na M9, i když byly pefektně vybarvené jsem musel přednostně spotřebovat do začátku nového roku. Z ostatních stromů vydržely do 2. pol. února, i když ztráty hnilobou tam samozřejmě byly.

Ale na druhé straně mám štíhlé vřeteno např. Angoldu či Jonagoldu na M9 a pokud by je všechny rodina nesnědla dříve, v solidní vzhledové i chuťové kondici vydrží do začátku dubna.

Na J-TE-E mám např. Godstar, Selenu, Topaz a další odrůdy a nevidím žádný problém. U podnože J-OH-A už tolik spokojen nejsem.

Na podnoži M 26 mám zatím pouze dvě odrůdy a nemohu je zatím hodnotit, protože první plody byly teprv v předloňském roce. Ale tvarovat štíhlá vřetena na M26 bych se u některých odrůd bál.Pro zakrslé podože typu M27 nemám vhodné podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
chrápčice - (4) - 0.146 (?), 7.3.2010 21:55

Dobrý den pane Boštička.

V zahradníctních která jsem navštívila buď nevěděli co jsou to štíhlá vřetena a nebo mi zdělili že je nevedou.Z uváděné literatury mám Štíhlá vřetena na zahrádce od Václava Zemana.Předem děkuji.

          S pozdravem Martina Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 8.3.2010 7:03

Nevím, jestli Vás dobře chápu, ale štíhlé vřeteno se jako výpěstek nikde neprodává. Proto Vás v zahradnictví nechápali. Musíte koupit vhodný zákrsek, nebo špičák na vhodné podnoži a tvar zapěstovat na stanovišti. V Zemanově knížce je vše, pan Boštička radí ohledně podnože. Víc informací tu nedostanete, je to na Vás. Jestli máte pocit, že si koupíte štíhlé vřeteno, zasadíte a hotovo, je to nepochopení. Ten stromek se tvaruje celý jeho život.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
chrápčice - (4) - 0.146 (?), 8.3.2010 8:35

Dobrý den.

Musím vám zdělit že v jednom zahradnictví, které jsem našla přez net, ovocné stromky prodávaji jako štíhlá vřetena a zákrsky proto mě to zmátlo.Oba dva druhy na stejných podnožích.Také jsem se setkala s tvrzením že se špičáky ze zákona nesmějí prodávat.Pak se nedivte že jsem z toho zmatená jak lesí včela.Kor když s tímto začínám a mé zkušenosti jsou pouze vyčtené z brožury.

           S pozdravem Martina Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika