štíhlé vřeteno



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
4.3.2013 17:47

Plastová ohýbátka co nabízí Oslavan jsou docela dobrá. Pro rychlou práci je vhodný i papírem obalený vázací drátek. Velice rychlý způsob je i vyvazování pomocí provázků. Pro hrušně, které mají křehké dřevo je vhodnější než pevná ohýbátka.Tento způsob lze zefektivnit, když se naučíte rychle uzlovat. Dále to urychlí nůž na prstýnku. U 20 mladých hrušní snad ani nemá význam vymýšlet nějaké urychlovače práce...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 4.3.2013 17:47

Plastová ohýbátka co nabízí Oslavan jsou docela dobrá. Pro rychlou práci je vhodný i papírem obalený vázací drátek. Velice rychlý způsob je i vyvazování pomocí provázků. Pro hrušně, které mají křehké dřevo je vhodnější než pevná ohýbátka.Tento způsob lze zefektivnit, když se naučíte rychle uzlovat. Dále to urychlí nůž na prstýnku. U 20 mladých hrušní snad ani nemá význam vymýšlet nějaké urychlovače práce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.3.2013 18:10

Ani těch hrušek na štíhlá vřetena se nebojte. Lze je tvarovat často lépe, než vícero odrůd jabloní. Podmínka je, samozřejmě, slaběji rostoucí podnož, já mám kdouloň MA. Taková Bohemica se mi tvarovala snadněji, než Hana, Jonagored, Angold a některé další na M9.

Drátěnku nemám, protože jsem stromky vysazoval postupně od konce století až donedávna. Stávající zákrsky, často dost vzrůstné, na podnožích M4 i M2 a dokonce M1, něco bylo i na M9, jsem postupně likvidoval asi 8 let tak, abych sklidil každoročně dostatek jablek. To bránilo vybudování drátěnky.

Jako kolíky jsem použil staré vyřezané 1/2" trubky, často vodovodní. Na vyvazování nejrůznější vyřazené vodovodní fitinky a ze železého šrotu vybrané šrouby, matky a různá želízka. Ty jsem pomocí provázků a kolíčků vyvěšoval na větévky.  Kde byl terminál slabý, stačilo letorost jen včas vykolíčkovat.
Nyní u mě na zahradě, kromě 2 lísek, ovocný strom s větší korunou neuvidíte. Podobně jsem postupoval, i když v menším měřítku, na části zahrady u zetě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 4.3.2013 18:45

můžete sem pak prosím dát fotky jak to máte založené? děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 5.3.2013 9:03

ještě bych chtěl nadhodit to, v čem se publikace trochu různí - spodní patro je jasné, ale pak se literatury mění - nad spodním patrem ty vetve maji byt kratsi, to ano, ale někde jsou jen o něco menší než spodní patro a jinde jsou seříznuté na takové čípky - co si o tom myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 5.3.2013 9:37

V mojich knihách, i starších je štíhle vreteno tvaru mustry krásneho smrekového tvaru, od najširšieho na spodu až po najužší u špičky.Videl som už ale i modifikáciu - nezužujúcu sa do hora, ale akýsi skoro ako valec.

Ja mám tiež niektoré stromčeky nastrihnuté na štíhle vretená, ale niektoré zase nie. Aký tvar sa mi podarí nakoniec vykúzliť uvidím za pár rokov. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.119 (?), 5.3.2013 11:16

Spodní patro je na celý život stromku. Tvoří kostru. Větve nesmí být silnější než 1/2 kmínku. Nesmí se ani ohnout a zababčit. Při odstranění kosterní větve už plnohodnotnou náhradu nevytvoříte.

Ve vrchní části jsou pouze mladé větve, které se obměňují. Princip obměny vychází z pillar řezu.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 5.3.2013 11:49

Pillar řez - to už je taková, řekl bych - řezací extraliga. To už sand není jenom pouhý řez, ale něco víc, něco jako "mazlení se sadaře se stromky", kouzelnická hra o každý pupínek.

Schéma Pillar-řezu
Schéma Pillar-řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 5.3.2013 12:52

Ten řez je podobný jako u révy. Jenže jabloň není réva a to byl vždy můj problém, když jsem něco podobného zkoušel. Prostě to vždy rostlo (spíš nerostlo) úplně jinak, než na obrázku. takže kde nic není, ani čert nebere, kde není výhon a pupen, sadař nestříhne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 5.3.2013 12:59

musím souhlasit, že réva se stříhá dobře, protože pokaždé zjara jsou výhony na svém místě jako minule, u stromů je vše jinačí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 5.3.2013 15:57

Je to tak, princip je podobný jako u řezu révy na záložní čípky. Ale zatímco pupeny révy raší relativně spolehlivě (pokud nevymrznou), u jádrovin je to vždy trochu sázka do loterie. V každém případě pěstovaní ovoce na omezených tvarech stromků je z hlediska řezu a řezacího know-how náročnější, než je tomu u volných tvarů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika