Staré odrůdy jabloní - Slovácko



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
27.1.2012 9:52

Myslím, že pan Petr moji metaforu s auty pochopil,  na rozdíl od jiných.  Na příkladu to uvedu tak: Ze vzdálenosti 1 km jsem před 40 lety snadno poznal šestsettrojku od Volhy, Spartaka, Hilmana.  Stejně tak jsem poslepu poznal chuť Matčina od Zvonkového či Starkingu. Dnes, když za sebou pojede Opel Astra, Mazda 3, Hyundai I 30, Kia Ceed a všechny tvaru hatchback, tak je z 20 metrů nepoznám. Stejně jako na prosincové degustaci nových odrůd si ani zkušení bardi nebyli jistí, co chutnají.
    Nemyslím, že je třeba někoho ostrakizovat za to, že projeví stejný názor. Zahrádkaření není tak rozmanitý obor, aby si každý mohl myslet něco úplně jiného. Za sebe mohu říci, že v drtivé většině souhlasím s názory pánů Stanislawa, Zavřela,  PP, Mittwocha, Vinšálka, Ferdy, Janči, paní Lídy, Oxalis a mnoha dalších, anonymy nepočítaje. Jsem rád, že mi to příliš často nepředhazují.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 150.101 (?), 26.1.2012 23:15

Aj keď som priaznivcom rezistentných odrôd na typových podpníkoch, ktoré dávajú plodom zaujímavé vlastnosti, prikláňam sa v tejto diskúsii k názorom p.Nocenky. Kto má dosť miesta, tomu fandím v úsilí udržiavať kvalitné staré odrody. Mnohé z nich sa nemuseli striekať proti chorobám a chuť plodov je naozaj otázka čisto subjektívneho vnímania každého pestovateľa. Názor p.PP: "mnohé "staré" odrůdy, na něž vzpomínáme jsou tak vyjímečné hlavně díky těm vzpomínkám..." nepovažujem za správny. P.Stefanos (26 r.), ktorý si na južnej Morave vysadil nový sad zo starých odrôd, je príkladom toho, že práve mladí ľudia nachádzajú cestu k odkazu starých šľachtiteľov a hľadajú medzi starými odrodami novou chuťovou kvalitu a nie žiadne iracionálne spomienky na detstvo. Prirovnanie starých či nových automobilov k jabloním- opakovaná špecialita p.Vysloužila- mi nepripadá dosť šťastné ani vtipné. Plech a benzín sa so živou prírodou nemajú moc v láske. Aj staré autá boli v jednej vlastnosti všetky rovnaké- u všetkých smrdel výfukový plyn benzínom. Dnešné autiaky vďaka riadenému spaľovaniu nesmrdia, ale rôznorodosť tvarov a typov karosérií a ich interiérov je oveľa väčšia ako v povojnových rokoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 27.1.2012 6:41

Pro pana Pala: O tom autě - evidentně jste to nepochopil, či alespoň pochopil jinak, než já.  Ano, mnohé "staré" odrůdy se nemusí stříkat, ale také mnohé prakticky nejsou k jídlu.   Pro pana Petra z Pardubic: Nic jsem o fytosu nepsal, neznám jej a nic od nich nekupuji, leda nevědomky, jestli dodávají do obchodů. Co je platné že milujete chuť domácí švestky, když promořenost šarkou prakticky znemožnuje její pěstování?  Dva diskutující nesmí mít stejný názor? V pravidlech fóra takový zákaz není.

Trochu o tématu. Mám na zahradě strom hrušky Muškatelky šedé. Mocímermo se snažím ho udržet a rozšířit. Je to letní hruška, v optimální zralosti štavnatá, sladká chruplavá dužina, výborné muškátová chuti. Pro mne vynikající hruška s chutí doplněnou vzpomínkami na dětství a prázdniny. Odolný a vitální strom. Jenže konzumní zralost trvá podle roku od slabého  týdne do max. 10 dnů, okamžitě hniličí, má častou kaménčitost dužiny.  Někdy hniličí rovnou i z tvrdého stavu, aniž mezitím dozraje. Ale i přes tyto nectnosti ji mám rád. Jsem tedy opravdu nepřítel "starých" odrůd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 150.101 (?), 27.1.2012 8:15

Ad PP: Otrepané prirovnanie chuti jabĺk k autám sa týkalo p.Vysloužila. Jeho tvrdenie "Dnes jsou všechna auta stejná, dokud není vidět na masku, ani nejde poznat značku." mi pripadá veľmi sugestívne. S jabloňami je to ceľkom inak. Aj niektoré "moderné" odrody nie sú k jedlu. Príkladom je Produkta. Tiež som ju pestoval. Veľmi rozumnú otázku otvoril p. Vladislav Kaněra, keď zapochyboval o mrazuodolnosti moderných jabloňových šľachtencov. Ak by k nám na chvíľu došiel storočný mráz s teplotami pod mínus 30, zasa by zrejme iba staré sorty našich dedov a pradedov ukázali svoje kvality.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 27.1.2012 8:38

Tedy dámy a pánové, tato diskuze začíná být stejně hodnotná a smysluplná jako vlákna, v nichž se diskutující do krve přou, zda je lepší Stihl nebo Husqvarna.  Docela bych to tu chápal, kdyby se třeba chystal zákon, zakazující pěstovat odrůdy vyšlechtěné před rokem 1970 a na kmenech vyšších než 1,5 metru. Ale o nic takového nejde, nikomu přece není přikazováno, co mu má chutnat a co si má myslet, tak si snad každý zasadí,  sní a napíše co chce.
   Názory, jako že nelze srovnávat vztah ke starým odrůdám se vztahem ke starým autům, protože auta smrdí, ty snad ani nepotřebují komentář.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.216 (?), 27.1.2012 9:24

Nic ve zlém pane PP, ale kdy Vy jste měl jiný názor, než pan Vysloužil? Narážím jen na Vaše slova: "Někdy mám názor stejný a někdy jiný". Ale mě zase pro změnu uchvátili umělecké fotografie pana Polehly, který mě inspiroval k dalšímu pěstování jabloní na nějakém dalším pozemku. Co se týče zašárkovaných Domácích švestek, tak na to už jsem také odpovídal přesně ve stejném duchu panu Vysloužilovi, tak proč to znovu a znovu opakovat? Ono se snad těm Němcům něco lepšího vyprodukovat podaří. O těch autech jsem to pochopil tak, že když jsou na první pohled všechna stejná, to znamená, že to platí i o novějších odrůdách jabloní. Otázka je jestli se to samé nedá říci o jejich chuti. Všechna jsou dobrá, ale všechna tak nějak stejná, málo odlišná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 27.1.2012 9:39

Takže v polemice typu husqvarna-stihl pokračujem. Pana Vysloužila si vážím pro jeho moudré a nerýpavé (na rozdíl od mých) názory podložené zkušenostmi. To se pozná. Na fóru byl první on, pak jsem přistoupil já a naposledy Vy. To není známka nějakých zásluh, ale konstatování, že v dobách kdy já jsem s MV nesouhlasil,  Vy jste o Zahradě asi neměl ani páru, ostatně proč bych Vám měl dokazovat, s kým kdy souhlasím a s kým ne? A na pravdu publikovaného obsahu v žádné internetové kecárně záruku nelze dostat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 137.254 (?), 27.1.2012 10:35

Ad PP a MV: Prepáčte, ale tak ako som nepochopil, prečo p.MV nerozpozná od seba moderné autá, tak nechápem súvislosť dlhoročného prispievania do fóra s obsahom príspevkov. Že niekto pristupuje k portálu skôr a niekto neskôr je prirodzený proces. Pravdepodobne nie prirodzený pre každého. Práve p.MV si viackrát priznal, že sa v pravdivosti svôjho názoru "seknul". Na rozdiel od PP. Pokiaľ ide o chuť "moderných" odrôd, je podľa môjho názoru podobná vďaka podobným sortám zúčastneným pri krížení (G.D., Rubín, Vanda...) Ale veď aj staré odrody typu McIntosh, Coxova reneta... mali veľa krížencov s podobnou chuťou. Tak prečo sa z porovnávania robí taká kovbojka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 27.1.2012 9:52

Myslím, že pan Petr moji metaforu s auty pochopil,  na rozdíl od jiných.  Na příkladu to uvedu tak: Ze vzdálenosti 1 km jsem před 40 lety snadno poznal šestsettrojku od Volhy, Spartaka, Hilmana.  Stejně tak jsem poslepu poznal chuť Matčina od Zvonkového či Starkingu. Dnes, když za sebou pojede Opel Astra, Mazda 3, Hyundai I 30, Kia Ceed a všechny tvaru hatchback, tak je z 20 metrů nepoznám. Stejně jako na prosincové degustaci nových odrůd si ani zkušení bardi nebyli jistí, co chutnají.
    Nemyslím, že je třeba někoho ostrakizovat za to, že projeví stejný názor. Zahrádkaření není tak rozmanitý obor, aby si každý mohl myslet něco úplně jiného. Za sebe mohu říci, že v drtivé většině souhlasím s názory pánů Stanislawa, Zavřela,  PP, Mittwocha, Vinšálka, Ferdy, Janči, paní Lídy, Oxalis a mnoha dalších, anonymy nepočítaje. Jsem rád, že mi to příliš často nepředhazují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Margaret - (1) - 234.174 (?), 5.9.2016 19:54

Dobrý deň. Chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu. Máme na záhrade starú odrodu jablone (stredné Slovensko - kúpele Lúčky) a nevieme o akú odrodu sa jedná. Bola zasadená v rokoch 1945 - 1950,má veľmi veľké plody (cca. 450 g), zberá sa v lete a má krátku dobu uskladnenia (maximálne mesiac, možno dva). Pokúšali sme sa zistiť niečo na internete, ale stále máme dilemu (gravštýnske, kardinál žíhaný poprípade iná odroda). Ďakujem.

...
...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.9.2016 23:09

Kardinál žíhaný to určitě není, Grávštýnské patrně ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika