Staré odrůdy



Stránky: 1,  2   
proky - (25) - 241.241 (?) 
14.3.2017 13:42, zobrazeno: 12746x

 dnes jsem objednala na naši poměrně velkou zahradu 3 ovocné stromy - jabloň Anansové (dle prodejce letní, ale v nabídce také zimní) jako dítě si však vybavuji, že jsem měli na zahradě opravdu letní s chutí po ananasu, světle zelené s růžovým líčkem opravdu výborné kořeněné chuti - jižní čechy, druhý stromek je ranná odrůda meruňky Citronka a třetí velmi pozdní odrůda meruňky Sirena - potřebuji více informací ohledně objednaných odrůd, bohužel jsem toho moc nenašla ani zde, pokud někdo bude mít s těmito odrůdami zkušenosti napište předem všem moc děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.212 (?), 14.3.2017 22:42
K tým "ananásovým" jablkám: Treba rozlišovať že ide o 2 rôzne odrody - 1. Ananásové letné (foto 1,2), 2. Ananásová reneta (foto 3,4 -stará zimná odroda pôvodom z Holandska (alebo Belgicka). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 15.3.2017 12:15

Přesně takové letní jablko jako je foto.,Ananasové letní jsme v minulosti pěstovali na zakrslé podnoži, takže byl stromek celkem rozumné velikosti, a plodil tolik ovoce, že jsme úrodu i v záplavě jiných letních jablečných úrod měli problém zůžitkovat.Strupovitosti netrpělo vůbec.Dužina byla v celku tuhá, suchší, později moučnatělá, převládala spíše slaká chuť, bez výrazného aromatu.Matně si na žádnou ananasovou chuť ani dle jména nevzpomínám.Dle mého soudu byly, a jsou chutnější sorty.

Zhruba před necelými čtyřiceti roky, před revolucí, jsme ho koupili v nějakém zahradnictví.A jak už to tak bývá cedulka se časem ze stromku stratila, a tak nikdo nevěděl jaká odrůda to vlastně byla.Díky p.Ivanovi, a jeho exkurzi do světa "starých odrůd" jsem si doplnil jedno bílé místo v naší zahradkářské historii na naší zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
proky - (25) - 241.241 (?), 15.3.2017 12:46

Foto se mi zdá, že odpovídá, je to také cca 35 - 40 let, kdy jsme toto jablíčko na dědovo zahradě trhali z celkem nízkého stromu jako děti, ale ta chuť, jak jsem již psala voňavé, štˇavnaté sice drobnější, ale skvělé chuti, pamatuji si, že děda měl mimo dům sklep, kde měl uprostřed vyzděnou studánku a všechna jablka, tam v policích po bedýnkách skladoval a i z tohoto stromu jich tam také na podzim pár bylo, jako děti jsem mu na ně chodily, měl tam i nějaká kožená a další odrůdy, ale tohle mi zůstalo v paměti a již přes rok hledám, zda a možná jsem již našla tuto odrůdu, děda už není 16 let a noví majitele domu stromy kromě třešně vykáceli a místo nich mají kolem celého baráku túje, nádherná zahrada kolem celého baráku se rázem změnila v tújové opevnění katastrofa, to jsem Vám ještě nenapsala, pod jabloněmi před domem nám každoročně vyrostly houby májovky, každoročně několik kilo, o tohle všechno se připravili, tak jsem se zde trochu vypovídala

zdravím všechny zahrádkáře a pěstitele, není nad své výpěstky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.154 (?), 30.9.2018 16:45

uvažuju o tom Ananasovém letním, ale moc informací o něm není, nadm. výška asi 400m, kamenitá půda, jak by se jí dařilo? Mám už místo na jednu jablon a letní žádnou... spíš starou odrůdu, měli jsme kdysi žňůvku-prusvitné letní, ale chtěl bych zase něco jiného

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 1.10.2018 15:26

Porovnáváme-li staré a nové odrůdy, obojí mají své klady a zápory. Některé staré mají vlastnosti či chutě, které u nových nenajdeme (Coxova, Jonathan Spartan, Bláhova o...). Pro letní odrůdy to ale úplně neplatí. Ty modernější - Mantet, Krasava, Quinte, Discovery, Dima, Juno, aj. překonávají staré Charlamowski, Astrachány a žňovky snad ve všech směrech., 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 121.81 (?), 1.10.2018 18:27

Každá odrůda ať stará nebo nová má své plusy či mínusy a je nutné to respektovat. Ze starých máme na zahradě grabštajn, croncelské, zelenožlutou neznámou a albrechtovo, jsou to staré stromy po pradědovi. Některé jsou výborné k zakousnutí rovnou, jiné zase vyniknou ve štrúdlu. A třeba ten albrecht mě přijde nejlepší v říjnu, listopadu, když projde prvním mrazem ať na stromě nebo pod ním či pod kůlnou. Pak je to skvělé podzimní jablko. Pro zájemce přidávám zahraniční odkazy na staré odrůdy. Petr Vondráček

Sortenbeschreibungen

BUND-Lemgo Obstsortendatenbank

Apfelzeit!

Liste von Apfelsorten

Apple varieties

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 18.104 (?), 1.10.2018 20:04

V Holandsku bola výstava čisto starých odrôd.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 1.11.2018 17:57

Na Dánskych stránkach píšu o starych odrodach toto, mladi ludia o staré odrody nemajú zaujem radšej si kupia jabla v supermarkete.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.11.2018 9:06

Je vidět, že v tom nejsme sami. I u nás jsou jablka vyvezená na polích a v krámech se kupují ty z dovozu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika