Staré německé odrůdy



Stránky: 1,  2,  3   
host - 0.200 (?) 
21.1.2015 14:06, zobrazeno: 20967x

Může mi někdo pomoc s informacemi o starších německých odrůdách jabloní? Jedná se o doporučené odrůdy na výrobu Apfelwein (Cider), který se v německu dělá suchý a více "kyselý". Našel jsem tyto odrůdy:

  • Erbachhofer Mostapfel
  • Weißer Matapfel (alt. Tiefbutzen, Stielapfel, Cromelor)
  • Mostapfel
  • Bohnapfel
  • Roter Trierer Weinapfel

Nezná někdo jejich český ekvivalent (exituje-li vůbec), případně zda se někde v ČR dají koupit nebo sehnat rouby.

Předem všem děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.89 (?), 22.1.2015 14:06

Zdravím

Ono to je většinou problém i překladů, že nejsou přeložené názvy odrud do místních názvů.

Bohnapfel -  Strýmka

Roter Trierer -  Trevírské červené

Erbach Hofer Mostapfel - je místní odrůda, která je dost podobná v popisu a fotografie - Řechtáči soudkovému

Mostapfel - není odrůda, ale typ použití jablka. Znamená to moštová jablka.

U nás je mnoho moštových odrůd. Kyselejší mošty dělá i Croncelské, Boikovo, Strýmka, Ontário...

Sladší mošty dělá Moravská jadernička, Panenské...

Ve starých pomologiích je u každé odrůdy uváděno jak jí použít.

Pokud chcete trvat na odrůdě Erbach Hofer budete si jí muset koupit v Německu a nebo on-line, pokud budou ochotni to poslat do zahraničí.

Tuto odrůdu a ostatní staré odrůdy nabízí na stránkách arboterra.com

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.200 (?), 22.1.2015 15:34

Moc děkuji za reakci a osvětlení. Přesně toto jsem měl na mysliy. Netrvám na konkrétní odrůdě, jen na podobných vlastnostech.

S tím ontariem to říkalo už mnoho lidí, ale mě přijde docela sladké a nebo to co máme není ontariolaugh, ale všichni tvrdí že je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 22.1.2015 15:40

Asi jste ontario sklidili pozdě, přezrálo na stromě, možná i přemrzlo. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.89 (?), 22.1.2015 16:48

Zdravím

Ontario je hlavně navinulé na můj vkus kyselé. Je to jedna z mála odrůd povolených pro dia. Tato odrůda ještě teď je ve skladu v pohodě. Má větší sploštělé a žebernaté plody. Při sklizni je zelené s červenorůžovým líčkem a je padavá. Musíte odhadnout dobu podtržení jinak jí najdete na zemi. Což na mošt by nevadilo. trpí otlaky. I jeho habitus má takový zakadeřavý vzhled a sytě jedovatězelenou barvu olistění. Je v každé pomologii.

U moštů je dobré, když budete míchat sladší odrůdy s kyselími. Má to potom ten správný šmrnc. Goldenové odrůdy dávají nechutně přeslazené fádní mošty. Ontario se má co mi poradil kamarád moštovat hned po sklizni, že potom spatně teče.

Velice mě překvapil mošt z odrůdy Fuji. Měl takové lehké tony. 

Pilířové odrúdy jsem Vám vypsal a je to jenom na Vás jak ho budete odrůdově mixovat a experimentovat. Také je dobrý z moštů kalvádos u jaderničky je to důležité. Semínka při pálení dělají to škrábání v krku při polknutí.

Hlavně chci říci, že se nové odrůdy do moštů moc nehodí.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.13 (?), 22.1.2015 20:46

Nějaké experimenty ohledně moštování už máme za sebou. Na zahradě je mnoho starých stromů, u kterých nikdo z okolí nezná odrůdu - nevím jestli vůbec je někdo ještě schopen je určit.

Jedna z mála odrůd se nám povedla zjistit a to Kožená reneta. Ta dodává cideru dobrý natrpklý základ. Je asi podobná Boskopolskému?!

Zkusil bych tu Strýmku. Dle popisu je to velmi zajímavá odrůda.

Co se týče Ontaria tak tchán vysadil předloni tři stromy a tvrdí, že jeden strom co tam roste delší dobu je právě Ontario. To mi právě nepřijde kyselé, ale možné jsou dva závěry - plete se anebo kyselé opravdu jsou, ale chuť mám posunutu a co jiní považují za kyselé pro mne ještě příjemně sladké. Kdo ví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.162 (?), 23.1.2015 21:14

Zdravím 22.1.2015

Musím dát za pravdu kolegovi, že je možné, že máte Švýcarské oranžové.

Jeho matkou je Ontário x Cox.r.  otec

Tato odrůda je kopií matky a má pastelově oranžové vybarvení a chuť po tatovi." (my chlapi říkáme to samé naše dítě má vše dobré po tatovi)"

Takhle jedině tuto odrůdu odlišíte od Ontária

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 24.1.2015 0:14

Jste jistě obdivuhodný člověk, pane Vláďo, ale nevšiml jsem si, že by mělo Švýcarské oranžové chuť po "tátovi". Jedině, že by jste mě o tom přesvědčil nějakým tím plodem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.72 (?), 22.1.2015 18:15

Mozna se jedna o odrudu švýcarske oranžové, které se na Ontario dost podoba. Je sladší...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 22.1.2015 19:23

Ten Teifbutzen je Kdánský hranáč. Ten ale není Weißer.

Dobré by bylo Boskoopské. Má hodně kyselin, ale také hodně cukrů. Pokud je pravda co píše Vlada o Ontariu, vyhnul bych se mu. Kyseliny potřebujete, ale ne na úkor cukrů.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika