Stará červená letní jabloň



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 239.213 (?) 
24.3.2013 12:40, zobrazeno: 53504x

V létě jsem objevil v aleji u silnice pět stromů červené letní odrůdy.

Doba zrání: současně s Průsvitným letním. Plody celočervené, myslím, že bez žíhání či světlejšího líčka. Na chuťi, pokud si dobře vybavuji, nebyla tak šťavnatá a nakyslá, jako Průsvitné letní.

Stáří stromů: odhaduji minimálně na 40-50 let (z padesátých - šedesátých let minulého století - mladší oleje ovocých stromů u silnic snad ani neznám).

Kdo poradíte, co by to mohlo být za odrůdu?

Ptám se proto, že si nevybavuji žádnou starou červenou letní odrůdu z doby před nástupem Stark Earliestu, Vistabely apod.

Pro informaci přikládám foto dotyčných stromů (zachyceny jsou tři z oné pětice)

Josef.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 41.143 (?), 24.3.2013 14:22

Na 90 % Astrachán červený. Z dětství si vzpomínám na Astrachán bílý moc mi chutnal. Doteď mám před očima ich nádherný tvar plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 239.213 (?), 24.3.2013 15:07

Na Astrachán červený (i bílý) si z dětství pamatuji. Ten to na 90% nebyl, ale při psaní svého úvodního příspěvku (dotazu) jsem si na něj vůbec nevzpomněl.

Má někdo nějaké další nápady k určení neznámého jablka?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.16 (?), 24.3.2013 18:25

Beuty of Bath, Mr. Gladstone, Hedvábné červené letní... V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 25.3.2013 1:22

Close...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 224.203 (?), 31.3.2013 23:44

Založil jsem téma a už jsem se skoro neozval a teď učiním prohlášení :-). Připojím několik bodů:

  1. Děkuji všem přispěvatelům k "mému" jablku.
  2. Jezibabin vstup do neukončené diskuse a navíc se žlutým jablkem mne trochu "rozhodil". (Mne hned napadlo, že mi to připomíná Stark Earliest, ale může to být i mnoho dalších odrůd, které neznám, a tak jsem mlčel).
  3. Děkuji Wendymu za lehké popíchnutí a rozvíření... Starořímské jablko to ale opravdu nebude. Sem nedošli. /Jen mne napadá jisté rčení: Když mužskej řekne, že něco udělá, tak to udělá a opravdu není nutné, aby mu to manželka každého půl roku připomínala :-)/ "Vrazit klín do řepy" (nebo do Pepy?) :-)
  4. Z nabídnutých možností - odrůd červených letních jabloní - se nejvíce kloním k tomu, že se jedná o Hedvábné červené letní, jak uvedl Vítek. Já už jsem o něm uvažoval dříve, když Vítek vložil v jiném tématu oskenovaný seznam starých tržních (školkařských) odrůd jabloní a tam bylo Hedvábné červené letní uvedeno. Do té doby jsem žádné staré červené letní jablko neznal (Malá pomologie - 1960 - ho neuvádí, starší pomologie nemám k dispozici)
  5. Přestože to není jablko současných kvalit (moučnatí), nastříhal jsem nějaké rouby a v zahradě přeroubuji větev nějakého jiného stromku. Jen tak pro zajímavost.

Tak dobrou noc a pěkné - u nás jsou bezesněhé - Velikonoce.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 1.4.2013 9:30

Máte pravdu, pane Josefe. Sem nedošli. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.42 (?), 4.4.2013 20:38

Stará červená letní jabloň.

Pan Josef, v žádném případě bych si nedovolil nějak moc rejpat, kdybych si nebyl jist, že se jedná o mého Josefa. Ten mi však na Červené pondělí, kdy jsem mu rouboval stromky, vysvětlil, že ten příspěvek nepsal. Dodatečně se Vám omlouvám, nebylo to myšleno zle. Co se týče odrůdy Hedvábné červené letní, též jsem ji nenašel. Kohout uvádí Hedvábné pozdě kvetoucí ale to je žlutá sorta. Mám i pomologii od Kamenického a tam též není. Bohužel dvě nejvzácnější pomologie, a to Moravské ovoce (František Suchý) a České ovoce (Říha), mi byly zcizeny (zapůjčil jsem je a už se mi nevrátily), takže taky nevím, kde bych tuto sortu mohl ještě hledat.

U nás byly Velikonoce na sněhu (Brno), a na svazích orientovaných k severu stále sníh leží. Mimoto i půda pro přípravu není zralá. Těšil jsem se, že tento rok nebude tak katastrofální jako loňský, ale začíná ne zrovna pěkně. No naděje umírá poslední.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.79 (?), 4.4.2013 20:57

V pohodě. Zprvu jsem sice byl trochu zaskočen tónem Vašeho příspěvku, ale pak jsem v něm dobromyslnou náladu objevil.

Z databáze.dendrologieonline: Synonyma: Malus 'Broskvové letní', Malus 'Pfirsichroter Sommerapfel'
Popis: roste slabě; plody středně velké, kulovité, žlutozelené, z větší části karmínově červené, velmi ojíněné, dužnina bílá, pod slupkou narůžovělá, dobrá, šťavnatá; sklizeň koncem VII a zač. VIII, vydrží jen několik dní a pak moučnatí

Nebo třeba tady - popis/pomologická charakteristika odpovídá "mému" jablku.

Tak hlavu vzhůru!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.114 (?), 4.4.2013 21:06

Lidová pomologie Vaněk - 100 jablek (vydání r. 1935) - naskenovaný text jablka Hedvábné červené letní  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika