Stará červená letní jabloň



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?) 
20.8.2013 22:33

Všem vám moc děkuji a přeji hodně úspěchů v pěstování čehokoliv))), Jezibaba9.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.3.2013 10:52

Jo, taky mě napadl Mantet. Jen mě zmátlo, že v atlasech jsou plody více vybarvené. Ale přesně takové, jaké jsou tady vyfocené v přepravce, jsem před lety viděl a chutnal u velkopěstitele. Nevypadají moc lákavě, ale chuť je na letní odrůdu pohádková. Kdo je jednou ochutná, tak se mu ani nechce věřit, že něco takového uzrálo v létě tady v Čechách. Taky se po nich hned zaprášilo, i když vypadají tak, jak vypadají. Dalo by se říci, že Mantet je králem letních jablek. O pěstitelských nectnostech mluvit nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.3.2013 11:10

Vzhled a malé vybarvení Mantetu odpovídá. V hustší koruně jsou jablka mnohdy jen žlutozelená. Astrachány jsou podstatně kyselejší, a plody možná trochu plošší. Typické pro Mantet je, že oproti Astrachánům jablka po dozrání voní, ale taky rychle podléhají hnilobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.141 (?), 25.3.2013 13:51

Pane Petře není co dodat.Kvalita daleko zastiňuje nedostatky.Přesto se zastavím u strašáku necností:

1 - Plody jsou nádherné a velké - pokud mají péči včetně probírky

2 - Otlaky - ostříhané nechty a šetrná sklizeň (nejsou to brambory) je po problému

3 - Strupovitost se u této odrůdy zbytečně zveličuje - je odolnější než se často uvádí - řidká koruna

4 - Krátká skladovatelnost - inu je to přece letní jablko dle toho volím velikost pěstovaného tvaru

Pro tazatelku ještě jeden poznatek.Krom výrazné vůně jež tu byla zmíněna se dá Mantet poznat také podle hustého olistění nápadně velkých listů. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 25.3.2013 21:21

Listí je vidět v přepravce, nedokážu posoudit teď, jestli má nějak velké, nezdá se mi, jablka vydrží na míse v kuchyni skoro měsíc a s tou vůní si taky nejsem jistá, ale jak tu je psáno, ty pidi jabka (když je jich moc) jsou výborná, i když jsou zelenožlutá. Kyselinu to jabko vůbec nemá, to teda vylučuje Astrachán úplně. Sousedka dělala přesnídávky pro dítě a nedávala tam ani cukr, jak byla sladká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 26.3.2013 10:38

Další fotky stromu, i s plody a listím.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.182 (?), 25.3.2013 20:33

 Tiež vlastním niečo podobné asi 30 rokou.Vrúbeľ som bral z čerstvo vypíleného 50 až 60 ročného stromu.Bolo to v polovici Augusta takže s očkovaním nebol problém.Majiteľ strom vypílil, preto že každý druhý rok bolo pod ním veľa padaviek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 26.3.2013 13:34

Jestli to zraje dříve už v červenci, v době, kdy je Průsvitné, mohl by to být Stark Earliest. V téhle barvě jsem ho míval v koruně stromu. I když na osluněné straně mívá víc červeně.  

Ono to vylezlo tak dole - je to k příspěvku ježibaba 9



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 26.3.2013 14:15

No vypadá to, že by to mohlo být ono, ale mate mně, že píšou, že má kyselinku, vypadá ale hodně stejně. Bylo hodně sladké?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.42 (?), 26.3.2013 19:47

Pan Ivan z okénka. Plně souhlasím sVámi.Je to určitě Stark earliest. Už podle místa na plodu poškozeného hmyzem a se začínající hnilobou. Moje hodnocení této sorty- utrhnout ze stromu a sníst jinak velmi rychle moučnatí. Nebyl jsem si od počátku úplně jistý, protože velká část jablek na snímku byla špatně vybarvena a deformovaná. Teprve Váš snímek mě utvrdil ve správnosti určení odrůdy.

Wendy-morava

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika