Srovnání vzrůstnosti podnoží kdoule - M26



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?)
28.1.2018 21:29
Predpokladám že dvojrad bude prebiehať východo-západným smerom a "dopředu" znamená od juhu. Ak je to tak, dajte dopredu jablone a za ne hrušky (tie budú aj na duli vyššie). Samozrejme, veľa záleží aj od toho ako si stromy budete tvarovať (výška kmeňa, typ koruny a pod.). Dôležité je aby stromčeky neboli príliš natesno pri sebe. Môžete ich v dvojrade zasadiť aj striedavo, aby neboli v zákrytoch (viď foto). IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 168.23 (?), 28.1.2018 20:14, zobrazeno: 13542x

Dobrý den,

prosím všechny zahrádkáře o radu. Chystám se zasadit 2 řady stromů - jabloně na podnoži M26 (např. heliodor, topaz, ligol) a hrušně - podnož kdoule (např. dicolor nebo alfa) Lámu si hlavu nad tím, zda dát dopředu jabloně, nebo hrušně. Aby se pak nekrčily menší stromky za většími, které by na ně vrhaly stín.

Díky

Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 28.1.2018 21:29
Predpokladám že dvojrad bude prebiehať východo-západným smerom a "dopředu" znamená od juhu. Ak je to tak, dajte dopredu jablone a za ne hrušky (tie budú aj na duli vyššie). Samozrejme, veľa záleží aj od toho ako si stromy budete tvarovať (výška kmeňa, typ koruny a pod.). Dôležité je aby stromčeky neboli príliš natesno pri sebe. Môžete ich v dvojrade zasadiť aj striedavo, aby neboli v zákrytoch (viď foto). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.23 (?), 28.1.2018 21:50

Pane Hlavatý,

moc Vám děkuji za cennou radu. Se světovými stranami jste se strefil i přes můj chaotický popissmiley Udělám jak píšete. Stromky trochu vychýlím, aby nebyly za sebou.

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 172.40 (?), 28.1.2018 21:52

Po pravdě jsem o tomto už celkem nedávno přemýšlel u svého sadu, a nedospěl jsem k jednoznačnému rozhodnutí. Ono to "v zákrytu" je relativní - když se pootočíte kousek doprava nebo doleva, jsou opět v zákrytu. Jinými slovy - ve vašem případě budou v zákrytu v 10:00 a ve 14:00, v "nestřídavém" zasazení budou v zákrytu ve 12:00. Nemluvě o tom, že ve 12:00 je slunce nejvýše, takže si stromy nejméně stíní. V střídavém zasazení jsou zase stromy v době zákrytu o malý kousek vzdálenější. Co je lepší? Když se to takto rozebere, tak bych si tipl, že menší stínění je ve variantě pravidelného zasazení. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 28.1.2018 22:03
Podstatné sú rozostupy, na zákryte či nezákryte veľmi nezáleží. Niekedy dokonca stromčeku prospeje, ak naň celý deň nepraží slnko. Navyše smer výsadby (radu) málokedy prebieha presne v pravom či priamom uhle k svetovým stranám. Ale na rozostupoch naozaj záleží (a tiež na správnom reze, aby koruny boli presvetlené). Keď sú koruny stromov neúmerne nahusto, prejaví sa to negatívne nielen na kvalite a vyfarbení plodov, ale aj zdravotnom stave stromov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 28.1.2018 22:16

Právě z těchto důvodů mají řady v sadech orientaci S-J.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.23 (?), 29.1.2018 8:25

Dnes ráno jsem nelenila a označila si tyto dvě řady a změřila rozestupy, které mi vycházejí. Jabloně M26 mi vychází s rozestupem 150 cm a hrušně na kdouli pak 130 cm. Rozestup mezi první a druhou řadou je pak 160 cm. Myslíte, že je to dostatečné nebo je to málo? Mám už docela omezený prostor, ale nerada bych to zbytečně zkazila.

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 18.85 (?), 29.1.2018 9:41

Paní Moniko, 150cm rozestupu je pro vřetýnka na M9. U podnože M26 počítejte pro zákrsek nejméně 2,5m, vzdálenost řad bych doporučil 3,5m. Nezapomínejte, že M26 je zvláště v prvních letech překvapivě vitální (vidím to v sadě i ve školce).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.23 (?), 29.1.2018 12:03

A jé. Tak to mě moc nepotěšilo.sad Četla jsem tu v diskuzi, že na podnožích M9 nejsou jablka tak trvanlivá a také že M9 je dost náchylná k chorobám. Proto jsem zvolila M26. Ale budu muset tedy dát spíše méně stromků s většími rozestupy. A myslíte, že ty hrušně na kdouloních by byly v pořádku, nebo by to také chtělo větší rozestup? Asi také, viďte?

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 29.107 (?), 29.1.2018 12:20

Přesně tak, i pro hrušně je třeba počítat s většími rozestupy. Ta volba podnože je dost závislá na půdních podmínkách a pěstitelském záměru. Solax na A2 bude vypadat hrozně, M9 jako vysokokmen ještě hůř. V neposlední řadě Váš výběr závisí na nabídce ovocných školek a prodejců (předpokládám, že výsadbový materiál budete kupovat).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika