Sparjon



Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
1.10.2017 14:43, zobrazeno: 6185x

Kříženec dvou kultovních orůd - Spartanu a Jonathanu - sliboval být výjimečným jablkem. Očekávání ale nenaplnil.  Určitě není špatný, ale žádné z rodičovských odrůd se chutí nevyrovná. Třeba mu uznat, že nezdrobňuje plody jako Spartan, netrpí padlím jako Jonathan ani tolik strupovitostí jako oba rodiče.

Sparjon
Sparjon
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 156.177 (?), 16.11.2017 20:14

Odrůda vznikla zkřížením odrůd 'Jonared' a 'Spartan'.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.139 (?), 16.11.2017 20:31
To je pravda. A Jonared je náhodná mutácia (klon) Jonathanu... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 30.186 (?), 16.11.2017 20:53

Pěstuje někdo i jiné odrůdy pana Červeného (Simonka, Věra, Podorlické...)? Podělí se o zkušenosti s jejich pěstováním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 156.177 (?), 16.11.2017 20:40

Pan Vyslouzil ostalo v chuti Sparjon aspon nieco zo Spartana?Kedze je to zimne jablko nenastala skladovanim zmena chuti k lepsiemu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 16.11.2017 21:31

Pan Vyslouzil ostalo v chuti Sparjon aspon nieco zo Spartana?Kedze je to zimne jablko nenastala skladovanim zmena chuti k lepsiemu?

Náš pan Vysloužil stále opakuje, že nejpovedenější kříženec tohoto typu je odrůda Holiday.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.11.2017 11:12

Bohužel mnoho nezůstalo. Chuť Spartana je velmi dobrá, nezapře rodinu MacIntosh. Sparjon těží z názvu - je to dítě slavných rodičů. Kdyby se jednalo o nějaké neznámé křížení, málokdo by se o něm zmínil a málokdo by ho měl. Já v chuti Sparjonu necítím žádného z rodičů - oba,  Jonathan i Spartan mají výjimečnou chuť, zatímco Sparjon je trochu tuctovka. Čímž neříkám, že je to špatné jablko.
   Jak říká můj tiskový mluvčí, Holiday je jen jeden. Bohužel letos jediné 3 plody úplně zkroutila strupovitost ještě před dozráním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.11.2017 10:06

Jak říká můj tiskový mluvčí...

Nejsem si vědom, že bych byl tiskovým mluvčím ani toho hlavatého rozumbrady, který s tímto označením před časem přišel, ani ctěného doktora Vysloužila, který radostně kyne ze Šumperka do Šuran a ochotně přebírá tyto výrazy. Dovolil jsem si pouze připomenout toho nejlepšího křížence typu Mc Intosh x Jonathan, popřípadně jiných Mc Intoshových kříženců s Jonathanem. Tím je podle doktora Vysloužila HOLIDAY. Je totiž možné, že by to sám doktor Vysloužil v tomto vlákně o Sparjonu ani neuvedl. Taky je otázka, jestli se to vůbec potvrdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 184.133 (?), 21.11.2017 10:42

Sparjon není špatný, je to hezké jablko, chutné. U pana Vysloužila není nic moc, ale co jinde? Z potomstva Mc Intosh je velmi solidní i odrůda Empire. Pro mě je to Spartan na březen... To hledání vlastností po rodičích mi přijde takové divné, škatulkující. Potomstvo, které přináší jinou kvalitu je přínosem. V tomhle případě je šťavnatější a svěžejší chuti než Jonatán, není tak sladký jako Spartan. I ta slupka je lepší než u Spartana. Ve vůni si kousek toho Intoše nechal. Na pováženou je protěžování uniformity chuti střížovických odrůd z poslední doby. Na vysoké úrovni, se slabou slupkou, ale moc je toho po Rubínu, Topazu se zamíchaným Goldenem. A ikoničtí přátelé této univerzální kombinace neberou mezi slušné odrůdy nic co by se odlišovalo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.11.2017 16:37

Já jsem si hlavně na doporučení pana Boštičky a jiných pořídil SPALORD (Spartan x Lord lambourne), ale ohledně této odrůdy je "ticho po pěšině", takže možná, že si nakonec řeknu zlatý dobrý Spartan. Je mě to velice líto, ale Empire nemám. Kamil chválí i ten NOVOMAC. A můžeme nakonec pokračovat třeba s VYSOČINOU atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika