Sladké alebo kyslé?



host - 234.140 (?)
29.1.2018 21:31

V mnohom s vami súhlasím. Ale nemyslím si že osy a sršne sú agresívnejšie ale myslím si že je týchto škodcov viac ako kedysi. To že mnohí sadia do ovocných záhrad tuje a iné okrasné rastliny je pravda. A aj preto aj hrušky trpia hrdzou hruškovou. 15 rokov dozadu som hrdzu hruškovú nemal.

V prírode bolo viac dostupnej vody, pravidelnejšie pršalo. Teraz mnohokrát boli dlhé obdobia sucha, keď tá háveď ide za ovocím skôr kvôli vode, než kvôli cukrom.

Je to tak.

No a nezabúdajme aj na to, že súčasné top odrody sú objektívne viac červenšie, majú tenšiu šupku, sú sladšie než tie z minulosti. Lákavejšie pre nás, no rovnako aj pre tú háveď.

S týmto súhlasím úplne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 26.1.2018 10:05, zobrazeno: 8694x
Aké jablká Vám chutia najviac, aké preferujete? Hovorí sa "koľko ľudí toľko chutí", a medzi sladkými a kyslými jablkami je ešte celá škála sladkokyslých či kyslosladkých. Porovnal som teraz v januári jedného predstaviteľa kyslejších (KARNEVAL, foto 1-4) a jedného zástupcu sladších (LIGOL, foto 5-8) odrôd. Obe jablká majú zatiaľ výborný vzhľad, žiadne známky vädnutia, veľmi dobrú šťavnatosť a prekvapivo výbornú konzistenciu dužiny (ten trochu sprofanovaný výraz "chrupľavosť"). Chuťovo sú samozrejme odlišné ako oheň a voda, obe však výborné. Každé iným spôsobom, ale pri degustácii som sa nevedel rozhodnúť, či by som vyššie postavil plnú a intenzívnu (nie fádnu) sladkosť Ligolu, alebo iskrivý ohňostroj príjemných kyseliniek Karnevalu. Asi ani nie je správne stavať to takto konfrontačne (slaké versus kyslé), každá odroda je špecifická, chuťovo osobitá - teda aspoň by mala byť -, ideálne je zrejme mať v záhrade všehochuť odrôd a zahryznúť si podľa toho na čo máte momentálne chuť. Monotónnosť je nudná aj čo sa týka konzumácie jabĺk. A asi najhoršie je, keď je jablko chuťovo tak nevýrazné, že vo Vás nezanechá takmer žiadny dojem. IH. (Možno ešte porovnám ďalšiu dvojicu - Fuji x Topaz).








Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 26.1.2018 11:47

Čistecké, james, cox, banánové, jonathan, mc intosh, spartan, idared, topaz, ontario... Jím i očima a frňákem, ale nějaká mírná deformita, skvrnka či obaleč mě nerozhážewink, spíš se vnitro-žaludek a další cesty brání většímu množství těchto pochoutek. SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 205.204 (?), 26.1.2018 18:29

Pre mňa musí byť jablko v prvom rade chrumkavé, ani trochu múčnaté. Pri obratí zo stromu to nie je problém pri žiadnej odrode, ale skladovaním sa táto vlastnosť zachováva len pri málo odrodách. Preferujem sladšie jablká so slabou kyselinkou. Ideál je práve odtrhnutý plne vyzretý Golden Delicious. Chrumkavé a sladké jablko na dlhé skladovanie je Fuji, ale to je možno až príliš sladké.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.26 (?), 26.1.2018 21:26
205.204: Podľa toho ako popisujete svoje preferencie tak predpoklad stať sa Vaším favoritom má Admiral. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.15 (?), 27.1.2018 13:07

Mám ho zasadený, prvý rok som plody nenechal, lebo ten stromček nevyzeral zrovna vitálne (už nikdy viac eshop Kohaplant). Uvidím, čo prinesie táto sezóna, 1-2 plody možno ponechám. Osobne ale viac nádejí vkladám do Opálu (menej bujný rast, bez sklonu k horkej pehovitosti, žltá šupka nelákajúca kdejakú operenú háveď, sladší než Admirál,...). Momentálne však preň nemám miesto, tak ho ani nezháňam.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.62 (?), 27.1.2018 21:03

žltá šupka nelákajúca kdejakú operenú háveď,

Aké máte skúsenosti so žltými odrodami Luna, Heliodor, Opál, Orion, Sirius čo sa týka chuti a rodivosti? Ktorá z týchto novších odrôd je najsladšia?  Všetky vraj vznikli z kríženia GD a Topaz. GD mám, je výborný, ale u mňa dosť trpí chrastavitosťou. A tieto nové odrody sú údajne rezistenty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.194 (?), 27.1.2018 21:28
234.62: Orion je kríženec Golden Del. x Otava, tie ostatné tak ako uvádzate. Spomedzi nich je zrejme najsladší Opal, spolu so Siriusom a Orionom asi aj najkvalitnejší. Záleží samozrejme veľmi aj na lokalite kde sú pestované. Takzvaná rezistencia (najmä tá monogénová Vf) je v mnohých oblastiach pri mnohých odrodách niektorými klonmi chrastavitosti "prelamovaná", takže ten pojem "rezistencia" treba brať s veľkou rezervou. Ale o tom sa tu už popísalo dosť. Aj keď u mňa napr. Heliodor kritériá "rezistencie" (zatiaľ) spĺňa. Určite sú všetky uvedené odrody odolnejšie voči chrastavitosti než Golden Del., keďže náchylnosť Goldenu k nej je mimoriadna. Čo sa týka tvrdenia že žltoplodé odrody sú menej napádané hmyzom a vtákmi, tak moja skúsenosť je rovnaká. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.69 (?), 28.1.2018 15:22

Ďakujem vám pán Hlavatý za odpoveď, zdá sa mi že toho škodlivého hmyzu je každým rokov viac a viac. Keď si spomeniem zhruba 15 rokov dozadu tak takéto problémy s hmyzom neboli. Minulý rok boli u nás v zime veľké mrazy okolo -25 stupňov ale na redukcií škodlivého hmyzu (osy a sršne) to vidieť nebolo. Takže tvrdenia že keď je v zime silný mráz tak vyhubí hmyz sa podľa mňa nezakladajú na pravde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 28.1.2018 16:07

Ja by som to trochu korigoval. Mrazová redukcia škodcov sa týka skôr iných druhov hmyzu, napríklad vošiek, ktoré myslím prezimujú vo forme vajíčok priamo na stromoch, vystavené nepriazni počasia. Sršeň či osa prezimujú podobne ako čmeliak vo vhodnom úkryte vo forme hybernujúcej oplodnenej matky zakladateľky, takže tam veľký mráz nehrá zásadnú rolu pre prežitie. 

Čo sa týka toho, že registrujete zvýšené poškodenie oproti minulým rokom, nemyslím si, že to je zvýšenou agresivitou ôs či sršňov. Skôr bude pes zakopaný v tom, že dnes je nás už iba zopár bláznov, čo pestujeme ovocie, všade inde sú len tuje, trávniky a betón. Kedysi to bolo presne naopak, boli veľké záhrady, v každej množstvo veľkých ovocných stromov, z ktorých sa často ani väčšina ovocia nestihla obrať, na poliach množstvo kvitnúcej buriny. Tak sa tá háveď akosi rozložila, takže ak jej aj bolo rovnako veľa, tak v záhrade Ste jej mali značne menej než dnes. Nehovoriac o tom, že bolo množstvo remízkov s planými ovocnými stromami, napríklad u nás myrobalánmi, čerešňové, jabloňové, lipové aleje popri cestách, cintorínoch. Dnes sú na cintorínoch tuje alebo betón, pri cestách nič a remízky zlikivdoval kolchozník či štiepkovacia mafia. Okrem toho bolo aj viac predátorov z radov operených, čo už dnes tiež z rôznych dôvodov chýbajú.

V prírode bolo viac dostupnej vody, pravidelnejšie pršalo. Teraz mnohokrát boli dlhé obdobia sucha, keď tá háveď ide za ovocím skôr kvôli vode, než kvôli cukrom. 

No a nezabúdajme aj na to, že súčasné top odrody sú objektívne viac červenšie, majú tenšiu šupku, sú sladšie než tie z minulosti. Lákavejšie pre nás, no rovnako aj pre tú háveď.

A po viacročných skúsenostiach sa mi zdá, že výrazne viac trpíte škodcami, ak minimalizujete chemizáciu záhrady. Napríklad minulú jeseň začal mať sused, čo používa veselo konvenčné postreky, poškodené jablká až po tom, ako som ja svoje obral, lebo mi v priebehu 2 týždňov bola zničená prakticky polovica úrody červených jabĺk.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.140 (?), 29.1.2018 21:31

V mnohom s vami súhlasím. Ale nemyslím si že osy a sršne sú agresívnejšie ale myslím si že je týchto škodcov viac ako kedysi. To že mnohí sadia do ovocných záhrad tuje a iné okrasné rastliny je pravda. A aj preto aj hrušky trpia hrdzou hruškovou. 15 rokov dozadu som hrdzu hruškovú nemal.

V prírode bolo viac dostupnej vody, pravidelnejšie pršalo. Teraz mnohokrát boli dlhé obdobia sucha, keď tá háveď ide za ovocím skôr kvôli vode, než kvôli cukrom.

Je to tak.

No a nezabúdajme aj na to, že súčasné top odrody sú objektívne viac červenšie, majú tenšiu šupku, sú sladšie než tie z minulosti. Lákavejšie pre nás, no rovnako aj pre tú háveď.

S týmto súhlasím úplne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika