Skvrny na listech jabloní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?)
6.6.2008 12:05

Moc pěkné a instruktivní snímky, pán jekyll. O tom právě diskuzní fórum je.
   Jinak bych se ale k mozaice nestavěl tak rezolutně. Je pravda, že jde o virózu, která je neléčitelná. Nechci tvrdit nějaská dogmata či zákony, odpozoroval jsem zhruba toto:
   Mozaiku vídám na listech některých jabloní mnoho let. Některý rok je žlutých skvrn více jiný méně. Letos je jich více (Rubíny jsou náchylnější). Nepřipadá mi, že by choroba vykazovala nějakou progresi, ani že by stromy oproti jiným nějak chřadly. Ani po letech se mozaika viditelně nepřenesla na sousední strom. Procento deformovaných plodů je malé, přiznám se, nepřisuzoval jsem to mozaice, ostatně deformace jsou i na ostatních stromech, asi i jiného původu. Takže ji neřeším. Mám pocit, že podobného původu jsou žluté lemy tchýních jazyků i panašované listy potosů.
   Je ovšem pravda, že ve školce by se stromky s jakoukoli virózou prodávat neměly. Reklamace bude ale, vzhledem k možnosti přenosu infekce, obtížná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 5.6.2008 15:40, zobrazeno: 62135x

Prosím Vás, můžete mi poradit co mám za choroby na těchto jabloních a čím je mám ošetřit? Na první jabloni mám hnědé puntíky pak žloutnou celé listy a opadávají. Na druhé mám žluté skvrny, ale listy zatím neopadavají. Předem mockrát děkuji

První jabloň
První jabloň
Druhá jabloň
Druhá jabloň
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 5.6.2008 18:15

Suché skvrny připomínají poškození podkopníčkem spirálovitým, na druhém obrázku je pravděpoobně virová mozaika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 83.140 (?), 5.6.2008 21:51

Vím, že máte velké a dlouholeté zkušenosti, pane Vysloužile, kdyby ale na první jabloni nebyl ten obrázek prvního listu, sázela bych sama za sebe, že ony hnědé suché skvrny budou začínající strupovitost. Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 5.6.2008 22:02

Vyloučit se to nedá. Myslím ale, že v tuto dobu by měly být skvrny na listech ještě sazovitě šedočerné. Ty nekrotické skvrnky   jsou taky trochu malé. Ale jistý si nejsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.113 (?), 6.6.2008 9:33

Prosím Vás, mohli by jste mi ještě poradit, jak to mám ošetřit. Jaký postřik na to použít. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.188 (?), 6.6.2008 9:43

Já na to teď v neděli vezmu Topas, měl by působit i kurativně (tj. zabrzdit i chorobu, která už začala).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 6.6.2008 10:40

Ak je to podkopníček, tak vám Topas nepomôže. A skôr sa kloním k názoru p. Vysloužila, že to podkopníček bude. V tom prípade Sumithion, Karate, Nurelle,...

strupovitost
strupovitost
podkopníček spirálový
podkopníček spirálový
strupovitost zdola
strupovitost zdola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.113 (?), 6.6.2008 11:22

Mockrát děkuji za Vaše rady. Poradte mi prosím co na tu vírovou mozaiku, abych to dnes koupila a zítra to mohla ošetřit. Žádnou informaci jsem v minulých příspěvcích nenašla. Ještě jednou díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 6.6.2008 11:38

S vírusovou mozaikou neurobíte nič. Vykopať a nasadiť čisté - bezvirózne stromky.

Ak to skutočne je vírusová mozaika (a čo asi je), tak sa to pravdepodobne prenieslo už v školke. Je to na reklamáciu, pretože školky sú povinné vegetatívne množiť bezvirózny materiál.  Je to chyba školky.

Vaše snímky (ak to teda je mozaika) ukazujú už mimoriadne rozsiahlu infekciu. Asi by som s likvidáciou stromov počkal do úrody - ak budú plody napadnuté a deformované, tak je situácia jasná.

vírusová mozaika - prejav na plodoch
vírusová mozaika - prejav na plodoch
virová mozaika na strome
virová mozaika na strome

"bežný" priebeh mozaiky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.6.2008 12:05

Moc pěkné a instruktivní snímky, pán jekyll. O tom právě diskuzní fórum je.
   Jinak bych se ale k mozaice nestavěl tak rezolutně. Je pravda, že jde o virózu, která je neléčitelná. Nechci tvrdit nějaská dogmata či zákony, odpozoroval jsem zhruba toto:
   Mozaiku vídám na listech některých jabloní mnoho let. Některý rok je žlutých skvrn více jiný méně. Letos je jich více (Rubíny jsou náchylnější). Nepřipadá mi, že by choroba vykazovala nějakou progresi, ani že by stromy oproti jiným nějak chřadly. Ani po letech se mozaika viditelně nepřenesla na sousední strom. Procento deformovaných plodů je malé, přiznám se, nepřisuzoval jsem to mozaice, ostatně deformace jsou i na ostatních stromech, asi i jiného původu. Takže ji neřeším. Mám pocit, že podobného původu jsou žluté lemy tchýních jazyků i panašované listy potosů.
   Je ovšem pravda, že ve školce by se stromky s jakoukoli virózou prodávat neměly. Reklamace bude ale, vzhledem k možnosti přenosu infekce, obtížná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika