Sklizeň jádrovin 2018



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?)
19.4.2019 11:47
Dĺžka skladovateľnosti jabĺk ("shelf-life") je jedným z dôležitých parametrov pri hodnotení zimných odrôd. Sme v druhej polovici apríla a o jablkách ktoré sú v tomto čase v konzumovateľnom stave môžeme hovoriť ako o dlho skladovateľných. Pri hodnotení toho čo mám ešte v pivnici som našiel už len 9 odrôd, pri ktorých človeka nenutká odvracať pohľad a neprotestujú chuťové poháriky. Pre spravodlivosť dodajme, že ide o obyčajnú, bežnú pivnicu, žiadny klimatizovaný sklad. (Desiatou odrodou by bolo s veľkou rezervou Fuji, ale Fudžiny sa už minuli). Z tých deviatich "posledných mohykánov" dobrý terajší stav neprekvapuje pri Admirale, Idarede, Topaze či Braeburne, ktoré ho majú takpovediac v náplni práce. Naopak - svoje bežné limity prekonáva Rubinola, Karneval, Lucy, Golden Del. aj Ligol. Lídrom vo sviežosti je Admiral, ale takmer vôbec za ním nezaostáva Idared. Na ostatných odrodách sa už zub času predsa len viac či menej podpísal. Napokon - onedlho tu bude máj... IH









Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 17.4.2019 12:39

Paraji: Lucy je kvalitná odroda, ktorá je vo všetkom nadpriemerná, má výborný zdravotný stav (stromov aj plodov), dobre vyzerá,  a tiež - čo je dôležité - plody sa pri skladovaní nekazia. Chuťovo je tiež kvalitná, aj keď nie je to absolútna špička.

Čo sa týka rozhodovania sa medzi Admiralom a Ligolom: o mne sa tu vie, že som nadšeným propagátorom Admiralu. Je to vynikajúca odroda tak chuťovo, ako aj odolnosťou chorobám. Skladovateľnosťou pri zachovaní šťavnatosti, konzistencie a "chruplavosti" dužiny podľa mňa nemá konkurenciu. V apríli-máji prevyšuje takmer všetky ostatné odrody v tomto o dve hlavy. Ale: má vyšší sklon k fyziologickej pehovitosti plodov, takže sa môže stať, že si ho zaobstaráte a pri pohľade na pehovité plody si potom zanadávate, čo Vám to ten Hlavatý poradil. Admiral sa jednoducho musí najprv vyskúšať ako sa bude v danej lokalite správať, nie každá mu vyhovuje (ide asi najmä o zloženie pôdy). U mňa pehovitosť nemá a je to naozaj jedna báseň, plody sú aj v máji v stave akoby Ste ich včera odtrhli zo stromu.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paraji - (32) - 231.149 (?), 18.4.2019 6:52

O vašich skúsenostiach s Admirálom aj o jeho obľube vami mám samozrejme prehľad z diskusii tu na fóre.Aj o problematike s pehovitosťou.Určite iba treba vyskúšať.Chcel by som ho na MM106.Je to vhodný podpník?Môžte sa ešte vyjadriť k tomu Ligolu?Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 18.4.2019 12:27

Paraji: Moje skúsenosti s Ligolom si môžete prečítať na vlákne "Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?".  Ligol je krásne jablko, chuťovo sa ale Admiralu nevyrovná a tiež ani dĺžkou skladovateľnosti.  Z týchto dvoch odrôd by som uprednostnil Admiral.  Čo sa týka podpníkov, Admiral mám na M26 a M9, ale bujnejšie rastúce podpníky sa pri Admirale odporúčajú (aj vyššie tvary) - ako prevencia pehovitosti.  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 19.4.2019 11:47
Dĺžka skladovateľnosti jabĺk ("shelf-life") je jedným z dôležitých parametrov pri hodnotení zimných odrôd. Sme v druhej polovici apríla a o jablkách ktoré sú v tomto čase v konzumovateľnom stave môžeme hovoriť ako o dlho skladovateľných. Pri hodnotení toho čo mám ešte v pivnici som našiel už len 9 odrôd, pri ktorých človeka nenutká odvracať pohľad a neprotestujú chuťové poháriky. Pre spravodlivosť dodajme, že ide o obyčajnú, bežnú pivnicu, žiadny klimatizovaný sklad. (Desiatou odrodou by bolo s veľkou rezervou Fuji, ale Fudžiny sa už minuli). Z tých deviatich "posledných mohykánov" dobrý terajší stav neprekvapuje pri Admirale, Idarede, Topaze či Braeburne, ktoré ho majú takpovediac v náplni práce. Naopak - svoje bežné limity prekonáva Rubinola, Karneval, Lucy, Golden Del. aj Ligol. Lídrom vo sviežosti je Admiral, ale takmer vôbec za ním nezaostáva Idared. Na ostatných odrodách sa už zub času predsa len viac či menej podpísal. Napokon - onedlho tu bude máj... IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.60 (?), 20.4.2019 8:45

Mám tu už posledné jablká na konzumáciu, a musím povedať že ten Admirál vyzerá stále neskutočne aj ked mám z neho posledné jablko, ktoré je ešte navyše poškodené napriek tomu je tvrdé, je to hotové sci-fi..Ked zoberieme do úvahy že nemám pivnicu a jablká skladujem len v komore, ktorá má steny z nabíjaniny, hrubka stien je 45cm a vlhkosť udržiavam 3-4 vedrami vody.A ešte aj Karneval vyzerá celkom slušne, aj ked dužina plodov je už múčnatá.










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika