Sklizeň jádrovin 2018



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.35 (?)
15.12.2018 13:43
Jablká ako platidlo pri bartrovom obchode. Kamarát dodal kapríky k Vianociam, dostal za ne debničku jabĺk (foto). Špičková kvalita na oboch stranách - a tiež obojstranná spokojnosť. Jeden z príkladov, kedy to záhradkárčenie má aj materiálno-praktický aspekt. IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.35 (?), 15.12.2018 13:43
Jablká ako platidlo pri bartrovom obchode. Kamarát dodal kapríky k Vianociam, dostal za ne debničku jabĺk (foto). Špičková kvalita na oboch stranách - a tiež obojstranná spokojnosť. Jeden z príkladov, kedy to záhradkárčenie má aj materiálno-praktický aspekt. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 25.12.2018 21:46
Dnes jsem ochutnal předposlední Admirál a zatím vede. Tvrdý, šťavnatý, výborný. Topaz je už za vrcholem. Ariwa je krásná, tvrdá, nevadne, ale je přeslazená, bez kyseliny, se zvláštní hořkomandlovou příchutí. Ale nechám ji. Luna vadne, Sírius také, už je zlikvidovaný. Lunu možná nechám, Sírius přeroubuju. Idaredy mají ještě čas, Granny Smith také.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.12.2018 9:08

Pozdní zimní odrůdy jsem letos sklízel - jako ostatně každý rok - koncem října, některé i v listopadu. Taky proto, že ve sklep nebyl dost vychladlý. Je pravda, že letos jsou už o Vánocích k jídlu i odrůdy, které dřív ještě v tuto dobu nebyly. Jestli by pomohla dřívější sklizeň, těžko říci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.209 (?), 26.12.2018 9:24
Kuky: Tak z tej Luny a najmä Siriusu som prekvapený... V minulosti ho tu viacerí skúsení pestovatelia (napr.aj pán Vinšálek) prezentovali ako jednu z najdlhšie skladovateľných odrôd a s výbornou chuťou aj v apríli-máji. Ja doteraz ľutujem že som zvolil Heliodor namiesto Siriusu... Nemôže tento stav (vädnutie Siriusu) u Vás súvisieť s tohtoročným počasím? Inak čo sa týka Admiralu, tak tam nie je o čom, vo výbornom stave je u mňa aj Braeburn, Fuji, Topaz... Pozitívne prekvapuje Lucy (Fuji x Topaz), veľmi vydarená odroda - vizuálne, chuťovo, zdravotným stavom a zdá sa že aj skladovateľnosťou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.12.2018 9:40

Lucy nemohu dobře hodnotit - mám první 4 plody. Jsou dosud tvrdé, chuť slibuje ještě slušnou trvanlivost. Ovšem všechny jsou velikosti trochu větších jaderniček. Obávám se, že v horších podmínkách bude problém vypěstovat přiměřeně velké plody - což je koneckonců vlastnost i obou rodičů. Je to jeden z důvodů, proč se Siria rozhodně zbavovat nehodlám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 26.12.2018 13:13
Možná to je počasím, bylo dlouho teplo, i po skizni. Sírius má rzivější slupku než Luna, proto asi víc vadne. Pozoroval jsem už při skizni Idaredů, že jsou méně vybarvené a ani uskladněné se zatím nijak zvlášť nevybarvují. Na podzim nebyly mlhy, deště, mrazíky... Totéž i Topaz, jindy býval červenější. Co do barvy se povedla Ariwa. Sklidil jsem jeden jediný Braeburn a hned ho ochutnal a byl moučný, koncem října. Jestli to bude takhle i v budoucnu, tak bez možnosti okamžitého dobrého uskladnění řada odrůd pro zahrádkáře nebude vhodná. Zatím se mně jeví vhodné pro mé podmínky Admirál, Idared, Topaz, Ariwa a Granny Smith. Karmína už méně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 26.12.2018 13:38

S Braeburnom mám podobnú skúsenosť ako KUKY. Tesne po obratí zmúčnatie, a to aj v chladničke. Možno je to neskorým termínom zberu, no podtrhávať ho nechcem. Kedysi som túto odrodu považoval za jednu naj čo sa skladovateľnosti týka. Posledné roky sú však presným opakom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 26.12.2018 14:12

Aktuálně jsou na tom u mne nejlépe Admirály, jako včera utržené- měl bych je šetřit na jaro, ale je to těžké.

U Jonagoldu, který sklízím běžně na 3x i vícekrát je rozdíl markantní mezi první sklizní, která byla o měsíc dříve ve sklepě při +15 st. oproti poslední sklizni. Trochu dominuje tužší slupka.

Podobně u Topazů sklízených zpravidla na 2x je rozdíl ve zralosti jednotlivých sklizní.

Překvapivě měkne a vrásčití slupka u Siriusů, ale dužina je ok, nemoučnatí, relativně tvrdší a sladká - spolu s Admirálem nejoblíbenější jablko dětí.

Spartan se překvapivě stále dá jíst, po rozkousání dužiny však zůstává v puse tuhá slupka. Dobrý je Kids Orange, naopak Lordy za zenitem. Bohemie z nížina dávno KO, ale Rubín z podhorské polohy OKlaugh.. Podzimní odrůdy jsou v kvasu a na kompostu, Ontario jsem neměl odvahu ještě načít.. to si raději dám kysané zellícheeky

k IH - myslíte, že by Fuji prosperovalo v běžných letech v poloze 200mnm Moravskoslezského kraje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.181 (?), 26.12.2018 15:19
Daník: 200 m.n.m. je v podstate ideálnych pre pestovanie jabloní (samozrejme, úlohu hrá aj pôda, terén, prístup slnka atď.). Môžem vysloviť len predpoklad, ale myslím si že Fuji by u Vás v pohode prosperovalo. Prípadne môžete zvoliť klon Fuji Beni Shogun, ktorý dozrieva o niečo skôr, alebo klony ktoré sa skôr a lepšie vyfarbujú, ako je Fuji Zhen Aztec alebo Fuji Fubrax. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 242.16 (?), 26.12.2018 17:15

ahoj Danik,

"U Jonagoldu, který sklízím běžně na 3x i vícekrát je rozdíl markantní mezi první sklizní, která byla o měsíc dříve ve sklepě při +15 st. oproti poslední sklizni. Trochu dominuje tužší slupka.

Podobně u Topazů sklízených zpravidla na 2x je rozdíl ve zralosti jednotlivých sklizní."

ake rozdiely? trosku konkretnejsie..

dakujem, Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika