Sklizeň jádrovin 2018



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
28.9.2018 21:50

U nás začala před týdnem první etapa sklizně Jonagoldů. Já ze stromu a na úklid dole je cvičený pes. Bohužel se brzy unaví a za každé přinesené jablko na hromádku vyžaduje pamlsek, takže vyjde pomalu dráž než žena...



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 28.9.2018 18:55

Dneska jsem ochutnal jednoho Spartana, které shodil velký vichr z hor. A on už je prakticky v konzumní zralosti. Tak ještě Rubína, ten sice ještě počká, ale medová příchuť už se objevuje. Obě jablka se zdají méně kyselá než obvykle. Je to letos rychlejší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 16.9.2018 20:22

V piatok som konečne obral aj zvyšok Galy a dole sa predčasne pýtalo aj Mutsu (tento rok veľmi slabá úroda). Dnes som obral aj prvú úrodu Pinovy, z 3-ročného stromčeka na MM106 sa podarilo pozbierať 16 prvotreidnych jabĺk.

Gala
Gala
Mutsu
Mutsu
Pinova
Pinova
Pinova
Pinova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 23.9.2018 19:45

Z důvodu varování meteorologů před silným větrem, jsem včera a dnes mimo jiné sklizel Sirius, Opal (první úroda) a Gloster, který je letos kupodivu málo strupovitý i bez postřiku. Vybrané plody na snímcích jsou určené na místní výstavku ovoce.

Sirius
Sirius
Opal
Opal
Gloster 69
Gloster 69
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.128 (?), 28.9.2018 10:11

Nadúroda a dolámané stromy. Vlastní vysokokmeny na semenáčích.

Rafael.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.182 (?), 28.9.2018 18:45
Súčasné počasie je ideálne pre dozrievanie neskorých zimných odrôd jabĺk. Chladnejšie noci, slnečné teplejšie dni a orosené rána napomáhajú krásnemu vyfarbeniu červenoplodých sort. Aj TOPAZ (foto 1-4) a JONAGORED (foto 5-9) doslova každým dňom naberajú čoraz sýtejšiu červeň. IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 28.9.2018 21:50

U nás začala před týdnem první etapa sklizně Jonagoldů. Já ze stromu a na úklid dole je cvičený pes. Bohužel se brzy unaví a za každé přinesené jablko na hromádku vyžaduje pamlsek, takže vyjde pomalu dráž než žena...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.201 (?), 29.9.2018 14:17
FLORINA - 12-ročný štvrťkmeň na M9. Strom má výšku 3,8 metra, šírka koruny je 3,2 metra, výška kmeňa 1 m. Celková úroda je 10 po okraj naplnených debničiek (viď fotky, pol debničky bol odpad - ten nie je na fotkách). Florina je neskutočne plodná odroda, a to som ešte pri prebierke z nej odstránil viac než 1000 plodov. Ak niekto hľadá "plniča pivnice", Florina ho určite nesklame. Podobnú úrodu dala aj pred rokom, takže alternácia nehrozí ani náhodou. Bonusom je odolnosť chorobám (v jej prípade ide naozaj o rezistent) a tiež fakt, že z nejakej mne neznámej príčiny vôbec nezaujíma sršne ani osy. Pritom plody Floriny pri dozrievaní na strome široko-ďaleko rozvoniavajú. Mínusy Floriny boli opakovane rozobraté na vlákne "Florina". Táto odroda nepatrí síce k tým úplne najkrajším, ale pekne vyfarbené Floriny majú svoje čaro. Typická Florina (posledné foto) má kužeľovitý, až kalviloidný tvar, je mierne "hranatá" a jej typická fialovočervená farba je "poprášená" ešte typickejším ojínením. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 29.9.2018 21:40

Stále mi nejde do hlavy, ako je možné z M9-iny pozbierať tak obrovskú úrodu, a to nielen pri tejto odrode. Takú úrodu môžu závidieť aj produkčné sady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.39 (?), 30.9.2018 8:40
Marek-TT: Mne to tiež "hlava neberie"... Konkrétne pri tejto Florine: na foto 1,2 je tohtoročná prebierka tohto stromu, plody som vtedy presne spočítal (písal som o tom na vlákne "Prebierka plodov") - bolo ich 1135. Na foto 3 je konečná úroda z Floriny. Pre zaujímavosť som zrátal počet jabĺk v jednej po okraj plnej debničke - bolo ich 75. Takže konečná úroda je cca 750 kusov jabĺk. Ak to zrátame s počtom plodov odstránených pri prebierke (plus nejaké priebežné straty počas vegetácie), dostaneme sa k číslu okolo 2000 plodov, ktoré tento strom založil. Na mieste tejto Floriny by som mohol mať 4 štíhle vretená, ale sotva by som z nich obral takúto úrodu. Štvrťkmeň výšky okolo 3,5 metra so šírkou koruny do 3 metrov a výškou kmeňa okolo 1m považujem za produkčne najefektívnejší tvar. Samozrejme, agrotechnika a oberanie takéhoto stromu sú oveľa náročnejšie, preto aj vo svojej záhrade preferujem nižšie tvary s pohodlným ošetrovaním a zberom zo zeme, bez potreby rebríka. Tiež treba povedať, že takto "šialene" mi nerodí každý strom, týka sa to Floriny, Goldenu (tiež 10 debničiek pri dokonca trochu menšom strome) a Jonagoredu. Ďalšiu vecou je ako naložiť s takou úrodou. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.10.2018 21:07

Mne, bohužiaľ, priestorové podmienky nedovolia pestovať stromy v takomto tvare. Preto sa musím uskromniť s vretenami, prípadne s ovocnou stenou na drátenke po niekdajšom vinohrade. Pri vretenách zozbieram okolo 25 kg plodov z jedného stromu a to je ten strom už celkom pekne obsypaný. Čiže ako píšete, 4 vretená sú ako necelý jeden Váš strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika