Skladovateľnosť jabĺk - 2018/2019



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?)
6.6.2019 19:21
Pri výpočte odrôd jabĺk ktoré u mňa - pripomínam že v úplne obyčajnej pivnici - "prežili" do júna som zabudol (ako som len mohol!?) na IDARED (foto-dnes). Je to už asi osud tejto odrody, že je podceňovaná a opomínaná. Pravdou ale je, že Idared jediný spomedzi mnou pestovaných odrôd dokáže tvrdo konkurovať Admiralu v kategórii 'shelf-life'. Na fotkách napokon vidno jeho krásnu pleť, sťaby u botoxovej celebrity. Aj hypermarketové ELO-fosílie môžu závidieť. Chuťovo je ale Admiral, samozrejme, na inej obežnej dráhe... IH (Onedlho tu už budú tohtoročné jablká, takže tie minuloročné nechajme tak).



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.60 (?), 1.3.2019 18:49

Tento rok vyskúšam tú Lucy pozberať začiatkom oktobra, kedže minulú jeseň som dva plody čo boli na strome dával dole len koncom oktobra.Tú Bohemiu máte pán Hlavatý v skvelom stave naozaj paráda teraz začiatkom marca.Ja som mal na Bohemii prvé tri plody, ale v podstate hned v septembri sme ich skonzumovali a kedže ja nemám doma pivnicu len komoru, mne by sa veľmi ani neoplatilo skladovať jesenné odrody kedže v čase ich zberu mám v komore okolo 15 stupňov.Ale rád by som v budúcnosti spravil nejakú pivnicu.niekde mimo domu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.165 (?), 3.3.2019 11:35

Zdejší forum považuji za seriozní, ale jsou tady i, rady,..a tak jednu přidám. Po sklizni jablek se mi podařilo neskovat do sklepa bednu ontarií (takovou tu masovou, plnostěnou), zůstala na dvoře, mezi jinými, byť zakrytá pytlama. Včera jsem cosi hledal a... zaujalo mě, že jsou ve stejné kondici-jak se tady píše- jako ty, co jsou ukryty ve sklepení Takže asi tak -  ikomu se lení..někdy se zadaří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.67 (?), 19.5.2019 10:20

Zdravim. 

Chcem vas poprosit o urcenie odrody ktoru este mame v pivnici. jablka su stale pekne chutne a vonave. Podobaju sa na rubin len su zltsie. Mame este florinu a melrose.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.67 (?), 19.5.2019 10:25

este 1


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.64 (?), 20.5.2019 11:39

Odhadem snad Topaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 20.5.2019 14:20

Směs Jonagoldů a Ontárií je v docela slušném stavu, přednostně už ale slouží na výrobu křížal a štrůdlů


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.31 (?), 2.6.2019 17:08
Degustácia v júni - také sa asi nerobia, ale ja som si jednu takú súkromnú aj v tomto už prakticky letnom čase spravil. V pivnici mi zostali jablká posledných 7 odrôd (na foto 1,2 vpredu zľava: Florina, Admiral, Rubinola a Fuji, vzadu zľava: Ligol, Topaz a Golden Delicious). Na foto 3 sú narezané na tanieri. Hodnotenie: kvalita Goldenu, Floriny,, Rubinoly a Topazu už zodpovedá pokročilému dátumu, sú ale v pohode jedlé. Fuji ich výrazne prevyšuje, Ligol je mimoriadne príjemným prekvapením - konzistenciou dužiny a šťavnatosťou sa radí aj nad Fuji (chuťovo ale nie). K Admiralu len toľko: pestujem (aj) jablone už viac než 35 rokov, ale to v akom stave dokáže byť táto odroda v júni (chuťovo, konzistenciou a chruplavosťou dužiny, šťavnatosťou a aj výzorom) je pre mňa jednoducho neuveriteľné, presnejší výraz je ale (doslova) šokujúce. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.60 (?), 2.6.2019 21:01

Naprosto súhlasím s tým čo píše pán Hlavatý, ten Admiral je doslova šokujúca odroda.Ja som síce svoj posledný plod skonzumoval ešte v Máji, ale tá chrupľavosť, šťavnatosť a aj chuť bola neuveriteľná na to v akom mesiaci som ju zjedol.Mám z Admirálu 3 stromy, ale zatiaľ my len jeden plodí, ten druhí možno na budúci rok, no a ten tretí som sadil len minulú jeseň.Najviac ma bude zaujímať ako si odroda poradí s pehovitosťou, kedže ani ja som s ňou nemal minulù sezónu pri prvej úrode Admirálu problém.Už som dal v tejto sezóne 2 krát calcium a minimálne ešte dvakrát ho budem tento rok aplikovať.Naposledy som ho dal spolu s Calypsom. To čo píšete o odrode Ligol ma nesmierne teší, kedže budem mať tento rok prvých zhruba 20 plodov na tejto odrode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 6.6.2019 19:21
Pri výpočte odrôd jabĺk ktoré u mňa - pripomínam že v úplne obyčajnej pivnici - "prežili" do júna som zabudol (ako som len mohol!?) na IDARED (foto-dnes). Je to už asi osud tejto odrody, že je podceňovaná a opomínaná. Pravdou ale je, že Idared jediný spomedzi mnou pestovaných odrôd dokáže tvrdo konkurovať Admiralu v kategórii 'shelf-life'. Na fotkách napokon vidno jeho krásnu pleť, sťaby u botoxovej celebrity. Aj hypermarketové ELO-fosílie môžu závidieť. Chuťovo je ale Admiral, samozrejme, na inej obežnej dráhe... IH (Onedlho tu už budú tohtoročné jablká, takže tie minuloročné nechajme tak).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.3 (?), 24.2.2020 11:54

   Moje poznámka souvisí se kvalitou skladovaných jablek a degustací z lońské sklizně jen nepřímo - chtěl bych se podělit o zkušenosti.
   Mám sice možnost uskladnit jablka ve venkovním sklípku v severním svahu, ale jednak je trochu z ruky (doprava) a jednak je třeba jej pravidleně vlhčit, jinak je velmi dobrý.
   Kromě toho však máme po ruce venkovní nadzemní sklípek (spíše komora), který je problém včas na podzim vychladit a ještě další starý sklep pod chalupou, který je ovšem poměrně teplý po celý rok - je problém dostat teplotu pod 10-12 st.C.
   A proto jsem letos vyzkoušel uložení jablek v igelitu, což má simulovat řízenou atmosféru chladíren.
   Inspirací mi byl hlavně článek na http://www.sadarstvi.cz/technika-skladovani/, odkud mám informaci, že v uzavřeném igelitovém obalu může i při teplotě do 13 – 16 °C vzniknout a udržet se atmosféra
obsahující asi 2 % kyslíku a 5 – 8 % kysličníku uhličitého (pochopitelně i několik procent etylénu, který urychluje dozrávání - ale soudím, že nedostatek kyslíku a nadbytek CO2 toto dozrávání naopak tlumí).

Tedy - viz první sada fotek.
a) Vyzkoušel jsem v půli října uložit směs jablek (celkem asi 10-12 kg - Jonathan, Sudetská, Boikovo, Jadernička, Starkrimson - různé kvality, jen zběžně přetříděná, mj. i pár padaných jadernic) do igelitového pytle (35,- Kč), nahoře zavázaného (tak, že mírně mohla jabka dýchat) a uložil na podlahu venkovního nadzemního sklepa, kde teplota metr nad zemí byla cca 14 st.C, do Vánoc klesla pozvolna na 8 st.C a v lednu se držela kolem 4-6 st.c)
Občas jsem sklepnul rukou rosu a přes igelit zkontroloval stav. S pytlem jsem nijak nemanipuloval a druhé půlce ledna jsem pytel otevřel a polovinu vyndal na konzum s tímto výsledkem:
- 4 jablka hnědě nahnilá, ale hniloba se nijak nešířila, (odhadem ve venkovním podzemním sklípku jsem vytřídil minimálně 5x více s černou hnilobou)
* všechna jablka byla vlhká, pevná,  křupavá, chutná podle odrůdy, jakoby právě dozrávající - takhle nějak si představuji produkty z chladírny na pult. Pytel jsem znovu zavázal a nechal být.
- na konci ledna jsem vyskladnil zbytek, úplně ve stejném stavu, jen 2 jablka trochu chytlá hnilobou.
- můj dojem - plná spokojenost, mylsím, že pokud bych uskladnil jablka takto do dubna či května, bylo by to hodně podobné. Pro příště bych to (asi dle odrůd) naskladnil o 7-14 dní dříve a věnoval se době sklizně (Sudetskou a Jaderničku bych asi podtrhnul a Jonathan zpozdil).

Co příští rok? - viz druhá sada fotek.

Předesílám, že vše skladuji v přepravkách, tekže jsem tomu přizpůsobil i vše ostatní.

b) Usmyslil jsem si, že příští rok kromě 2-3 pytlů zkusím ještě něco podobného pro větší množství. Připravil jsem se na příští
sezónu tak, že jsem do jedné přepravky vložil misku s vodou nad ní naskládal přepravky s jablky jen do výšky, aby se s nimi pohodlně manipulovalo.
Na tento "komínek" z přepravek jsem shora navlékl igelitový rukáv 1 m šířky a délky (bylo k dispozici cca 2,5 m) a nahože zatím jen sroloval (bylo by asi možné použít nějako svorku nebo zatavit).
Jistěže letos už žádné zlepšení stavu jablek čekat nemohu, protože už uběhl delší čas dozrávání, ale ujistím se, co to se stavem jablek udělá.

Zajímal by mě názor těch, co něco podobného už zkoušeli, aby eleimonovali teplý sklep.

Laco430k

Skladování jablek v igelitovém pytli
Skladování jablek v igelitovém pytli
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika