Shalimar



host - 166.118 (?)
12.1.2017 11:27

Zkusil bych se vrátit k původnímu tématu, tj. k Shalimaru.

Opět jsem "degustoval" či snad spíše zcela amatérsky ochutnával a možná už nejsem k Shalimaru tak kritický. Jak postupně dozrává, vylepšuje se barva i chuť a snad někdy v únoru by mohl být v optimální zralosti. Kladné body sbírá i v uchovatelnosti, je to ještě hezky pevné jablko. Na M26 roste velmi spořádaně, je však nutné protrhání plodů k dosažení slušné velikosti. Takže nakonec toho "propadáka"  možná vezmu na milost - uvidíme při dalších "degustacích". R. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.233 (?), 26.12.2016 15:57
Dear Peter, zasa sme sa nepochopili...😢 S tým Opálom to bola reklama na reklamu 😁 (alebo paródia?). Dobré jablko (a Opál ním je), nepotrebuje takéto donebavolajúce hyperboly, to skôr človeka ktorý je aspoň trochu pri zmysloch viac-menej odrádza. Ale doba je aká je, a čo sa vyprodukuje treba predať. Ja to beriem, a zároveň si užívam azyl svojej hobíckej záhrady, mimo dosahu supermarketov. Zatiaľ...IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 26.12.2016 18:58

Ivane, zajímalo by mě, co znamenají ty znaky, které se objevují za některými větami. Je to nějaký nepovedený pokus o zobrazení smajlíků? Co se týče Opálu, tak nejsem žádný placený reklamní agent, ale nebylo by špatné, kdyby se Opál rozšířil a prodával v obchodech. Je možná známý v USA, ale tady ho těžko seženete. Místnímu zelináři jsem říkal, že by mu v krámě možná "utrhali ruce" za zlatožluté sladké Opály. Možná, že mnohem více než za nazelenalé Goldeny, které tam má. Že Opál nepřesvědčil pana Vinšálka ani pana Vysloužila na tom nic nemění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.233 (?), 26.12.2016 19:20
Petře, tie "znaky" sú smajlíky ktoré mám k dispozícii po stiahnutí poslednej aplikácie do mobilu. Mne prídu tiež čudné, ale iné nemám 😢. Že by Ste boli reklamný agent som nikdy netvrdil, ani by ma nenapadlo vyhovárať niekomu jeho názor na odrodu. Mňa len pobavila tá reklamná óda na Opál, zbytočne prepísknutá a až trochu komická (hovorím o tom čo je na fotke v mojom príspevku z 25.12. na vlákne Honeycrisp). Ale aby som aj niečo konkrétne napísal: Opál považujem za kvalitný, nestotožňujem sa s názorom že niečo by malo silou-mocou nahrádzať Golden. Spomedzi "hviezdnatých a drahokamových" odrôd považujem ale za najkvalitnejší Sirius. Ja som si bohužiaľ vybral Heliodor (prepáč jablko roka že sa rúham, ale je to tak). A neviem či je problém kúpiť stromček Opálu, ja teraz voľné miesto v záhrade nemám, takže som po tom ani nepátral. A ešte na záver: kašlite na to že Opál nepresvedčil pánov V+V (ktorí majú mimochodom moju hlbokú úctu), riaďte sa svojimi pocitmi a do nich si nenechajte od nikoho (vrátane mňa) kecať. 😁 IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 26.12.2016 20:56

V letošním roce se nepodílím na hodnocení odrůd pana Vysloužila (jeho plodů), proto mě zajímají jeho názory. Jak třeba dopadly aromatické slaďáky typu "banán" a "brojhán"? Pokud jde o jeho čtyřku Sirius, Orion, Opál a Heliodor, tak mně v minulém roce připadal mnohem lepší ten Opál a Heliodor. Sirius i Orion byly "matnější" méně přesvědčivé. Opravdu by mě zajímala ta jejich kvalita "in Lysics 2016". Co se týče Opálu tady u mě, tak bych byl rád, kdyby dosahoval lepších chuťových kvalit než ty zdejší naroubované Goldeny. Odrůdy typu Resista takovou plnohodnotnou náhradou nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 12.1.2017 11:27

Zkusil bych se vrátit k původnímu tématu, tj. k Shalimaru.

Opět jsem "degustoval" či snad spíše zcela amatérsky ochutnával a možná už nejsem k Shalimaru tak kritický. Jak postupně dozrává, vylepšuje se barva i chuť a snad někdy v únoru by mohl být v optimální zralosti. Kladné body sbírá i v uchovatelnosti, je to ještě hezky pevné jablko. Na M26 roste velmi spořádaně, je však nutné protrhání plodů k dosažení slušné velikosti. Takže nakonec toho "propadáka"  možná vezmu na milost - uvidíme při dalších "degustacích". R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.1.2017 18:07

Díky za příspěvek. Nemáte taky Goldstar, že by jste porovnal se Shalimarem? Goldstar má také tu hezky pevnou dužninu, jak píšete. Pevná dužnina je to, co se počítá nejvíce, jen na ten Goldstar nemusíte mít vždycky chuť. Ovšem pan Vinšálek by napsal, že pevná dužnina v lednu není tak důležitá, jako třeba v dubnu, či květnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 13.1.2017 11:28

Goldstar mám jen na jedné větévce a zatím nic moc, hodně chytá hořkou pihovitost. Ale tuhou dužninu má ještě nyní Merkur, ale zdá se, že rád chytá povrchové vady na kráse, což skladové kondici nepřidá. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.1.2017 11:35

Nepatřím k přátelům porovnávání jednotlivých odrůd, jako třeba Petr nebo Jano.  Přesto by mě zajímalo, jestli někdo pěstuje současně odrůdy Shalimar, Meteor a Melrose a dokázal je vzájemně srovnat. Soudím, že mají dost podobného - délku vegetační doby, skladovatelnost, kvalitu dužiny, citlivost k chorobám. Je některá z nich schopna vytlačit nesmrtelný Idared?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 13.1.2017 12:30
Mám Shalimar a Idared, ďalšie 2 menované odrody nie. Shalimar by som z tejto skupinky vyňal ako "rezistenta", naozaj u mňa som chrastavitosť nepozoroval (a ani múčnatku, na ktorú by údajne mal byť citlivejší). Včera som si opäť zbehol do pivnice pre Sh., chuťou je lepší ako bol v decembri, ale stále je to len taký slabší odvar Topazu... Čo je naozaj škoda, lebo výzor, tuhosť dužiny aj dĺžka skladovateľnosti sú špičkové. Myslím si, že Idared sa zatiaľ báť nemusí. Sprostredkované informácie o Meteore hovoria o problematickej odrode z pestovateľského hľadiska vrátane citlivosti na choroby, ale tiež o výborných parametroch skladovania. Údaje o tejto odrode (vrátane výsledkov degustácií) sú natoľko kontroverzné, že Meteor asi v budúcnosti vyskúšam "na vlastnej koži". Melrose osobne nepoznám, takže nekomentujem. To čo som chcel ale povedať predovšetkým: je odroda pekného výzoru, výbornej chuti, neuveriteľne dlho skladovateľná pri excelentnom shelf-life a aj odolná chorobám. Je ňou Admiral. Sorta ktorá ma presvedčila o svojich kvalitách na celej čiare. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 13.1.2017 12:38

p. Hlavatý, Admirál do 800 mnm asi nemá veľmi zmysel skúšať, že? vy to stále chválite, mne stále tečú sliny na to, ale asi len utriem "bajúz" :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika