Shalimar



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
24.2.2017 18:42

Ptal jsem se na porovnání Shalimaru,  Melrose a Meteoru, ale to nevadí. Vaše charakteristika je dostatečně výmluvná. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 24.2.2017 17:55

Dobrý podvečer. Delší dobu jsem zde na fóru nebyl, důvodů bylo více.

Zaujalo mě vlákno Shalimar. Pan Vysloužil se dotazoval na porovnání odrůd Goldstar a Shalimar.
Shodou okolností obě vřetena mi rostou vedle sebe.
Velikostí plodů a úrodností jsou na tom stejně, jsou to dříči a plniči.
Chuťově je Goldstar o třídu výš. Shalimar má významně delší skladovatelnost, netrpí pihovitostí ani chorobami, velmi dobře se tvaruje.

Shalimar konzumujeme od půlky dubna a pokud "vydrží", až do konce května. Chuť je, podle mě, někde na úrovni Idaredu. Možná, že z teplejší lokality je lepší, to jsem však neměl možnost posoudit. Samozřejmě, že chuť třeba Admirála či Siriuse v této době je o něčem jiném.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.2.2017 18:42

Ptal jsem se na porovnání Shalimaru,  Melrose a Meteoru, ale to nevadí. Vaše charakteristika je dostatečně výmluvná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 24.2.2017 20:03

Ano, spletl jsem se.
Meteor nemohu hodnotit, teprve loni jsem ho narouboval.
Melrose má oproti Shalimaru větší plody, některé až příliš, má i lepší chuť, i když mi u něho vadí ta slupka, hůře se konzumuje. Skladovatelností se Melrose Shalimaru téměř vyrovná, záleží na ročníku.
Rodit začíná Shalimar dříve a rodivost je větší, má i atraktivnější barvu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.157 (?), 24.2.2017 21:02
Zdravím Vás pán Vinšálek, som veľmi rád že Ste späť na fóre. K tomu Shalimaru - ani teplejšia lokalita jeho chuť nezlepší, platí to čo som napísal v predch.príspevkoch. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 11.2.2018 11:36
Ešte krátky návrat k Shalimaru (Topaz x Golden Del.). Od svojich súrodencov z identického kríženia (Opal, Sirius, Luna, Heliodor) sa odlišuje nielen farebne, ale najmä nižšiou kvalitou chuti. Je to naozaj veľká škoda, pretože inak Shalimar prakticky nemá chybu. Je odolný chorobám, dobre sa tvaruje, rýchlo vstupuje do rodivosti, plody majú optimálnu strednú veľkosť, sú dosť atraktívne a skladovateľnosť aj "shelf-life" sú excelentné. Chuťový handicap je ale neprehliadnuteľný a túto odrodu vylučuje z okruhu špičkových. Možno by stálo za úvahu využiť Shalimar v šľachtení nových odrôd, pri zlepšení chuti a zachovaní ostatných parametrov by to bolo jablko blížiace sa k ideálu. Na fotkách je Shalimar z októbra 2017 a aktuálne teraz z februára 2018. Lepšie vyzerajúce jablko momentálne v pivnici nemám. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 13.2.2018 13:32

Radost pohledět... hle, jak zdání klame smiley.

Shalimar jsem narouboval na jabloň na jižní Moravě a po letech pěstování všemožných odrůd i ve velmi špatných podmínkách a i s velmi špatnými výsledky, tohle bylo první a zatím jediné jablko, po jehož ochutnání manželka prohlásila "fuuuuj"...a nedojedli jsme ho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.2.2018 13:41

Strýmku jste zkoušeli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.9 (?), 13.2.2018 15:11

Ne smiley.  Narážíte na tuto větu z Wikipedie : "Do března nezpůsobilá k jídlu."?? laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 13.2.2018 14:37

153.9: No, zasa tomu Shalimaru až tak nekrivdime, nie je to síce žiadna chuťovka, ale jesť sa to dá...smiley. Pravda, za kvalitami rodičov (Topazu a Goldenu) zaostáva priepastne. Ale vyzerá skvele. Ja som ho už vykopal, jablká na fotkách sú "pohrobkovia". Nahradil som ho odrodou I18.1 - krížencom Topaz x Elstar. Snáď to bude lepšie.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.253 (?), 13.2.2018 15:14

Dobrý den, pane Hlavatý, proč jste ten Shalimar novou vysněnou odrůdou nepřerouboval? Šlo o mladý strom, na nejspíše vhodné podnoži, s rostlým kořenovým systémem, bez rakovin/ran/mrazových desek. Jde takřka o učebnicový příklad, kdy přeroubování má smysl. Nejlepší poměr cena: výkon!

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika