Šampion a Rubín



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
8.2.2013 17:39

Šampion se tvaruje velice dobře. Jde snadno pěstovat jako vřeteno, palmeta, ale i jako kmenný tvar.

Rubín a Rubinola se u mě chovají dost podobně. Bez letního řezu se těžko udržují v přísném tvaru. Obě odrůdy mají dlouhé silné letorosty ukončené květním pupenem. Obě dělají "vidličky", což vede k chaotickému růstu. Proto je obě řežu podobným způsobem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 129.184 (?), 7.2.2013 18:43, zobrazeno: 24946x

Dobrý den, jelikož z dětství nemohu zapomenout na chuť jablka Šampionu a Rubínu, rozhodli jsme se tyto 2 jediné stromky na naší zahradě zasadit. Konkrétně Šampion na podnoži M7 a jabloň Rubín na podnoži MM106. Prosím o radu, jelikož otec, který tyto jabloně pěstoval již nežije, nemám se koho zeptat. Měli jsme totiž jablka velmi dobré a kvalitní! Opravdu v dnešní době je nutné tyto stromy tak moc chránit před strupovitostí, padlím a jinými chorobami.? Pamatuji si, že otec moc stromy nestříkal, snad 1 max. 2 postřiky, už nevím přesně a jablka jsme měli přímo výstavní. Všude slyším samou kritiku, každý dnes preferuje rezistentní odrůdy. Otázka tedy zní, mohu tyto jabloně pěstovat s pouze minimálním postřikem? A kterým? Který je nejnutnější? Druhý dotaz, budou schopny tyto 2 odrůdy jabloní vzájemného opýlení? Bydlíme cca v nadmořské výšce 500 m n m, na kopci, větrno. Děkuji mockrát za odpovědi. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 22.6 (?), 7.2.2013 19:51

Šampion i Rubín jsou velice chutné odrůdy. Šampion který byl přes 30let starý, jsem musel loni zrušit, protože pro jeho místo jsem měl jiné využití. Rubín asi 15letý patří v současné době společně s Rubinolou a Bohemií mezi moje nejoblíbenější jabloně. Všechny pěstuji bez postřiků a na kvalitu plodů si nestěžuji. K nadmořské výšce 500m se nemohu vyjádřit, protože moje zahrada je v údolí Berounky.

Rubín 2012
Rubín 2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 114.252 (?), 7.2.2013 21:05

380 m.n.m.a taky nepostřikujeme, ale některé odrůdy mají strupovitost, ale pokud to jde, tak žijeme bez chemie.Spartany a Rubíny strupovitost nemají, zatím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.66 (?), 8.2.2013 5:18

Mam Rubiny a Sampiony v 600 m.n.m. Uz tak minimalne 10 let je nezbytne delat postriky, jinak strupovitost dokaze znicit podstatnou cast urody zejmena na Sampionech.  J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.2.2013 8:34

Obě odrůdy, Šampion i Rubín, jsou poměrně otužilé a nenáročné, takže s polohou 500 m by neměly mít problém. Na kopci je sice větrno, ale zas to není mrazová kotlina, což by bylo horší. Navíc ve větrné poloze je tlak strupovitosti obvykle menší.
    Takže nezbývá, než to vyzkoušet. Půjde-li pěstovat tyto odrůdy bez chemie (já to tak dělám a občasný stroupek neřeším), bude dobře, když to nepůjde, tak holt 1 - 2 postřiky ročně provedete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 129.184 (?), 8.2.2013 9:50

Děkuji mockrát za všechny rady. Mimochodem, Vaše jablka jsou nádherné. Kdybych toho někdy docílila, byla bych unešená :-) Můžete mne ještě poradit jak stříhat Šampion a Rubín? Je v tom prý rozdíl... A co říkáte na Rubinolu? Ta se stříhá také jako Rubín a je na tom lépe se strupovitostí? Nevím, zda je také vhodná do vyšších poloh..Ještě pořád váhám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.2.2013 9:59

Rubín se stříhá jinak než ostatní odrůdy., včetně Rubinoly. Ta, oproti Rubínu, strupovitostí netrpí, navíc má delší skladovatelnost. Do vyšší polohy se ale tak dobře nehodí, u mě navíc oproti Rubínu méně plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 8.2.2013 17:39

Šampion se tvaruje velice dobře. Jde snadno pěstovat jako vřeteno, palmeta, ale i jako kmenný tvar.

Rubín a Rubinola se u mě chovají dost podobně. Bez letního řezu se těžko udržují v přísném tvaru. Obě odrůdy mají dlouhé silné letorosty ukončené květním pupenem. Obě dělají "vidličky", což vede k chaotickému růstu. Proto je obě řežu podobným způsobem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 8.2.2013 19:20

Pestuji Sampion v 380 mnm na slunecne strane, nicim proti vetru nechranene a nemohu si tuto odrudu na ktere jsem se ucil vynachvalit. Strikam dvakrat do roka proti strupovitosti a padli a mozna budu muset zacit i proti obaleci, ale prozatim obalece vynecham.Uroda je vzdy tak velka, ze napadene plody oberu... bohuzel jak na potvoru obalec si vzdy vybira ty nejvetsi plody.Hlavne si davejte pozor na termin sklizne... nemuzete se ridit doporucenym datem, ale pocasim.Jestli bude podzim teply a slunecny, jak tomu bylo po dobu poslednich dvou let, tak budete sklizet i o dva tydny drive nez je obvykle.Osobne se ridim barvou jader... jak zacinaji jaderka hnednout, tak co jde do sklepa, tak oberu... dole na spodnich vetvich nechavam na jidlo a strudl.Jsem spise švestkomil, tak mam pouze dve odrudy jabloni a na skodu obe podzimni.Co se tyce strihani, tak je to tolerantni odruda k amaterskym zasahum... muj pripad.Pokud budete dodrzovat zaklady rezu, tak nic nezkazite.Jedna se o vdecnou odrudu a tu si taky jeste na nejaky cas ponecham.Preji Vam s touto odrudou hodne uspechu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.2.2013 10:27

Zjednodušeně řečeno obě odrůdy se řežou opačně.
U Šampionu neuděláte chybu když ho bvudete řezat víc než míň. Výborně obrůstá, je velmi plodný a předjarním řezem jej přimějete k růstu a k tvorbě mladého dřeva. Květní pupeny tvoří i na jednoletých výhonech, takže není žádná obava, že byste se nadměrným řezem připravili o úrodu. Naopak je třeba zajistit, aby Šampion nedostatečným řezem nepřestal růst a nezbabčil.
   U Rubínu je to přesně naopak. Lepší je řezat raději míň, nechat strom ať si roste jak chce, dělat spíš jen průklest a  odřezávat jen ty větve, které překáží, zahušťují,  jsou vyholené nebo svěšené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika