Rubování jabloně - prosím radu



host - 168.167 (?)
18.5.2009 10:19

zalévat, zalévat a čekat. Jabloně se mi letos chytly sice všechny, ale u části roubů se vlivem suchého počasí zastavil růst. Teprve v posledních dnech po vydatných deštích začínají opět růst. Jeden roub na meruňce se začal probouzet teprve tento víkend (roubováno začátkem března!).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 36.77 (?), 18.5.2009 8:22, zobrazeno: 8222x

Dobrý den, jsem úplný začátečník a pokusil jsem se podle odb.knihy roubovat jabloň.od souseda mám 2 jednoleté větvičky které jsme ustřihli v lednu a měl jsem je přes zimu ve sklepě ve vlhkém písku.v polovině dubna jsem je podle návodu z knihy zkusil naroubovat)za kůru) na silnější větev naší jabloně.Teď muj dotaz: rouby vypadají pořád stejně.1 očko je sice viditelně suché ale ostatní jsou na pohled normální.i vetvičky jsou mírně nazelenalé, ale je to už více než měsíc a rouby nevyrašily.Je vše ztraceno nebo mám ještě čekat.díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 18.5.2009 8:41

Odpovím Vám asi takhle:
u jabloní roubovaných za kůru mám úspěšnost ujímání obvykle přes 90%.

V letošním, teplotně nenormálním a suchém jaru, mi rychle rašily pouze ty rouby, které jsem narouboval začátkem dubna - navíc jsem měl v průběhu jediného týdne pocit, že stromy rychle ztrácejí mízu...

 U posledního stromu, roubovaného na Velikonoce mi z 5 roubů pěkně vyrašily pouze 2,  další 2 jsou totálně v háji. 
Pokud ten Váš roubovaný strom není moc veliký, zkusil bych roubům pomoci zálivkou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.74 (?), 18.5.2009 9:50

Někdy se jim povede rašit o něco později. Jinak zálivka.

Osvědčilo se mi v podobných případech na nějakou dobu přetáhnout mikrotenový sáček (třebas s pár dírkami) a zavázat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 18.5.2009 10:19

zalévat, zalévat a čekat. Jabloně se mi letos chytly sice všechny, ale u části roubů se vlivem suchého počasí zastavil růst. Teprve v posledních dnech po vydatných deštích začínají opět růst. Jeden roub na meruňce se začal probouzet teprve tento víkend (roubováno začátkem března!).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 18.5.2009 21:03

Pokud se rouby viditelně nesesychají zalévat (vydatně s přestávkami)a čekat.Koupil jsem stromek Siriuse jenom proto, abych získal rouby k přeroubování strupovitého Glostera.Rouby se ujímají těžkopádně -jak popisujete.Zalévám a čekám.Zatím rouby nesesychají a je to stále nadějné.Domníval jsem se, že je to vlivem nestandardního odběru roubů. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 99.214 (?), 19.5.2009 8:16

Tak já zkoušel letos prvně taky roubovat- jabloň a mám asi rekord- z cca 20 roubů se nezelaná ani jeden. Zkusím tedy zalévat. Ale nezatíral jsem konce nových naroubovaných větvičekú zatíral jsem pouze konec větve na stromu/ - je to velká chyba, která by mohla způsobovat takovýto neúspěch???

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 19.5.2009 8:25

Pokud rouby neusychají-to poznáte podle vrásčité kůry-nechte je.Možná se vlivem přísunu vody vzpamatují. Pokud pak některé vyraší nezapomeňte pod nimi alespoň 15 cm odstraňovat boční obrost. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 8:49

Ad Ivan:

Nezatírání konců roubů osobně považuji za chybu, ale ne až tak zásadní. Obvykle u nezatřených roubů zaschne nejvyšší pupen, ale ty nižší vyraší.  Nechce se mi věřit, že by kvůli tomu nevyrašil ani jeden roub. Častější příčina je v zaschlých nebo zmrzlých roubech. U jabloní je to neobvyklé, mráz rouby poškodí málokdy a jsou-li trochu zaschlé, ve vodě obvykle obživnou.
   Je preavda, že letošní rok je neobvyklý. Peckoviny roiubované v březnu  (kopulací) vykazují téměř 100% ujmutí, lepší než později štěpované jádroviny za kůru. To nepamatuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.230 (?), 19.5.2009 8:56

Můžu potvrdit slova p. Vysloužila. Letos jsem rouboval švestky kopulací na durancie a chytly se všechny, až se mi to nechce věřit... Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 19.5.2009 8:51

pro Ivana:   já vždy všechny konce roubů zatírám a letos jsem měl u jabloní 100%OK. Ale nevím, zda nezatření může způsobit 100% KO??  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika