Rubinola



Stránky: 1,  2,  3   
host - 101.202 (?) 
3.11.2017 9:35, zobrazeno: 21557x

Pre mna najlepsia jablon co mam..Tento rok sa podarilo jedno jablko cez 500g.

stano _ Ivanka pri Dunaji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.226 (?), 3.11.2017 18:10
Stano: Plne súhlasím, Rubinola je moja naj- odroda, skutočný skvost českého novošľachtenia, jeho korunovačný klenot 😃. Rezistent, krásne a mimoriadne chutné jablko. Písal som o nej tu na fóre na vlákne "Pocta Rubinole", ak chcete môžete si to pozrieť. Len si dovolím pár poznámok: Polkilové jablko je príliš veľké - na jedenie aj skladovanie. Keď mám 500gramové jablko, tak to beriem skôr tak že sa "nepodarilo". Tiež by Rubinola mohla/mala byť krajšie vyfarbená, dovolím si prezentovať fotky ako môže Rubinola vyzerať. Neviem kde máte záhradu (poloha) ani aký starý je Váš stromček resp. na akom je podpníku, ale plody Rubinoly môžu byť krajšie sfarbené a optimálne pre konzumovanie a skladovanie je ak majú hmotnosť okolo 300g. IH






R
R


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.11.2017 20:19

Kukám na tie vaše fotky asi si zakupim este aj rubinolu, hanba mi, že ju este nemam... A2 ci mm106?stale nechapem ta A2 je niečo ako semenac, pri semenaci sa furt spomina aj mozne zdrobnovanie plodov, ta A2 to ma ako ze nezdrobnuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.226 (?), 3.11.2017 20:38
Viktor: MM106. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 3.11.2017 22:13

Mám za to, že mám Rubinolu, kterou mi prodali namísto Bohemie. Plodí na klasických Rubínových koncových pupenech a dvojácích. Ale ta Vaše vypadá, že plodí na vnitřním obrostu plodonošů...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 4.11.2017 1:20
Daník: Rubinola plodí za "normálnych" okolností na dlhom a strednom dreve, typicky v tzv. vidličkách konárikov. Ale rezom sa dá dosiahnuť aj plodenie na kratšom dreve, ako to vidieť na tom stromčeku na prvom obrázku. Čo sa týka rozoznania Rubinoly a Bohemie, nemal by to byť problém. Plody Rubinoly sú plocho guľovité, teda širšie než vyššie, vyfarbenie červenou je pásikavé (žíhané), pri výstavných plodoch sú pásiky až takmer čierne. A typická je hrdzavá škvrna nepravidelného hviezdicového tvaru v stopkovej jamke. Bohemia je guľovitá, kališnú jamku má priestrannejšiu a sfarbenie červenou je "rozmyté", nie žíhané, pričom červeň má trochu iný (svetlejší) odtieň. Rubinola má výrazne tmavozelené listy, až takmer do zelenomodra, Bohemia má drevo (kôru) svetlohnedú, akoby do hrdzava, kým Rubinola má kôru tmavšiu. Bohemia má tiež väčší sklon k vyhoľovaniu konárov. IH (pridám pár fotiek Bohemie a Rubinoly na porovnanie uvedených rozdielov).








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 4.11.2017 18:22

já to letos neporovnám, páč na jaře zmrzly. Listy tmavé, dlouhé vidlice, plodné pupeny prakticky jen na koncích. Skoro mi přijde jako Rubín, ale netrpí strupovitostí...

Jak tedy Rubinolu řežete - předpokládám primárně letní řez. Zimním zakracováním by se zlikvidovaly plodné pupeny. Já většinou jeden dvoják zakrátím na 10 cm, případně odstraním dle zahuštění koruny. Silný letní průklest a zakracování, jarníodstranění nevhodných větví a případně zpětný řez, aby se koruna vešla na vymezené místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.11.2017 12:00

Daník: Čo sa týka rezu Rubinoly, tak za základ úspechu považujem výchovný rez - pri tejto odrode dôkladnejší a trvajúci aj 3-4 roky. Ten robím skoro na jar a jeho cieľom je vybudovať kompaktnú korunu, tak aby sa vetvenie konárov nezačínalo ďaleko od kmeňa a aby nevznikali vyholené úseky. Teda v prvých rokoch výhonky skracujem, napriek všetkým odporúčaniam ktoré sa týkajú odrôd rodiacich na dlhšom dreve a ktoré diktujú neskracovať. To neskracovanie dodržiavam potom v ďalších rokoch, kedy už viac-menej robím len prieklest a odstraňujem nežiadúce zahusťujúce a križujúce konáriky. Takto "výchovne" (v prvých rokoch dôkladnejšie) rezaná Rubinola má potom už akosi sama od seba tendenciu rodiť aj na kratšom dreve, plody má rozmiestnené v korune rovnomerne, nielen na periférii a menej vyhoľuje. Priznám sa, že v posledných rokoch letný rez dosť flákam a aj Rubinolu režem na jar. Na fotkách je Rubinola na MM106, ktorá toho rezu už veľa nepotrebuje. Myslím že to pomerne rovnomerné rozloženie plodov v korune a aj rodenie na kratšom dreve je tam celkom slušne dosiahnuté.  IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.159 (?), 8.11.2017 15:18

Pane Hlavatý,

mám taktéž Rubinolu na stejné podnoži. Váš popis a snímky jsou velmi inspirativní. Obával jsem se celkového snížení a zkrácení letorostů již 9 letého stromu, přičemž jsem byl prozatím příliš opatrný. Díky předanou zkušenost.

Zdeňa z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 27.11.2017 23:53

Rubinolu nějak moc osobně neznám, ale předpokládám že se chová ve vztahu k řezu podobně jako Rubín. Rubín je sice odrůda, která plodí na tzv.dlouhém dřevě, to je pravda, ale neznamená to, že plodí na dřevě jednoletém probůh! Tedy neplodí jen na koncích, jak se téměř obecně tvrdí. Rubín je odrůda, která potřebuje čas. Ty jeho korunky opravdu vypadají v prvních letech výchovného řezu opravdu prázdné, bez obrostu a taky takové jsou. Ovšem u této odrůdy se tvoří plodný obrost až zpětným obrůstáním, posléze se vytváří plodonoše, nebo tenké plodné větévky s mimořádně kvalitním a trvanlivým plodným obrostem. Rubinola předpokládám funguje po této stránce dosti podobně..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika