Rubín nebo Rubinola?



Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 64.58 (?)
5.10.2012 15:52

Rubin je u mna jednotka sladky a štavnaty, potom su dalšie odrody Bohemia Gold, Idared.

RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.42 (?), 2.10.2012 17:10, zobrazeno: 14855x

Rozhodla jsem se zasadit jeden z těchto stromů. Nevím, kterému dát přednost, chuťově mi to připadá skoro stejné. Poradíte? Co by jste zvolili vy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 2.10.2012 19:49

Rubíny pěstuji přes 3O let, Rubinola je výrazně mladší. Rubín patří k odrůdám, které jsou vyhledávany škůdci a je také citlivý na strupovitost.

Jeho plody jsou oproti Rubinole větší a atraktivnější a za svou osobu mohu říci, že mi i více chutnají. Rubinola je vůči strupovitosti rezistentní, v naší oblasti, ale část té rezistence ztratila a má vůči Rubínu delší dobu skladovatelnosti, u mne do konce března. Plody Rubinoly jsou velmi chutné a vzhledově také atraktivní.

Rozhodnout se musíte sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 2.10.2012 22:12

Rubín je v optimální zralosti přece jen trochu chutnější ;o). Ale jinak u nás, v chadnější poloze, vyhrává Rubinola, protože je zdravější, tj. není tak náchylná na choroby, včetně strupovitosti. I když se neubrání novým agresivním formám této choroby, pokud uskladníte jen čistá jablíčka, čistá zůstanou. Oproti Rubínu, kde strupovitost pokračuje i na uskladněných plodech, které tak dříve seschnou (scvrknou). Rubín vyžaduje speciální způsob řezu, což taky někomu dělá problémy. Rubinola se řeže "klasicky".

Nicméně, jak píše pan Vinšálek, je to na Vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 2.10.2012 22:20

V růstových vlastnostech a nárocích na řez nevidím mezi těmito odrůdami rozdíl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 2.10.2012 23:08

Volila bych Rubinolu, je odolnější a řekla bych že má "svěžejší" chuť. Rubín mi vždycky od stopek ohlodali slimáci, kteří vylezli na stromek  :-((    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.10.2012 13:02

V naší chladnější poloze bych to shrnul takto:
Přednosti Rubínu: větší plody, chutnější plody, vyšší plodnost, menší nároky na teplo (ve studených letech cenná vlastnost)
Přednosti Rubinoly: delší skladovatelnost, rezistence ke strupovitosti, uspořádanější růst

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.2 (?), 3.10.2012 18:10

Mockrát děkuji za všechny příspěvky. Jsem zase o něco moudřejší, ale konečné stanovisko jsem zatím neučinila. Musím to ještě zvážit, zatím jsem o malinko více pro Rubín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 64.58 (?), 5.10.2012 15:52

Rubin je u mna jednotka sladky a štavnaty, potom su dalšie odrody Bohemia Gold, Idared.

RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
RUBIN
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.2 (?), 6.10.2012 12:14

To je nádhera! Jsem zvědavá, jestli se také takových dočkám. Nakonec jsem se rozhodla pro Rubín, jedeme pro něj příští týden. Jen nevím, jakou podnož zvolit. Chtěla bych, aby kmen nebyl vyšší než tak cca 110-130 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 7.10.2012 13:30

Jablka jsou to krásná. Podle celočerveně zbarvených plodů bych řekl, že se jedná spíš o mutaci Bohemia. Moje původní Rubíny z roku 1979 jsou zřetelně žíhané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika