Rozela



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?)
30.10.2019 14:47

Nazdar ovocníci.

Před chvílí jsem dojedl letošní první plod Rozely.Úžasná záležitost.To jablko má svoji tvář ale také svoje požadavky.Zatím letošní jednička a dá se říct, že v posledních letech patří do moji chuťové TOP pětky.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 247.25 (?), 5.10.2019 14:59

Dík za info.Jejikož kromě zahrady taky včelařím, tak mě to zajímá.Teď v časopise Včelařství je popisováno jako velice dobré lákadlo-Vitacit v prášku, samo že se musí rozpustit ve vodě, asi podle mne nejlépe malinový a jahodový, ale chce to vyzkoušet.Láká jen vosy a sršně a né včely.Jinak další údajně velmi dobrý recept-do toho piva trochu cukru a droždí, prý se také dějí věci... Tak vyzkoušíme, s tím cukrem opatrně ať se nehubí také včely.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 30.10.2019 14:47

Nazdar ovocníci.

Před chvílí jsem dojedl letošní první plod Rozely.Úžasná záležitost.To jablko má svoji tvář ale také svoje požadavky.Zatím letošní jednička a dá se říct, že v posledních letech patří do moji chuťové TOP pětky.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.44 (?), 2.11.2019 12:50

Aj my sme okostovali Rozelu z navrublovanej vetvicky na strome. Mnamka. Zena mi hned povedala ze z tohto jablka chce cely strom :-) takze za nas TOP jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 28.9.2020 9:26

Rozela - 2020 - štíhlé vřeteno

Eliminaci hořké pihovatosti na kterou je náchylná přispívá mimo jiné také ponechaná přiměřená násada plodů.Letos po 5 ošetřeních naprosto bez příznaků této poruchy.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 9.7.2021 13:54

Již loni jsem si všimnul na Rozele počátkem olistění světlejší zbarvení listů.Později se barva listů dala částečně do normálu.Na snímcích je vidět letošní nápadně světlé zbarvení listů.Přírustky byly menší ale ponechané ovoce se vyvíjí velikostně normálně.Co by mohlo být příčinou? Péči má stejnou jako ostatní stromy.Doufám, že to není náznak odumírání stromku.Jsou tam totiž nějaké nekrotické napadení ale neřekl bych že devastující.V atlasu chorob jsem nic nenašel.Napadá mě jediný důvod světlých listů.Zda po chladném květnu kdy narůstaly mladé listy přišlo skokové prudké oteplení s vyšší intenzitou UV zaření.Na jiný stromech jsou vyjímečně vidět také zanedbatelná poškození ale okraje jsou spíše opálené i když barva také není sytě zelená.Jenže Rozela je bledá celá.Má někdo letos s Rozelou podobnou zkušenost?

Zahradě zda - Mičurin II (470 m)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 9.7.2021 16:13

Není Vaše jabloň napadena vlnatkou krvavou? Občas se její kolonie dá najít těsně pod půdním povrchem, okolo kořenového krku kde jaksi symbiotikují s mravenci chovateli - zároveň pěstiteli houbiček. Na fotce v horní části stromku je nějaká světlá skvrna ve větší tmavé-není to chmíří, kryjící právě ty extrovní mšice a okolo Vámi vzpomenutá nekrotizující kůra?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 9.7.2021 16:31

Díky za názor ale chmíří vlnatky krvavé bych si v korunce rozhodně všiml při častých prohlídkách a zeminu pod stromem pravidelně kypřím a žádné podezřelé škůdce jsem neobjevil.Netypoval bych ani na výživovou chybu.Jde mě spíše o názor zda to není odrůdová vlastnost při exstrémních přechodech počasí.Nikde na netu se mě nepodařilo najít popis typické barvy listů.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.30 (?), 9.7.2021 21:15

moja rozela na mmm106 vyzera rovnako bledo ako ta vaša, čím to je si neviem, ale vysvetliť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 17.7.2021 12:30

Trochu jste mě uklidnil, může se jednat o odrůdovou vlastnost ale nejsem o tom zcela přesvědčen.Počátkem týdne jsem aplikoval první Ca postřik na plody u Admirálu a dalších vybraných odrůd pro omezení hořké pihovatosti.Při této příležitosti mě napadlo zda to nemůže být reakce Rozely na tyto postřiky.V minulých dvou letech byla takto ošetřena šestkrát za rok.Nyní jsem ji neošetřil a dostane pouze dvě dávky určené pro všechny jabloně v srpnu.Uvidím co se bude dít.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 26.8.2021 12:58

Konec nadějí.Stromek Rozely se od staršího snímku viz.příloha prakticky nezměnil.Plody se zvětšily minimálně a celkový vzhled byl nezdravý.Včera jsem jej vykopal, vybral kořeny a nahradil původní půdu ve výsadbové jámě za novou.Nyní je pozice připravena pro novou podzimní výsadbu.Totéž jsem provedl u uschlého stromkového rybízu.Tyto práce přímo nesnáším.Už mám léta a dalo mě to zabrat.To mě ještě čeká vykopat Admirál a Meteor.V minulých letech jsem hodně zmladil výsadbu abych tyto práce už nemusel dělat.Příroda byla proti.Hlavně mě to mrzí u mladých stromků.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika