Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Roubování ze stromu na strom

Stránky: 1, 2   

Roubování ze stromu na strom

Iroot (36) - xxx.xxx.105.243 (?)
16.3.2014 11:56, počet návštěv: 30491
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Máte někdo zkušenosti s roubováním za kůru přímo ze stromu na strom? Jaká je asi procentuální úspěšnost a kdy je nejlepší doba? Zajímá mne to hlavně u jabloní, švestek a rynglí. Na meruňky se neodvážím ani pomyslet.

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Mimmo (1750) - xxx.xxx.66.105 (?)
16.3.2014 16:23
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Roubování za kůru ze stromu na strom se dá teoreticky aplikovat jedině při ustřihnutí roubu např. na Vysočině a jeho umístění na kvetoucí strom v nížině ještě tentýž den. Já sice právě tuto možnost mám, ale nikdy ji nepoužívám. Obecně (na stejné zahradě) to nejde a navíc tento způsob nedoporučuji u peckovin ani s dobře uskladněnými rouby. Teď se ještě dá roubovat ze stromu na strom kopulací a to i u peckovin a navíc snadno. Hodně stromů však už raší a není lehké najít na stromě vhodný roub. Takže už jen rouby z ledničky.

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.18.32 (?)
16.3.2014 16:48

dobrý den,

dobrou praktickou aplikací (mám vyzkoušeno u jabloní) je odběr roubu z nového stromu, sázeného na jaře. Stomku se jednak  musí tak jako zkrátit výhony (samozřejmě  není-li to špičák a je-li vůbec co zkracovat), druhak je takovýto stromek -díky vytržení ze země- zpožděn za rostoucími stromy a to je velmi důležité pro ujmutí roubu.

Asi nemusím zdůrazňovat, že sázený stromek, ze kterého se roub odebírá, nesmí být žádná zaschlá chcíplinka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
16.3.2014 16:58

Třešeň jsem rouboval už koncem ledna (běžně koncem února) angl.kopulací a vrcholovým letorostem (o stejné síle).Po loňské zkušenosti se zdá, že i letos se srůst   zdaří.Jiné peckoviny ani jádroviny jsem ze stromu na strom zatím nezkoušel.  AB

Připojit reakci

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.3.2014 8:43

Roubování ze stromu na strom nijak nepropaguji, výsledky jsou obecně horší než u uchovaných roubů. Přesto pár strom(k)ů z nouze každoročně takto naroubuji. U jádrovin v předjaří není problém, ujímá se to prakticky stejně. Dokonce není problém roubovat ve vhodnou dobu i za kůru - když začne téct míza ale pupeny jsou jen načervenalé. Navíc letorosty obvykle začínají rašit vrcholovým pupenem, takže spodní část roubu je použitelná dobře. U peckopvin je situace horší. V předjaří to jde, ale ujímavost není 100procentní. Za kůru pak peckoviny ze stromu na strom nezkouším vůbec, myslím, že to ani nejde.

Připojit reakci

23.3.2014 10:31

Peckoviny roubuju za kůru, jenže rozhodně ne ze stromu na strom, tedy tak, jak je běžné. Rouby musí být v chladničce. A že to jde dokazují přiložené foto, ujímavost je cca jen 40 %. Na fotkách jsou dvou a tříleté rouby meruněk, právě mi vykvetly, ale roubuju tak i ryngle a švestky, tam je ujímavost 80-90%. Očkování neumím, ale potřeboval bych někoho, kdo by mi ze staré ananasové meruňky přeočkoval na mladý stromek, samozřejmě zaplatím a dovezu jej a zpět. Záchrana trošku zvláštní odrůdy. Nejedná se o klasickou ananasovou meruňku. Najde se někdo z Olomouckého kraje??

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.102.201 (?)
23.3.2014 12:01

Co Vám braní naroubovat starou ananasovou meruňku stejně jako stromky na fotkách?

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.101.134 (?)
23.3.2014 12:14

Ananasku zoženiete aj na Znojemsku- napr. hneď za mestom smerom na Jihlavu- v starej záhrad. kolónii. Pozor na infekciu šarkou u starých stromov! Teraz vrúbľovať zo stromu na strom neodporúčam, nádej na ujatie je minimálna, aj keď použijete systém pod kôru. Nenarašené vrúble ananasky z chladničky už bude v tomto čase zrejme problém zohnať. Skúste príp. kontaktovať génovú banku.

Připojit reakci

23.3.2014 19:36

Ten strom je opravdu starý a nové letorosty (vhodné pro nastříhání a uložení do ledničky v lednu-únoru) na něm najít snad ani není možné. Minulý a předminulý rok jsme to se sestřenicí manželky zkoušeli, ale bez úspěchu. Minulý rok se strom pod tíhou plodů, když byla sestřenice v Chorvatsku, rozlomil, nyní už jen živoří. Když jsem požádal o naočkování, pak jen proto abych jí zachránil genofond. Nejní to typická ananasová. Jen tolik k tomuto případu.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.113.39 (?)
23.3.2014 21:47

Občas narazíme na odrody marhúľ, ktoré nepoznáme po mene, ani je podľa chuti nemôžeme diagnostikovať a zaradiť do niektorej databázy. Takovou je napr. stará marhuľa v našom vinohrade, u ktorej vieme iba približnú oblasť pôvodu. Chuťovo je však originálna- silne pripomína lahodný voňavý žltý cukrový melón. Keby som nenaštepil na semenáčik Leskory vrúbeľ Orangered, rozhodne do neho dám túto krajovú odrodu. Ak by sa Vám nepodarilo zachrániť marhuľu pripomínajúcu Ananasku, neľutujte. Skutočná Ananasová Vám vynahradí chuťový zážitok. Je to naozaj delikatesa. Potrebuje však teplejšiu klímu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.3 (?)
25.4.2018 7:06

Možná to sem nepatří, ale zajímal by mě názor zkušenějších. Jsem začátečník v nemladém věku a zkouším už 6 let roubovat, a to hodně ze stromu na strom a zpravidla v době květu. Ujímavost nic moc z pohledu profesionála, ale pro moji spokojenost, když se mi podaří při větším počtu roubů aspoň něco, je to ažaž. Vloni jsem takto rouboval 2x třešeň na (snad) náhodné semenáče poblíž původních stromů a byl jsem těžce raněn pýchou, že se obě roubování povedla. "Komisionelně" jsme sledovali od vývoj, takže jsme si byli jisti, že výhon je z očka roubu. Letos jsem znejistěl, protože rouby byly ze staré třešně, která (pro získání roubu jsem musel včas seříznout pár větví a i tak byly nové výhony jen několik cm) se vyznačuje superkrátkými přírůstky, na konci vždy bohaté květy - nyní třeba neexistuje žádné prodloužení výhonů s listovými pupeny tak jak to vidím u jiných ještě starších třešní. Ale u výhonu z roubu jsou bujné přírůstky jako u ptáčnice, tedy dlouhé a vsadil bych se, že to není z roubu, ale z nějakého pupenu z podnože. Je možné, že by atypicky krátcepřirůstající třešeň v mládí rostla vyloženě tak bujně?

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.112.187 (?)
25.4.2018 7:20

Nevím, kde jste pozoroval dlouhé přírůstky na starém stromě (fyzicky to ani není možné, protože by pak 50-ti roční strom měl třeba 25 m v průměru wink). Naopak, ze zkušenosti můžu říct, že je typické, že mladá třešeň má velké přírůstky a naopak stará třešeň velmi malé. Takže chování, které popisujete, mi přijde naprosto normální.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.3 (?)
25.4.2018 7:38

Děkuji za názor, trochu mě uklidnil.

Dotyčný strom (z něhož jsem bral rouby) má průměr kmene cca do 45 cm a nyní je jeho koruna jako sněhová koule chumáče květů na kratičkých výhonech a také na samých konečcích. Lity se teď jen zvolna objevují "nepřesně v úžlabí květů".

Vedle je také - asi i starší třešeň - má průměr kmene cca do 65 cm a nyní je její koruna rovněž jako sněhová koule, ale všude v koruně a zejména proti obloze je krásně vidět že po obvodu za posledními květy je ještě poměrně hustá "corona" výhonů bez květů, tedy s listovými pupeny.

Dnes to zkusím ještě ofotit, těžko se to popisuje.

Právě mě zarazil rozdíl mezi "výhonem z roubu" a stromem pro rouby (kdy typ květů a krátké přírůstky jsem bral za odrůdovou vlastnost - je tomu tak již více let, koruna se prakticky nezvětšuje, neroste do výšky ani do šířky)

Připojit reakci

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.92.38 (?)
25.4.2018 8:58

Ano, bujnost růstu,  konečná velikost stromu jsou odrůdové vlastnosti odrůdy. Roli hraje i podnož, lokalita, agrotechnika. V mládí rostou obvykle všechny odrůdy třešní tak, že rouby není problém odebrat. Staré stromy postupně růst zastaví, takže někdy je s kvalitním letorostem - roubem problém. Ještě horší je to u starých višní, pokud na nich nenajdeme nějaký vlk u kmene, jsou koncové přírůstky prakticky neroubovatelné.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.162 (?)
25.4.2018 18:50

foto 2 starší, normálně olistěná třešen

Obrázky:
foto 2
foto 2
Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.162 (?)
25.4.2018 18:53

foto 3 - roubovanec

Obrázky:
foto 3
foto 3
Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.162 (?)
25.4.2018 18:46

Děkuji za poslední reakce.

Jen pro pořádek jsem se pokusil o fotky, ale bohužel, jaro bylo rychlejší, než já. Teď už na třešni, z níž pocházel roub, jsou vyvinuté listy a prakticky žádný nevyrůstá z listových pupenů mimo květy ale prorůstají jakoby ze stejného místa jako květy, takže jsou mezi stopkami budoucích třešní. (foto 1) (k upřesnění odhadu stáří v minulém dotazu jsem přeměřil obvod kmene ve výšce 50 cm od země, cca 125 cm, čemuž odpovídá průměr cca 40 cm)

Na ještě starší třešni opodál (obvod kmene 180 cm, tomu odpovídá průměr cca 60 cm) jsou už také listy ale na hodně na výhonech za posledními květy (foto 2)

A z fotky naroubovaného semenáče by mělo být vidět, že přírůstky ani úmístění listů vůči květům příliš neodpovídá matečné třešni.(foto 3) Omlouvám se za nízkou kvalitu fotek Tož tak.

Obrázky:
třešeň z níž pocházel roub
třešeň z níž pocházel roub
Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.100 (?)
17.3.2014 18:24

U jabloní mi to šlo dobře těsně před květem podle počasí v dubnu. Úspěšnost byla velmi dobrá, jednou se mi ujalo všech 5 roubů Angoldu. U Průsvitného se mi ze čtyř roubů nejal jeden...

Ostatní ovocné druhy jsem nezkoušela... Eva

Připojit reakci

ivan z okénka (772) - xxx.xxx.239.107 (?)
24.3.2014 9:01

Pro Pavel Vacín: Neřeknu nic nového, ale pokud stromu dáte ještě rok, zkuste meruňku probrat tak aby udělala nějaké slušné jednoleťáky (to jste měl udělat už dávno). meruňky kvetou před olistěním, určitě najdete nějaká "skoro spící" očka. Pokud se meruňka rozlomila, určitě z ní něco budete muset odřezat - genetický materiál by tedy měl být už v červenci a srpnu na očkování. Jestli už jí chcete vykopat, pohlídněte korunu, odřežte konce jednoletých větviček, nějaké slušnější i dvouleté a jestli máte dostatek materiálu jako podnože (třeba myrobalán, nebo nějakou zdravou slívu, cokoli z peckovin - hlavně pokud nebude vadit, že to v případě nezdaru sesadíte pod místem roubování), uložte třeba jen 2 cm dlouhé jednoleté (s kouskem 2.l dřeva) přírůstky a uložte je do vlhkého sáčku do ledničky. Za dva týdny můžete roubovat ve stejném místě za kůru. Na rouby dejte PET (PVC...) sáček, uřízněte mu růžky. Víc roubů, víc naděje. Třeba i jen jednočkové, dvouočkové. Zkuste zlepšené roubování za kůru. Očko nemusí být utopené v ráně, ale nad ní a tak se může probudit a růst i ono. Pokud necháte řeznou ránu nad podnoží, nezatlačíte roub hlouběji, lépe se hojí, vytváří kalus. Zamazává se voskem, můžete zkusit roub natřít latexem ředěným vodou na bílé mléko 1:2-3. určitě nebudete mít tak pěkné rouby jako na obrázku, ale pro příklad....  V podstatě stačí aby se chytil jen jeden roub z mnoha a máte základ pro další práci.   

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.3 (?)
22.5.2018 7:51

Vím, že téma je už staršího data, nicméně píšu hlavně jako perličku pro pobavení., jak jsem včera odkrýval rouby (z mikrotenového sáčku, který zpravidla používám vždy).

22. dubna.2018 jsem do koruny dvou starých stromů roubováním za kůru (pahýly po odřezání průměru cca 4-5 cm) jsem narouboval na každý vždy 3 (trojpupenové) rouby s těmito výsledky (a v závorce něco z poznámek, jak jsem si to tehdy poznačil)

(Poznámka - rouby: Nařezáno ze dvou roubů velkoplodé jadernice od nádraží, jeden po týdnu v ledničce ve vodě a druhý zapomenutý roub po týdnu nošení v tašce s notebookem!.  Z toho nastříhány trojpupenové rouby - na každý pahýl za kůru 3 x  - vždy 1-2 ledničkový a zbytek taškový)

Na maloplodé jadernici - ujaly se všechny (2 x 3 rouby), sice vždy jeden z nich slabší - kdoví zda vydrží.

Na Šálovém za stodolou ujal se jeden ze tří (1x 3 rouby) - snad vydrží

Jak už jsem jinde psal - jsem začátečník v nemladém věku a zkouším už 6 let roubovat, a to hodně ze stromu na strom a zpravidla v době květu.

Po téhle zkušenosti si myslím, že doporučení začátečníkům, (které jsem tu na nějakém fóru postřehl), že roubování jádrovin je bezproblémové, je 100%  je pravda. To mi potvrdilo i to, že ve stejných termínech odebrané a použité rouby z hrušky škarotky se podobně chytly na kdouloni i na Boscově.

(Nechlubím se už, že meruňka na Wangenheimově byla naopak po 3 roky tragédie - tam asi budu muset poslechnout zkušenější)

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Foto M9 a MM1061725.5.20196226
Vykousané plůdky125.5.201962
Florina6724.5.201935455
Kanzi 3324.5.201919272
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 20194723.5.20197209
Má smysl pěstovat Melodii? 1222.5.20198484
Vysoká násada na jabloni 421.5.2019477
Zasychání koncových větví jabloně - je to spála? 1821.5.20194843
Skladovateľnosť jabĺk - 2018/20192620.5.20195062
Jablone Andera,Artiga,Reluga,Lady Silvia 218.5.2019290
Odrůda Admiral6817.5.201932114
Poškozený kmen 3017.5.20192065
Rozmnozenie rozlomeneho stromu116.5.201966
Red Delicious 5315.5.201936052
Jabloň Karneval1114.5.20192170
Světlé skvrny na listech jabloně 213.5.2019217
Roubování36812.5.2019428600
Okousané listy 612.5.2019652
Odrůdy jabloní (a nejen jabloní) z východu3011.5.20198579
Odroda Telse 711.5.20191551
Stará jabloň811.5.2019518
Jak vám plodí už starší sloupové jabloně?2210.5.201918109
Karneval509.5.201940937
Poškození listů mladé jabloně 18.5.2019254
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom2507.5.201968639
Lahůdková jablka pro labužníky - Váš favorit1216.5.2019187510
Cherry Cox 185.5.201913842
Orion765.5.201979965
Melódia + gala 33.5.2019352
Cerv v kmeni topazu 192.5.20192268
Zatrávnenie sadu 612.5.201922524
Klíčení jablka ze semene162.5.2019894
Usychající květenství na jabloni 41.5.2019508
Nadměrná násada plodů ovocných stromů4830.4.201936630
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?11328.4.201937444
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018 19627.4.201940171
Podnoz A21026.4.20194234
Jabloň Karneval neroste, zabrzdila se 325.4.2019398
Usychajuca mlada jablon 425.4.2019539
Ako modelovať strom zarezavanim očiek? 125.4.2019291
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Nemoc jezirkove ryby17:54
Nemoc jezirkove ryby17:52
Chov těžkých a lehkých plemen společně9:42
Chov pstruhov24.5.2019
Chov pstruhov24.5.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů