Roubování ze stromu na strom



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?)
24.3.2014 9:01

Pro Pavel Vacín: Neřeknu nic nového, ale pokud stromu dáte ještě rok, zkuste meruňku probrat tak aby udělala nějaké slušné jednoleťáky (to jste měl udělat už dávno). meruňky kvetou před olistěním, určitě najdete nějaká "skoro spící" očka. Pokud se meruňka rozlomila, určitě z ní něco budete muset odřezat - genetický materiál by tedy měl být už v červenci a srpnu na očkování. Jestli už jí chcete vykopat, pohlídněte korunu, odřežte konce jednoletých větviček, nějaké slušnější i dvouleté a jestli máte dostatek materiálu jako podnože (třeba myrobalán, nebo nějakou zdravou slívu, cokoli z peckovin - hlavně pokud nebude vadit, že to v případě nezdaru sesadíte pod místem roubování), uložte třeba jen 2 cm dlouhé jednoleté (s kouskem 2.l dřeva) přírůstky a uložte je do vlhkého sáčku do ledničky. Za dva týdny můžete roubovat ve stejném místě za kůru. Na rouby dejte PET (PVC...) sáček, uřízněte mu růžky. Víc roubů, víc naděje. Třeba i jen jednočkové, dvouočkové. Zkuste zlepšené roubování za kůru. Očko nemusí být utopené v ráně, ale nad ní a tak se může probudit a růst i ono. Pokud necháte řeznou ránu nad podnoží, nezatlačíte roub hlouběji, lépe se hojí, vytváří kalus. Zamazává se voskem, můžete zkusit roub natřít latexem ředěným vodou na bílé mléko 1:2-3. určitě nebudete mít tak pěkné rouby jako na obrázku, ale pro příklad....  V podstatě stačí aby se chytil jen jeden roub z mnoha a máte základ pro další práci.   




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 84.3 (?), 25.4.2018 7:06

Možná to sem nepatří, ale zajímal by mě názor zkušenějších. Jsem začátečník v nemladém věku a zkouším už 6 let roubovat, a to hodně ze stromu na strom a zpravidla v době květu. Ujímavost nic moc z pohledu profesionála, ale pro moji spokojenost, když se mi podaří při větším počtu roubů aspoň něco, je to ažaž. Vloni jsem takto rouboval 2x třešeň na (snad) náhodné semenáče poblíž původních stromů a byl jsem těžce raněn pýchou, že se obě roubování povedla. "Komisionelně" jsme sledovali od vývoj, takže jsme si byli jisti, že výhon je z očka roubu. Letos jsem znejistěl, protože rouby byly ze staré třešně, která (pro získání roubu jsem musel včas seříznout pár větví a i tak byly nové výhony jen několik cm) se vyznačuje superkrátkými přírůstky, na konci vždy bohaté květy - nyní třeba neexistuje žádné prodloužení výhonů s listovými pupeny tak jak to vidím u jiných ještě starších třešní. Ale u výhonu z roubu jsou bujné přírůstky jako u ptáčnice, tedy dlouhé a vsadil bych se, že to není z roubu, ale z nějakého pupenu z podnože. Je možné, že by atypicky krátcepřirůstající třešeň v mládí rostla vyloženě tak bujně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 25.4.2018 7:20

Nevím, kde jste pozoroval dlouhé přírůstky na starém stromě (fyzicky to ani není možné, protože by pak 50-ti roční strom měl třeba 25 m v průměru wink). Naopak, ze zkušenosti můžu říct, že je typické, že mladá třešeň má velké přírůstky a naopak stará třešeň velmi malé. Takže chování, které popisujete, mi přijde naprosto normální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.3 (?), 25.4.2018 7:38

Děkuji za názor, trochu mě uklidnil.

Dotyčný strom (z něhož jsem bral rouby) má průměr kmene cca do 45 cm a nyní je jeho koruna jako sněhová koule chumáče květů na kratičkých výhonech a také na samých konečcích. Lity se teď jen zvolna objevují "nepřesně v úžlabí květů".

Vedle je také - asi i starší třešeň - má průměr kmene cca do 65 cm a nyní je její koruna rovněž jako sněhová koule, ale všude v koruně a zejména proti obloze je krásně vidět že po obvodu za posledními květy je ještě poměrně hustá "corona" výhonů bez květů, tedy s listovými pupeny.

Dnes to zkusím ještě ofotit, těžko se to popisuje.

Právě mě zarazil rozdíl mezi "výhonem z roubu" a stromem pro rouby (kdy typ květů a krátké přírůstky jsem bral za odrůdovou vlastnost - je tomu tak již více let, koruna se prakticky nezvětšuje, neroste do výšky ani do šířky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.4.2018 8:58

Ano, bujnost růstu,  konečná velikost stromu jsou odrůdové vlastnosti odrůdy. Roli hraje i podnož, lokalita, agrotechnika. V mládí rostou obvykle všechny odrůdy třešní tak, že rouby není problém odebrat. Staré stromy postupně růst zastaví, takže někdy je s kvalitním letorostem - roubem problém. Ještě horší je to u starých višní, pokud na nich nenajdeme nějaký vlk u kmene, jsou koncové přírůstky prakticky neroubovatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.162 (?), 25.4.2018 18:50

foto 2 starší, normálně olistěná třešen

foto 2
foto 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.162 (?), 25.4.2018 18:53

foto 3 - roubovanec

foto 3
foto 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.162 (?), 25.4.2018 18:46

Děkuji za poslední reakce.

Jen pro pořádek jsem se pokusil o fotky, ale bohužel, jaro bylo rychlejší, než já. Teď už na třešni, z níž pocházel roub, jsou vyvinuté listy a prakticky žádný nevyrůstá z listových pupenů mimo květy ale prorůstají jakoby ze stejného místa jako květy, takže jsou mezi stopkami budoucích třešní. (foto 1) (k upřesnění odhadu stáří v minulém dotazu jsem přeměřil obvod kmene ve výšce 50 cm od země, cca 125 cm, čemuž odpovídá průměr cca 40 cm)

Na ještě starší třešni opodál (obvod kmene 180 cm, tomu odpovídá průměr cca 60 cm) jsou už také listy ale na hodně na výhonech za posledními květy (foto 2)

A z fotky naroubovaného semenáče by mělo být vidět, že přírůstky ani úmístění listů vůči květům příliš neodpovídá matečné třešni.(foto 3) Omlouvám se za nízkou kvalitu fotek Tož tak.

třešeň z níž pocházel roub
třešeň z níž pocházel roub
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 208.100 (?), 17.3.2014 18:24

U jabloní mi to šlo dobře těsně před květem podle počasí v dubnu. Úspěšnost byla velmi dobrá, jednou se mi ujalo všech 5 roubů Angoldu. U Průsvitného se mi ze čtyř roubů nejal jeden...

Ostatní ovocné druhy jsem nezkoušela... Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 24.3.2014 9:01

Pro Pavel Vacín: Neřeknu nic nového, ale pokud stromu dáte ještě rok, zkuste meruňku probrat tak aby udělala nějaké slušné jednoleťáky (to jste měl udělat už dávno). meruňky kvetou před olistěním, určitě najdete nějaká "skoro spící" očka. Pokud se meruňka rozlomila, určitě z ní něco budete muset odřezat - genetický materiál by tedy měl být už v červenci a srpnu na očkování. Jestli už jí chcete vykopat, pohlídněte korunu, odřežte konce jednoletých větviček, nějaké slušnější i dvouleté a jestli máte dostatek materiálu jako podnože (třeba myrobalán, nebo nějakou zdravou slívu, cokoli z peckovin - hlavně pokud nebude vadit, že to v případě nezdaru sesadíte pod místem roubování), uložte třeba jen 2 cm dlouhé jednoleté (s kouskem 2.l dřeva) přírůstky a uložte je do vlhkého sáčku do ledničky. Za dva týdny můžete roubovat ve stejném místě za kůru. Na rouby dejte PET (PVC...) sáček, uřízněte mu růžky. Víc roubů, víc naděje. Třeba i jen jednočkové, dvouočkové. Zkuste zlepšené roubování za kůru. Očko nemusí být utopené v ráně, ale nad ní a tak se může probudit a růst i ono. Pokud necháte řeznou ránu nad podnoží, nezatlačíte roub hlouběji, lépe se hojí, vytváří kalus. Zamazává se voskem, můžete zkusit roub natřít latexem ředěným vodou na bílé mléko 1:2-3. určitě nebudete mít tak pěkné rouby jako na obrázku, ale pro příklad....  V podstatě stačí aby se chytil jen jeden roub z mnoha a máte základ pro další práci.   




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 84.3 (?), 22.5.2018 7:51

Vím, že téma je už staršího data, nicméně píšu hlavně jako perličku pro pobavení., jak jsem včera odkrýval rouby (z mikrotenového sáčku, který zpravidla používám vždy).

22. dubna.2018 jsem do koruny dvou starých stromů roubováním za kůru (pahýly po odřezání průměru cca 4-5 cm) jsem narouboval na každý vždy 3 (trojpupenové) rouby s těmito výsledky (a v závorce něco z poznámek, jak jsem si to tehdy poznačil)

(Poznámka - rouby: Nařezáno ze dvou roubů velkoplodé jadernice od nádraží, jeden po týdnu v ledničce ve vodě a druhý zapomenutý roub po týdnu nošení v tašce s notebookem!.  Z toho nastříhány trojpupenové rouby - na každý pahýl za kůru 3 x  - vždy 1-2 ledničkový a zbytek taškový)

Na maloplodé jadernici - ujaly se všechny (2 x 3 rouby), sice vždy jeden z nich slabší - kdoví zda vydrží.

Na Šálovém za stodolou ujal se jeden ze tří (1x 3 rouby) - snad vydrží

Jak už jsem jinde psal - jsem začátečník v nemladém věku a zkouším už 6 let roubovat, a to hodně ze stromu na strom a zpravidla v době květu.

Po téhle zkušenosti si myslím, že doporučení začátečníkům, (které jsem tu na nějakém fóru postřehl), že roubování jádrovin je bezproblémové, je 100%  je pravda. To mi potvrdilo i to, že ve stejných termínech odebrané a použité rouby z hrušky škarotky se podobně chytly na kdouloni i na Boscově.

(Nechlubím se už, že meruňka na Wangenheimově byla naopak po 3 roky tragédie - tam asi budu muset poslechnout zkušenější)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika