Roubování ze stromu na strom



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
23.3.2014 12:01

Co Vám braní naroubovat starou ananasovou meruňku stejně jako stromky na fotkách?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Iroot - (46) - 105.243 (?), 16.3.2014 11:56, zobrazeno: 53134x

Máte někdo zkušenosti s roubováním za kůru přímo ze stromu na strom? Jaká je asi procentuální úspěšnost a kdy je nejlepší doba? Zajímá mne to hlavně u jabloní, švestek a rynglí. Na meruňky se neodvážím ani pomyslet.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 16.3.2014 16:23

Roubování za kůru ze stromu na strom se dá teoreticky aplikovat jedině při ustřihnutí roubu např. na Vysočině a jeho umístění na kvetoucí strom v nížině ještě tentýž den. Já sice právě tuto možnost mám, ale nikdy ji nepoužívám. Obecně (na stejné zahradě) to nejde a navíc tento způsob nedoporučuji u peckovin ani s dobře uskladněnými rouby. Teď se ještě dá roubovat ze stromu na strom kopulací a to i u peckovin a navíc snadno. Hodně stromů však už raší a není lehké najít na stromě vhodný roub. Takže už jen rouby z ledničky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?), 16.3.2014 16:48

dobrý den,

dobrou praktickou aplikací (mám vyzkoušeno u jabloní) je odběr roubu z nového stromu, sázeného na jaře. Stomku se jednak  musí tak jako zkrátit výhony (samozřejmě  není-li to špičák a je-li vůbec co zkracovat), druhak je takovýto stromek -díky vytržení ze země- zpožděn za rostoucími stromy a to je velmi důležité pro ujmutí roubu.

Asi nemusím zdůrazňovat, že sázený stromek, ze kterého se roub odebírá, nesmí být žádná zaschlá chcíplinka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 16.3.2014 16:58

Třešeň jsem rouboval už koncem ledna (běžně koncem února) angl.kopulací a vrcholovým letorostem (o stejné síle).Po loňské zkušenosti se zdá, že i letos se srůst   zdaří.Jiné peckoviny ani jádroviny jsem ze stromu na strom zatím nezkoušel.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.3.2014 8:43

Roubování ze stromu na strom nijak nepropaguji, výsledky jsou obecně horší než u uchovaných roubů. Přesto pár strom(k)ů z nouze každoročně takto naroubuji. U jádrovin v předjaří není problém, ujímá se to prakticky stejně. Dokonce není problém roubovat ve vhodnou dobu i za kůru - když začne téct míza ale pupeny jsou jen načervenalé. Navíc letorosty obvykle začínají rašit vrcholovým pupenem, takže spodní část roubu je použitelná dobře. U peckopvin je situace horší. V předjaří to jde, ale ujímavost není 100procentní. Za kůru pak peckoviny ze stromu na strom nezkouším vůbec, myslím, že to ani nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Iroot - (46) - 105.243 (?), 23.3.2014 10:31

Peckoviny roubuju za kůru, jenže rozhodně ne ze stromu na strom, tedy tak, jak je běžné. Rouby musí být v chladničce. A že to jde dokazují přiložené foto, ujímavost je cca jen 40 %. Na fotkách jsou dvou a tříleté rouby meruněk, právě mi vykvetly, ale roubuju tak i ryngle a švestky, tam je ujímavost 80-90%. Očkování neumím, ale potřeboval bych někoho, kdo by mi ze staré ananasové meruňky přeočkoval na mladý stromek, samozřejmě zaplatím a dovezu jej a zpět. Záchrana trošku zvláštní odrůdy. Nejedná se o klasickou ananasovou meruňku. Najde se někdo z Olomouckého kraje??

Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Roubování ze stromu na strom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.3.2014 12:01

Co Vám braní naroubovat starou ananasovou meruňku stejně jako stromky na fotkách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 101.134 (?), 23.3.2014 12:14

Ananasku zoženiete aj na Znojemsku- napr. hneď za mestom smerom na Jihlavu- v starej záhrad. kolónii. Pozor na infekciu šarkou u starých stromov! Teraz vrúbľovať zo stromu na strom neodporúčam, nádej na ujatie je minimálna, aj keď použijete systém pod kôru. Nenarašené vrúble ananasky z chladničky už bude v tomto čase zrejme problém zohnať. Skúste príp. kontaktovať génovú banku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Iroot - (46) - 105.243 (?), 23.3.2014 19:36

Ten strom je opravdu starý a nové letorosty (vhodné pro nastříhání a uložení do ledničky v lednu-únoru) na něm najít snad ani není možné. Minulý a předminulý rok jsme to se sestřenicí manželky zkoušeli, ale bez úspěchu. Minulý rok se strom pod tíhou plodů, když byla sestřenice v Chorvatsku, rozlomil, nyní už jen živoří. Když jsem požádal o naočkování, pak jen proto abych jí zachránil genofond. Nejní to typická ananasová. Jen tolik k tomuto případu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 113.39 (?), 23.3.2014 21:47

Občas narazíme na odrody marhúľ, ktoré nepoznáme po mene, ani je podľa chuti nemôžeme diagnostikovať a zaradiť do niektorej databázy. Takovou je napr. stará marhuľa v našom vinohrade, u ktorej vieme iba približnú oblasť pôvodu. Chuťovo je však originálna- silne pripomína lahodný voňavý žltý cukrový melón. Keby som nenaštepil na semenáčik Leskory vrúbeľ Orangered, rozhodne do neho dám túto krajovú odrodu. Ak by sa Vám nepodarilo zachrániť marhuľu pripomínajúcu Ananasku, neľutujte. Skutočná Ananasová Vám vynahradí chuťový zážitok. Je to naozaj delikatesa. Potrebuje však teplejšiu klímu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika