Roubování na pařízek



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?) 
10.7.2019 15:49, zobrazeno: 18810x

Jak jsem již uváděl, řešil jsem letos nedostatek místa, nevlastnil žádné podnože a ve spojení s neočekávaným obdržením zajímavého genetického materiálu jsem musel improvizovat.Nelehká volba.Zvolil jsem poprvé metodu pařízek.Obětoval jsem dva mladé vysazené stromky a použil v jednom případě jejich podnož a ve druhém kmínek předešlé odrůdy.

Fota 1÷4 ukazují postup přeroubování na podnožový pařízek po odstranění ušlechtilé odrůdy Gala Mitchgla odrůdou Briliant.

Fota A÷E ukazuje postup přeroubování kmínku odrůdy Linda ve výšce budoucí korunky dlouhým roubem odrůdou Larisa.Podnož nešla využít pro nízké očkování předešlé odrůdy.

Vše proběhlo roubováním za kůru Tittelovým způsobem.

Zahradě a pokusnictví zdar - Mičurin II (470 m)

foto 1
foto 1
foto 2
foto 2
foto 3
foto 3
foto 4
foto 4
foto A
foto A
foto B
foto B
foto C
foto C
foto D
foto D
foto E
foto E
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.142 (?), 10.7.2019 22:36
Díky za názornou ukázku roubování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 18.7.2019 20:29

Aby mělo vlákno závěr. Roubování na pařízek se doporučuje hlavně tam, kde počítáme s pozdějším zakořeněním ujatého roubu. Například při množení mišpule, dočasná podnož hloh. Tak i já jsem si takto množil mišpuli. Nyní pravokořennou. Obyčejně štěpuji víc štěpů najednou. Tak se mi stalo, bez brýlí, že jsem na pařízek hlohu omylem narouboval i jabloň Ametyst. A ono to roste. Již třetí sezonu. Přikládám dnešní obrázky roubovance jabloně na pařízku hlohu. JG

hloh Ametyst třetí léto pařízek
hloh Ametyst třetí léto pařízek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 18.7.2019 20:33

A celkový pohled. Výška kmínku asi 1,2 m. JG

hloh  Ametyst třetí léto celý
hloh Ametyst třetí léto celý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HTB1 - (6) - 206.127 (?), 15.7.2019 12:39

Za jak dlouho takhle vyrostl?

Ja letos u cesty prerouboval taky nekolik jabloni na parizek protoze jsem nenasel jinou podnoz.

Jak stary parez se da preroubovat?Slo by preroubovat 45letou tresen?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 15.7.2019 14:15

Pane HTB1,roubování jsem prováděl 10.dubna.Odrůda na podnožovém pařízku vyrašila do měsíce a stále roste.Je ve výšce, kdy budu moci příští jaro provést řez na založení korunky.Odrůda na pařízku bývalé odrůdy vyrašila skoro až za 2 měsíce ve výšce budoucí korunky a ještě k tomu v podobě květů a následně rychle rostoucích letorostů.Roubování provedeno jako nouzové řešení které uvádím jinde.Snaha byla přeroubovat co nejmenší průměr pařízku.Za pár let by měla roubovaná místa zcela splynout s podnoží.S většími průměry nemám zkušenosti a s třešněmi už vůbec ne.

Rozdíl v růstu vidím v agrotechnice půdy a doplňkového zavlažování v okolí roubovanců a vzrůstnosti naroubované odrůdy a podnože.Dnes v podvečer ještě uvedu další důležitý poznatek k tomuto tematu. 

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 15.7.2019 20:40

Připojuji ještě jednu zkušenost s tímto způsobem roubování.Provedl jsem roubování na pařízek ještě na jednu podnož - foto 1.Byl to na podzim vasazený špíčák (MM 106) neznámé odrůdy (záměna).Věděl jsem o riziku nedostatečného zakořenění ale riskl jsem to.Chtěl jsem "čistou" odrůdu na typové podnoži.Roub statečně 2 měsíce bojoval, nakonec se však neujal - foto 2.Nezakořenělá podnož to prostě neutáhla.Roubování bylo perfektní foto 3 a 4 neujmutého roubu.Na vykopané podnoži - foto 5 jsem zjistil minimální ale spíše žádné přírustky kořenová soustavy.Jak jsem ji vysadil tak zůstala.Neměla tažně, které by ji dodávali energii.

Z toho pokusu pro mě vyplývá jedna zásadní věc.Pokud roubovat na pařízek, měl by přeroubovávaný stromek být aspoň 3 ÷ 4 roky zakořeněný.To je doba kdy poznáme svůj omyl s původní odrůdou.

Zahradě a pokusnictví zdar - Mičurin II (470 m)

foto 1
foto 1
foto 2
foto 2
foto 3
foto 3
foto 4
foto 4
foto 5
foto 5
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.7.2019 22:22

Já se roubování nezakořeněných podnoží vyhýbám, peckoviny se mi neujaly nikdy, jabloně, pokud ano, měly bídné přírůstky. Vím, že mnozí školkaři roubují "v ruce", já s tím mám zkušnosti špatné.

Podle fotky kořenové soustavy to vypadá, jako by vysazovaný stromek byl špatný už ze školky. Stalo se mi, že na podzim vysazený stromek mi kompletně ožral zajíc. I tak stromek vyrašil ze spících oček pod místem štěpování.

Pokud roubovat na pařízek, měl by přeroubovávaný stromek být aspoň 3 ÷ 4 roky zakořeněný.To je doba kdy poznáme svůj omyl s původní odrůdou.

Tady mě napadá otázka: Proč je dobré 3-4 roky zakořeněný stromek roubovat "na pařízek"? Vždyť to už je docela velký stromek. Není lepší jej přeroubovat klasicky v korunce? Tedy ponechat kmínek a naštěpovat terminál a ramena s ponechanými tažnými větvičkami? Ušetříte tím minimálně 1 rok, hojení malých řezných ploch bude rychlejší. Jestli tomu rozumím, máte obavu, že by "mezištěpování" původní odrůdou negativně ovlivnilo kvalitu jablek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.151 (?), 15.7.2019 22:53
Řeším podobný problém, co se špatně koupeným stromkem, omyl jsem zjistil po 2 letech. Jestli má smysl ho kompletně přeroubovat anebo koupit nový. Ve školce prodávají i stromky s už hezky vypěstovanou korunkou, já takový profík nejsem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.7.2019 23:00

Ve školce prodávají i stromky s už hezky vypěstovanou korunkou...

Ve školce neprodávají stromky ujmuté a zakořeněné. Přeroubováním samozřejmě ušetříte ze 2 let minimálně jeden, při šetrném roubování oba.  Otázkou je, v čem spočíval ten omyl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika