Roubování na pařízek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
18.7.2019 17:26

Inu pověste koho a kde někoho nabádám k následování roubování na pařízek.

Nikoho věšet nechci. Ne že byste přímo nabádal, ale jako uznávaný odborník (to myslím vážně) uvádíte svůj postup a jak známo, příklady táhnou:
Z toho pokusu pro mě vyplývá jedna zásadní věc.Pokud roubovat na pařízek, měl by přeroubovávaný stromek být aspoň 3 ÷ 4 roky zakořeněný.
Já to čtu jako názor, že roubovat na 3-4 roky zakořeněný pařízek je správný postup

.Svým stromům rozumím a vím co si mohu dovolit.

Nevíte. Sám jste popsal postup, jehož výsledek Vám sám ukázal, že jste si toho dovolil víc, než bylo zdrávo. Tady:
Roub statečně 2 měsíce bojoval, nakonec se však neujal. Nezakořenělá podnož to prostě neutáhla.

počátkem roku pan Jiří II mlátil do klávesnice horlivé výroky o Honeycrisp po první úrodě "Ty pudeš!!" Vůbec vás nepohoršil tento neprofesionální přístup...
Co je špatného na tom, že se někdo zbaví odrůdy, která mu nevyhovuje? Já jsem už před lety vykopal Jonathan i Golden, třebaže jsou to špičkové odrůdy. Mimoto, já i Jiří jsme ryzí amatéři, takže neprofesionální přístup je nám vlastní. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.141 (?), 18.7.2019 14:05

Tou jednou větou jsem řekl vše co uvádíte ve dvou odstavcích.Kdo chce rozumět pochopil i bez vypisování z učebnice.

Inu pověste koho a kde někoho nabádám k následování roubování na pařízek.Jenom spekulace.Vaše rady nepotřebuji.Svým stromům rozumím a vím co si mohu dovolit.Zase jenom omáčka blábolů o brutálním ovocnáři.Naprosto bez pochopení náhlého stavu věcí.Za 2÷3 roky ukážu jak tato údajná brutalita dopadla..Ale napsal jste to hezky, voko by nezůstalo suchý co ten brutální Mičurin páchá.

Zvláštní, počátkem roku pan Jiří II mlátil do klávesnice horlivé výroky o Honeycrisp po první úrodě "Ty pudeš!!" Vůbec vás nepohoršil tento neprofesionální přístup jako svědomitého ovocnáře.Už ho vykopal?

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.7.2019 17:26

Inu pověste koho a kde někoho nabádám k následování roubování na pařízek.

Nikoho věšet nechci. Ne že byste přímo nabádal, ale jako uznávaný odborník (to myslím vážně) uvádíte svůj postup a jak známo, příklady táhnou:
Z toho pokusu pro mě vyplývá jedna zásadní věc.Pokud roubovat na pařízek, měl by přeroubovávaný stromek být aspoň 3 ÷ 4 roky zakořeněný.
Já to čtu jako názor, že roubovat na 3-4 roky zakořeněný pařízek je správný postup

.Svým stromům rozumím a vím co si mohu dovolit.

Nevíte. Sám jste popsal postup, jehož výsledek Vám sám ukázal, že jste si toho dovolil víc, než bylo zdrávo. Tady:
Roub statečně 2 měsíce bojoval, nakonec se však neujal. Nezakořenělá podnož to prostě neutáhla.

počátkem roku pan Jiří II mlátil do klávesnice horlivé výroky o Honeycrisp po první úrodě "Ty pudeš!!" Vůbec vás nepohoršil tento neprofesionální přístup...
Co je špatného na tom, že se někdo zbaví odrůdy, která mu nevyhovuje? Já jsem už před lety vykopal Jonathan i Golden, třebaže jsou to špičkové odrůdy. Mimoto, já i Jiří jsme ryzí amatéři, takže neprofesionální přístup je nám vlastní. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HTB1 - (6) - 206.127 (?), 2.8.2019 12:53

Tady pisete roubovat na 3-4 roky stary stromek.

Mel bych dva mozna stupidni dotazy (jsem zacatecnik letos jsem zacal robovat)

1.Bylo by mozne na podzim si vzit semena z jabloni a pres zimu si je v kvetinaci nechat vyrust.Na jare je naroubovat? Nebo to nejde?

2.Proc se u roubu vzdy odrezava spicka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?), 2.8.2019 14:22

ad 1) semena neklíčí hned. Obvykle až po chladné stratifikaci. I kdyby část semen vyklíčila ještě dnes (např. z loňských jablek), do jara nebudete mít dostatečně silnou podnož na štěpování. Nakonec i ujatý velmi slabý štěpovanec roste velmi pomalu.

ad 2) u roubu se špička nemusí odříznout. Pokud je tuhá, dá se použít. Pokud však odebíráte roub nebo několik roubů ze středu letorostu (což je považováno za vhodné) špička tam logicky není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2019 16:34

Bylo by mozne na podzim si vzit semena z jabloni a pres zimu si je v kvetinaci nechat vyrust...

Můžete na podzim vzít semena z jablek, na jaře vysít a v létě naočkovat nebo další jaro naroubovat. Musíte se ale o semenáčky intenzivně starat, jinak k naštěpování budou vhodné ještě o rok později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 18.7.2019 14:19

Reagoval jsem na následující vyjádření Mičurina II z 17.7.  v čase 11:21... "Jak jsem uvedl, provedl jsem toto roubování v nouzi a poukázal na její proveditelnost a také na její nedostatky a podmínky které vyžadují pro úspěšné provedení.Nic víc.Způsobů přeroubování je hodně a každý nechť zhodnotí sám co je pro něj vhodné.Na čistotu odrůdy věřím, proto ty pokusy na podnožový pařízek."...Takže, z normálního roubování Tittlovým způsobem se stalo roubování v nouzi a pokusy na podnožový pařízek, s odůvodněním "čistoty odrůdy". On je to ale velký rozdíl, když se napíše "Jezte děti!" nebo "Jezte, děti!" Tož tolik k překrucování. Kdybych chtěl zesměšňovat, potom bych se uštěpačně ptal, proč byly k přeroubování vybrány odrůdy Gala Mitchgla a Linda, když první je odrůda celosvětového významu s chutí 1A, které se u nás tak výborně daří a druhá odrůda pochází z vynikající kanadské šlechtitelské školy, na kterou Mičurin II nedá dopustit. Podobně dopadl dříve vychválený, výborný Gloster. Jestli se nepletu, tak zdůvodněním bylo, že rodina jej nechce jíst.  Ale takový nejsem, proto se ptát nebudu. Naopak, výběr naroubovaných odrůd se mi zamlouvá, jak dokladují přiložené výsledky degustace, jsou Larisa a Briliant zcela jistě chutné odrůdy.

Jakou jste si pane Mičurine II o mě vytvořil představu, to jste mi nikdy dříve nesdělil, takže je mi naprosto jedno, jestli nyní vaši představu splňuji nebo nesplňuji. Také degustace budu navštěvovat podle vlasního úvážení, nikoliv podle vašich představ. Vám na oplátku nemusí být líto mého talentu, mám-li jaký. Myslím, že jej spíše nemám. Jako zahrádkář sloužím pouze vlastním zájmům a odrůdy, které se u mne osvědčily budu chválit, bez ohledu na místo jejich původu. Letos nebudu mít žádné ovoce - co neopadlo mrazem v květu a po odkvětu, to poničily kroupy. Pěstovat počasí bych se potřeboval naučit.

Ostatní napsal výstižně pan Vysloužil.

Degustace Dobrá
Degustace Dobrá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 29.6.2020 21:11

Tak jako loni i letos jsem použil tento způsob roubování. Tentokrát jsem použil podnož MM 106 odrůdy Delikates. Ne zcela splinila moje očekávání a raně podzimní odrůdy mám jiné a kvalitnější. Přeroubováno odrůdou RUBENS.

Obr. A - Úprava stromku asi 14 dnů před roubováním

Obr. B - Roubování na podnožový pařízek

Obr. C - Ujmutí roubů

Obr. D - Letorost nové odrůdy

Loni jsem zapoměl, ale měl jsem založenou podnož M26 pro množení v zákoutí zahrady. Po třech letech se udělaly slušné podnožové letorosty.

Obr. 1 - Na nejspodnější podnožový letorost jsem narouboval začátkem března kopulací odrůdu WELLANT

Obr. 2 - V dubnu jsem seřízl horní část podnože i se dvěma horními letorosty a pro jistotu jsem vsadil roub za kůru.

Obr. 3 - Ujmutí roubu na podnožovém letorostu kopulací.

Obr. 4 - Letorost ušlechtilé odrůdy pro založení korunky v příštím roce. Má zjevný náskok před roubem vsazeným za kůru který bude odstraněn. Roli vzrůstu hraje samozřejmě časové období obou roubování ale také výšková dominance roubování.

Zahradě a pokusnictví zdar - Mičurin II (470 m)

A
A
B
B
C
C
D
D
1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 19.5.2022 9:30

Po pár letech jsem opět použil roubování na pařízek.Obdržený roub jabloně Junami měl velmi slabou tloušťku.Roubování za kůru jsem zavrhl pro malou pravděpodobnost ujmutí.Zvolil jsem kopulaci na letorost podnože.Roub byl ustřižen z konce loňského letorostu a valná část roubu byla narostlá za druhé mízy tedy nevhodná pro roubování.Z tříočkového roubu jsem musel první dva postupně odstranit pro zaschnutí.Poslední zbývající a jediný použitelný narostlý za loňské první mízy se naštěstí probudil.Konečnou podobu zveřejním pokud se zadaří zapěstovat.

1 - podnož s ročními přírustky.

2 - naroubování na letorost

3a4 - současný stav.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 19.5.2022 13:13
Pěkná práce pane Mičurine, já jsem letos zkoušel rozmnoži řízkováním podnože MM 106 a A2. U těch MM 106 jsem si byl celkem jistý, že to půjde. Bohužel nevydaří se asi nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.10 (?), 19.5.2022 13:45

Dobrý den, pane P., váš příspěvek je pro mě inspirací, jak zachránit a ještě využít dobře zakořeněnou podnož. Na podzim jsem zakoupil ve Fytosu špičák odrůdy Barby, pěkně robustní, přes zimu ale vymrzl, nejspíš někdy koncem února. špičák jsem ještě zakrátil a odřízlou část použil na rouby, ale ani u nich se pupeny neprobudily, ze 4 jen 1 a to váhavě až nyní. Na podnoži Barby začínají vyrážet spící očka a tak přístí rok zkusím to, co vy nyní. Kupodivu vymrzlá Barby byl jediný takto postižený stromek. Ostatní zakoupené odrůdy a z nich odebrané rouby se přijaly, např. Sirius, Merkur, Lucy, Rozela, atd. Walter










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika