Roubování



host - 44.22 (?)
6.3.2020 16:47

pro 59.166, či spíše pro Petra a vysloužila: Výsledný řez provádí i na šestkrát a tím pádem jsou styčné plochy, které mají být rovinné, značně hrbaté a tím dochází k bodovému styku roubovaných ploch, který do značné míry snižuje ujímavost.
Dělá to naopak, ke kvalitě řezu nepřispívá jeho způsob-fazeta nože kopíruje styčnou plochu a její malost nemůže zajistit vedení nože, roub nemá pod nožem žádnou oporu, je to roub, ne klacek k opékání vuřtu.
Tady je další video, kde to "šmuldají" na sedélko pro změnu v nějaké školce.
Šmudlá to, ale rovná strana nože směruje k řezné ploše a rovná strana nože také zabraňuje výrobě schodiště. Tady se zeptám a nejen vás, kdo už prováděl řez roubu na sedélko. Myslím si že nikdo, protože to neni žádná sranda a Otakar s Bohuslavem, neříkají při popisu v literatuře pravdu. Tímto způsobem, ze všech lidí co znám, včetně tří zahradníků, to nedělá nikdo, ale mohl jsem při tomto způsobu roubování, obdivovat svého učitele. Neni to častý způsob roubování! To video znám a také znám, jak se tady na cokoliv reaguje, proto jsem ho sám nepostnul. Je to, myslím si, jediné video mezi tisíci, které ukazuje parádní roubování na sedélko. Bylo by velmi zajímavé, kdyby tu postnul někdo video s tímto způsobem roubování, kde by byl k řezu použit, zde opěvovaný a upřednostňovaný, nejlepší roubovák-to je ulamovák.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.3.2020 19:33

To ostatně platí i o ulamováku, který je sice ostrý, ale v řezu je vedený pouze miniaturními fazetami.

Této větě nerozumím. O jaké miniaturní fazety jde?
Do ulamováku vkládám jedenolitou čepel (neulamovací). Ale když jsem použil čepel ulamovací, řez byl na pohled stejný. Výhodou ulamováku je m.j. to, že si můžeme podle potřeby zvolit délku čepele. Pro jemné roubování - např. angreštů zazelena - je lepší malý ulamovák s 9mm čepelí. Pracuje se s ním mnohem líp než s žiletkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.82 (?), 5.3.2020 0:02

Nikdo vám nic nevnucuje, jen poukazuje na nevhodnou technologi a pečlivost. Na obr. v pořadí 11 a 12, je vidět nedokonalost srůstu, která je způsobena nedokonalostí řezu podnože a roubu. A stran neúspěchů při očkování, se zkuste zamyslet nad tím jak ho děláte a poslouchejte co říká instruktorka při výuce odběru oček na tomto videu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.166 (?), 5.3.2020 8:48

Výsledný řez provádí i na šestkrát a tím pádem jsou styčné plochy, které mají být rovinné, značně hrbaté a tím dochází k bodovému styku roubovaných ploch, který do značné míry snižuje ujímavost.

Vy vidíte styčné plochy na tom videu jako značně hrbaté?

Tady je další video, kde to "šmuldají" na sedélko pro změnu v nějaké školce.

rubování na sedélko


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.22 (?), 6.3.2020 16:47

pro 59.166, či spíše pro Petra a vysloužila: Výsledný řez provádí i na šestkrát a tím pádem jsou styčné plochy, které mají být rovinné, značně hrbaté a tím dochází k bodovému styku roubovaných ploch, který do značné míry snižuje ujímavost.
Dělá to naopak, ke kvalitě řezu nepřispívá jeho způsob-fazeta nože kopíruje styčnou plochu a její malost nemůže zajistit vedení nože, roub nemá pod nožem žádnou oporu, je to roub, ne klacek k opékání vuřtu.
Tady je další video, kde to "šmuldají" na sedélko pro změnu v nějaké školce.
Šmudlá to, ale rovná strana nože směruje k řezné ploše a rovná strana nože také zabraňuje výrobě schodiště. Tady se zeptám a nejen vás, kdo už prováděl řez roubu na sedélko. Myslím si že nikdo, protože to neni žádná sranda a Otakar s Bohuslavem, neříkají při popisu v literatuře pravdu. Tímto způsobem, ze všech lidí co znám, včetně tří zahradníků, to nedělá nikdo, ale mohl jsem při tomto způsobu roubování, obdivovat svého učitele. Neni to častý způsob roubování! To video znám a také znám, jak se tady na cokoliv reaguje, proto jsem ho sám nepostnul. Je to, myslím si, jediné video mezi tisíci, které ukazuje parádní roubování na sedélko. Bylo by velmi zajímavé, kdyby tu postnul někdo video s tímto způsobem roubování, kde by byl k řezu použit, zde opěvovaný a upřednostňovaný, nejlepší roubovák-to je ulamovák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.3.2020 17:59

Tady nediskutuje nikdo, kdo se roubováním živí. Naše cíle jsou jiné. Profesionálové potřebují za co nejmenší čas získat co nejvíc výpěstků. To je nám amatérům úplně jedno. Mně jde o to, aby mě to bavilo a aby se to ujmulo. 
   Co se týče sedélka, máte pravdu, je to obtížné, musí se řezat naopak, než jsme zvyklí. Proto jsem sedélko vyměnil za plátování s anglickým jazýčkem a výsledek je stejný. U jádrovin pak místo sedélka roubuju za kůru.
   Cose týče geniálního teoretika 238.204. Skutečně nerozumím fazetám ani zásadám buddgraftingu, ale vůbec mě to netrápí. Stačí mi, že řez jde lehčeji a ujímavost je výborná.
   Před desítkami let jsem se učil štěpovat od starého zahradníka Trbuška (místní jistě znají). Používal starou německou kudličku s tenkou čepelí (častým ostřením ztratila 1/3 délky) pečlivě zbroušenou z obou stran.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 6.3.2020 18:52

Roubování je spolu s očkováním způsob záměrného vegetativního rozmnožování kulturních rostlin, které je běžně využíváno v zahradnické praxi pro udržování a rozmnožování kultivarů rostlin, které mají pro pěstitele výhodné vlastnosti, geny. Očkování a roubování jsou také jiným slovem označovány jako štěpování. Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů. Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů. Roubují se ovšem také některé polodřevité květiny i některé druhy zeleniny.

Důvodem pro použití roubování může být, mimo vlastního množení užitečných odrůd (kultivarů) či druhů, které by jinak ani nebylo možné pěstovat, také zlepšení vlastností užitkových rostlin, například zvýšení vzrůstnosti u okurek, snížení vzrůstnosti u hrušní a jiných ovocných stromů (v důsledku mají rychlejší nástup do plodnosti), u mnohých peckovin zvýšení odolnosti proti suchu pomocí některých podnoží nebo naopak pro zlepšení růstu v těžkých půdách pomocí jiných a např. pro zajištění odolnost vůči révokazi u vinné révy.

Pochopil pane V.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 6.3.2020 19:02

A vy umíte roubovat, pane K.? Tak dejte nějaké foto svých roubovanců. Nebo jste ty dva odstavce jen někde opsal? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.144 (?), 6.3.2020 19:09

Poněkud mi uniká smysl vašeho sdělení, K. Ale možná žiju v tom omylu, neb si myslím, že to co popisujete, je zde na fóru drtivé většině obecenstva všeobecně známo. Jo, ledabyste ovšem chtěl/la předvést brilatní práci se sytémem cut & paste. To by byla jiná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.3.2020 19:01

Já občas roubuji sedélkem, ale mám čtyři kouzelné nože Mikov. Ale vážně. Každý máme určitý odpor k některým postupům a když je nemusíme provádět, upřednostňujeme postup, na který jsme si zvykli. Já třeba velmi nerad dělám kozí nožku.

Díval jsem se dnes na žiletku. Ta má fazetu 0,5mm z obou stran. Pokud tomu tedy dobře rozumím, nedá se s ní teoreticky udělat rovný řez. Je to možné pouze při praktické aplikaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.2 (?), 13.3.2020 15:43

Nejde o diskusi s profíkem, jde je o lehké podívání se mu pod prsty, aby se vědělo, jak to spávně efektivně šmiknout. U plátování hrozí vylomení a pomalejší zhojení řezných ran. A pak se ve vlákně, vraťte do roku 2007 a přečtěte si co jste napsal 13. a 19.3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika