Roubování



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
13.3.2019 20:59

To máte pravdu. Cév, ať už letních nebo jarních, je tam mnoho. A vedou leckde. Nakreslit je všechny nedokážu. Důležité však je, že receptorem signálu tepla nebo světla je právě pupen. Ten vydá hormonální signál (gibereliny) ke kořenům, kde se v jeho důsledku začnou tvořit enzymy (např. amylázy) štěpící zásobní látky. Vznikne ATP umožňující prvotní kořenový vztlak. Pupen si o to řekne a pupen to dostane.… Jak říkám, není třeba tomu rozumět. Je to malý zázrak.  A čím výše ponecháme podnožový pupen, tím výše a více se míza z jara tlačí. Alespoň si tím vysvětluji poněkud lepší ůspěšnost roubování v prvém příkladě. U pozdějšího roubování za kůru vztlak už vzniká i tranpirací na ponechané tažné větvi (osmoticky).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 91.196 (?), 9.11.2021 7:40

Jaká je jistota, že bujný prut ten konkrétní strom vyhání z podnože, nebo naštěpené, kvalitní plody nesoucí vrchní části? Odpoví zadavatel dotazu?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 9.11.2021 17:36

smileyDěkuji, údajně např. u starých švestek, že byl HODNĚ pravokořen. Je to tak? Nevím, ale znám moc lidí, kteří pěstovali z odkopků stejnou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1682) - 168.103 (?), 10.11.2021 11:07

...pěstovali z odkopků stejnou odrůdu... Stačilo, aby i původní strom nebyl roubovaný a pak odkopky byly stejné, jako původní strom. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
iva2 - (35) - 39.19 (?), 5.11.2021 8:31

Moc děkuji, to jste potěšil..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.3.2019 16:45

Nemusíme úloze oček a jejich poloze rozumět. Stačí když si na to zvykneme. Kolem posledního očka podnože vede u listnatých dřevin trachej (céva). Správným a ostrým řezem roubu a podnože zabezpečíme to, že míza podnože vytéká nad řezem cévy roubu. Pokud by vytékala pod řezem cévy roubu, roub může uschnout (viz obrázek).
Omotání musí být pevné. Pokud je to možné, očka na roubu se nezakrývají. Ale ne za cenu snížené pevnosti spoje. Štěpařský vosk zamezuje vysychání roubu. Při zakrytí fólií roub nevyschne ani když není zavoskován.

Transport mízy po roubování
Transport mízy po roubování
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 246.87 (?), 13.3.2019 18:28

Musím říct, že jsem taky nikdy polohu oček neřešil, a v podstatě vše se pěkně chytlo. Vaše vysvětlení mi není moc jasné, neboť očka jsou rovnoměrně po celém obvodu podnože i roubu (nikoli na jedné straně, jak to máte kresleno), tzn. cévy musí vést úplně všude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 13.3.2019 20:11

...neboť očka jsou rovnoměrně po celém obvodu podnože i roubu (nikoli na jedné straně, jak to máte kresleno)...

Presne nad týmto som uvažoval, keď som videl ten obrázok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.3.2019 20:59

To máte pravdu. Cév, ať už letních nebo jarních, je tam mnoho. A vedou leckde. Nakreslit je všechny nedokážu. Důležité však je, že receptorem signálu tepla nebo světla je právě pupen. Ten vydá hormonální signál (gibereliny) ke kořenům, kde se v jeho důsledku začnou tvořit enzymy (např. amylázy) štěpící zásobní látky. Vznikne ATP umožňující prvotní kořenový vztlak. Pupen si o to řekne a pupen to dostane.… Jak říkám, není třeba tomu rozumět. Je to malý zázrak.  A čím výše ponecháme podnožový pupen, tím výše a více se míza z jara tlačí. Alespoň si tím vysvětluji poněkud lepší ůspěšnost roubování v prvém příkladě. U pozdějšího roubování za kůru vztlak už vzniká i tranpirací na ponechané tažné větvi (osmoticky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.44 (?), 19.3.2007 11:04
Pročpak si začátečník nekoupí nějakou odbornou literaturu? Roubování není žádný šamanizmus, ale nutným předpokladem je trocha zručnosti. Kdo má obě ruce levé, ať to raději ani nezkouší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
weny - (30) - 22.182 (?), 22.3.2020 20:36

Zdravím,

chtěl bych vyzkoušet kopulací naroubovat podnože jabloní, které jsem si před 3mi lety nasadil z jadýrek (Jadernička moravská). A měl bych v zásadě dva dotazy.

1. Jelikož jsem si neodebral v zimě rouby, tak mi nezbývá než to udělat ze stromu na podnož. Kdy je nejvhodnější doba? Jak u podnože, tak i u roubů se už začínají nalívat pupeny. Tak mi případá, že by teď, až v týdnu odezní mrazy, mohl být ten správny čas.

2. Jak vysoko nad zemí se roubuje a musí se na podnoži nechat původní pupeny? Co jsem viděl na videu, tak lidé nechávali pod místem roubování ještě 1-2 pupeny. To by v mém případě znamenalo roubovat až ve výšce +- 50 cm. Bohužel je tu špatná půda, takže jsem podože musel nechat růst 3 místo 2 let, aby byla podnož tlustá alespoň jako roub.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika