Roubování



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 131.19 (?)
13.8.2016 8:04

Super, takže to snad dělám dobře. Uvidíme, zda se ujala (řapík se lehce ulomil, tak prý je to známka ujatí...). Jen jsem tedy modifikoval postup na ponechání volného očka a ovázání kolem něj.

Můžu se ještě zeptat na další manipulaci? Očkoval jsem na semenáčky třešní kdesi v rumišti a trochu jsem je před očkováním zastřihal. Kdy je mám zastřihnout těsně nad očkem? A kdy je můžu přestěhovat na finální stanoviště? Mám čekat se zastřinutím na jaro a se stěhováním na další podzim, nebo je můžu zastřihnout teď (po 3 týdnech po očkování) a stěhovat už letos na podzim?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 131.19 (?), 13.8.2016 8:04

Super, takže to snad dělám dobře. Uvidíme, zda se ujala (řapík se lehce ulomil, tak prý je to známka ujatí...). Jen jsem tedy modifikoval postup na ponechání volného očka a ovázání kolem něj.

Můžu se ještě zeptat na další manipulaci? Očkoval jsem na semenáčky třešní kdesi v rumišti a trochu jsem je před očkováním zastřihal. Kdy je mám zastřihnout těsně nad očkem? A kdy je můžu přestěhovat na finální stanoviště? Mám čekat se zastřinutím na jaro a se stěhováním na další podzim, nebo je můžu zastřihnout teď (po 3 týdnech po očkování) a stěhovat už letos na podzim?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 13.8.2016 8:42

doporučuje se na jaře. U mě některá očka mají nalité pupeny a kdybych je seřízl nyní, určitě vyroste mladý letorost bez šance na vyzrání, který by mohl zmrznout. Také záleží o jakou dřevinu jde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 13.8.2016 10:15

Jak to kdo dělá. No, díval jsem se ve Slupi (Ökoplant), jak to dělají velcí školkaři. To jsou celá velká, kvalitní pole (samozřejmě oplocená), hustě zapíchaných tyček (špejlí). Tyčka je u každého stromečku a k tyčce od země vyvazují rostoucí letorost (špičák). Stromečky jim intenzivně rostou.
Já to tak nedělám. Protože k mým „stromečkům“ můžou zvířátka a taky (většinou) používám silnější podnože a taky na neobdělané půdě, v trávě, zastíněné, neoddělené odkopky. Tak nechám nad ujmutým očkem dlouhý čípek (30-50 cm) a k němu rašící výhon vyvazuji (izolovaným drátkem, kouskem pásky). Pupeny nebo větvičky (a výhonky z nich) na čípku zredukuji. Naráz nebo postupně, podle situace tak, aby čípek už nepřirůstal, ale neodumřel. Nakonec má podnož, čípek, jen jednu listovou růžici.
Čípek odřezávám tak, aby se rána co nejdřiv zahojila. Když je podnož silná, tak někdy až za dva roky (něco jako Zahnův řez). Když to přirůstá hodně a podnož byla tenká, tak i za tři měsíce (očkování květen, odstřižení čípku červenec, srpen). Tam přivazuji hůlku proti vylomení. Samozřejmě, někdy také použiji u stromečku tyčku (prut) zapíchnutou do země. Odřezávám nejraději v létě. Jabloň i na jaře, je odolnější. U peckovin se obávám klejotoku a tak raději dělám kroky k odříznutí čípku postupně.
Teprve, když je očkovanec (roubovanec) ujmutý nebo roste, tak se o něj začnu starat. Vyvazuji, redukuji podnož, zamulčuji, ze stínu přesadím, nějaká ochrana, a tak. Přesadím klidně i ujmuté očko před vyrašením. Musí se na něj dát při kopání a sázení, lepší pozor. Roste to normálně, ale nepřesazené víc. Zastínění ale roubovanci, očkovanci, vadí hodně. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 131.19 (?), 13.8.2016 11:13

No, právě že na nynějším místě jsou v houští, takže ve stínu a nekvalitní půdě. Myslím, že by pro ně možná bylo nejvhodnější je přestěhovat na podzim do kvalitní prohnojené zeminy a na slunce, a na jaře zastřinout? Jsou to malé semenáčky (1-2 leté?), takže na jaře při rašení bych zastřinul rovnou nad čípkem. Pokusů mám poměrně dost, snad 20 načipovaných, a potřebuji, aby se ujmul jen 1. Ostatní budou bonus a někam je zkusím udat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.75 (?), 31.12.2016 16:23

Prosim o radu, je možné přeroubovat asi 40 let starou jablon na jinou odrudu stylem že ořežu větve a ponecham pouze asi metrové o pruměru 10 až 15cm a ty naroubuji několika rouby za kuru a rěz zatřu voskem?A pokud ano tak kdy? Rouby mam nařezaný a zahrnutý hlinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.12.2016 16:59

Jistěže to jde. Je dobré ale dodržet určitá pravidla.
1. Přeroubovávaný strom by měl být jinak zdravý. Je-li kmen vykotlaný nebo na jeho části chybí kůra, je lepší strom nahradit jiným. Jde-li o kmenný tvar na semenáči, je 40 let v pohodě, pokud se jedná o jabloň na zakrslé popdnoži, je to dost vysoký věk. 
2. Je dobré, když na přeroubovávaných větvích zůstanou nějaké menší, tzv. tažné větvičky. Když nejsou, taky to jde, ale pro strom je to větší stres.
3. Odrůda, kterou se chystáte naroubovat by měla růst alespoň tak bujně, jako onen strom, lépe však bujněji. Chcete-li naroubovat slaběrostoucí odrůdu, aby byl strom menší, obvykle to nedopadne dobře.
4. Správná doba je, když teče míza. Poznáte to tak, že půjde odloupnout kůra. U jabloní je to duben, květen.
5. Podle toho, co píšete, soudím, že se chystáte roubovat poprvé. Bylo by lepší svěřit to někomu, kdo to již dělal nebo se na to jít aspoň jednou podívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 17.5.2018 14:52

Dá se ještě nyní očkovat slivoně, nebo už je po první míze? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 17.5.2018 15:00

a podaří se naočkovat očko z letorostu na cca 4-letý byť velmi tenký kmínek? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.87 (?), 17.5.2018 16:23

Jestli jde kůra odloupnout,  musíte zkusit, ale myslím, že ještě první míza teče.
Čtyřletý kmínek bych se asi radši pokusil naroubovat za kůru než očkovat. Otázkou je, kde v tuto dobu vzít nenarašené rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 17.5.2018 22:00

Dobrý den. Když se toto vlákno zase „probudilo“, tak bych se chtěl také obecně zeptat, co kdo děláte, tedy jak dál pěstujete roubovance, který vznikl z roubování dvěma (více) rouby na uříznutém silnějším kmínku cca ve výšce korunky.
Zda pak jeden roub potlačujete a korunku zapěstováváte jen z jednoho roubu nebo použijete i druhý (další) k zapěstování ramen korunky s tím, že základy roubů později srostou a vytvoří postupně jeden společný zával (srůst) s podnoží. Co pokládáte za lepší? JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika