Roubování



host - 168.81 (?)
12.8.2016 22:40

Dříve jsem v létě očkoval jen slivoně, třešně a jabloně. Letos jsem ještě přidal meruňku, protože jsem se přestěhoval do teplejšího kraje. Vše jen T řez. Žádnou statistiku si nevedu a tak jen napíšu, že většina se ujala. Zavazuji půlenou „klasickou páskou na roubování“. Pupen a řapík nechávám volný, pásku u pupenu křížím a natahuji, aby pokud možno kryla celý řez. Utahuji co nejvíc. Zavázané jsem ponechával tak cca 20 dní. Když je vláha a míza, je to lepší.
Letos jsem očkoval v červenci třešeň. Matečný strom ale nemá roky žádné přírůstky. Když majitelé trhali a u třešně byl žebřík, šel jsem se navečer podívat, zda bych ze řebříku nenašel nějaký letorost. Našel jsem pod třešní ulomený kus větve s kouskem letorostu, ale listy byly hodně seschlé. Asi druhý den po ulomení. Větev jsem na noc strčil do kbelíku s vodou. Ráno byly listy svěží, jako normální. Z kousku letorostu mi vyšla čtyři očka. Po asi třech týdnech se zdá, že tři jsou živá. Samozřejmě rozhodne jaro. Očka byla zavázaná asi 14 dní. Asi před týdnem jsem očkoval tři očka jiné třešně a několik oček meruňky na myrobalány. Také jsem do velmi dlouhého T řezu na silnější (asi jako násada smetáku) třešni dal roub z konce výhonu, asi s pěti pupeny. Roub jsem seřízl jako na družení, co nejdelší řez a ještě tence seříznul boky. Na nějaké hodnocení je ještě brzo.
Dobu zavázání oček postupně zkracuji a zdá se mi, že 14 dní dostačuje a že se pak lépe tvoří kolem očka zával. Ale dříve tři týdny ovázání také nic nepokazily. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
   
monty4 - (2) - 119.140 (?), 23.4.2017 19:20

Dobrý

chcel by som si kúpiť vrublivacie kliešte používa ich niket a aké mám snim skúsinosti

dakujme

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.5.2016 20:27

Teď už nic, pokud tedy nemáte schovaný nenarašený živý roub. Jestli z podnože vyraší a do srpna naroste dostatečně silný výhon (o čemž u M9 pochybuji), můžete jej v létě naočkovat. Nebo příští jaro naroubovat.
   Pokud byste měl ten nenarašený roub schovaný, můžete rašící podnož naroubovat nyní ještě jednou - o něco níž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.3 (?), 23.6.2016 13:27
Existuje nějaká zkušenost s přeroubováním okrasných jabloní? Jsou už vzrostlé (možná 20let věku) v dost suchých podmínkách, kde by se mladý stromek ujímal hůře. Lze je přeroubovat běžnou konzumní odrůdou? Na co dát pozor? Díky za rady, Marek R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.57 (?), 14.10.2018 9:04

Na jaře chci kompletně přeroubovat starší jabloň a chci se zeptat, co se stane, pokud nezískám dostatek kvalitních jednoletých roubů a rouby odeberu i ze starších výhonů anebo z vlků, případně co je horší varianta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 23.6.2016 13:41

Neviem Vám to povedať určite, ale myslím si že by to šlo. Môj starý otec pred mnohými rokmi naštepil Jonatánku na podpník z okrasnej jablone. Z detstva si pamätám, že jablká mali vynikajúcu špecifickú chuť a takú nádhernú červenú farbu, akú som možno odvtedy na jablku ani nevidel. Zrejme Vám niekto poradí lepšie, ja viem len to čo som Vám napísal.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.159 (?), 23.6.2016 15:07

Běžná jabloň by se na okrasnou ujmout měla. 
   Osobně příliš nevěřím, že jablka budou výrazně jiná než na běžných podnožích. Sám nepozoruji rozdíly mezi jablky téže odrůdy, narostlé na různých přeroubovaných jabloních. Mohou být rozdíly v závislosti na bujnosti podnože - ve velikosti, vybarvení, skladovatelnosti. Nicm, éně ještě větší rozdíly vídám u stejných jablek z různých lokalit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 23.6.2016 20:28
Asi máte pravdu, tiež som nezaregistroval že by podnož nejako vplývala na chuť jabĺk. Možno si tú Jonatánku z detstva idealizujem spomienkovým optimizmom. Veď preto sa s ňou trápim aj v terajšej dobe. :-) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 12.8.2016 10:33

Očkování - Můžu-li se zeptat, kdy sundáváte, nebo povolujete úvazky z oček?

Očkoval jsem v červenci a srpnu na spící očko klasicky i Forkertem (jabloň, moruše) s použitím klasické roubovací pásky. Nevím, zda ji odstranit úplně či povolit, nechat bez pásky dýchat, nebo lehce přivázat - literatura se v tom různí, stejně jako jedni doporučují při očkování omotat očko včetně pupenu a jiní pupen ponechat volný. Zkoušel jsem pro porovnání různé způsoby na několika desítkách oček + kopulaci a do rozštěpu, ale na hodnocení je zatím brzy. Jen rozštěp mi v létě nefunguje, nejlíp vypadá Forkert.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 131.19 (?), 12.8.2016 21:10

Letos zkouším poprvé očkovat, podle dostupných návodů jsem zavázal kompletně a po 3 týdnech sundal, ale T-řez se po sundání "rozšklebuje". Další zkouším převázat, aby očko bylo volné, a sundám později - uvidíme. Taky by mě zajímal správný funkční postup...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 12.8.2016 22:40

Dříve jsem v létě očkoval jen slivoně, třešně a jabloně. Letos jsem ještě přidal meruňku, protože jsem se přestěhoval do teplejšího kraje. Vše jen T řez. Žádnou statistiku si nevedu a tak jen napíšu, že většina se ujala. Zavazuji půlenou „klasickou páskou na roubování“. Pupen a řapík nechávám volný, pásku u pupenu křížím a natahuji, aby pokud možno kryla celý řez. Utahuji co nejvíc. Zavázané jsem ponechával tak cca 20 dní. Když je vláha a míza, je to lepší.
Letos jsem očkoval v červenci třešeň. Matečný strom ale nemá roky žádné přírůstky. Když majitelé trhali a u třešně byl žebřík, šel jsem se navečer podívat, zda bych ze řebříku nenašel nějaký letorost. Našel jsem pod třešní ulomený kus větve s kouskem letorostu, ale listy byly hodně seschlé. Asi druhý den po ulomení. Větev jsem na noc strčil do kbelíku s vodou. Ráno byly listy svěží, jako normální. Z kousku letorostu mi vyšla čtyři očka. Po asi třech týdnech se zdá, že tři jsou živá. Samozřejmě rozhodne jaro. Očka byla zavázaná asi 14 dní. Asi před týdnem jsem očkoval tři očka jiné třešně a několik oček meruňky na myrobalány. Také jsem do velmi dlouhého T řezu na silnější (asi jako násada smetáku) třešni dal roub z konce výhonu, asi s pěti pupeny. Roub jsem seřízl jako na družení, co nejdelší řez a ještě tence seříznul boky. Na nějaké hodnocení je ještě brzo.
Dobu zavázání oček postupně zkracuji a zdá se mi, že 14 dní dostačuje a že se pak lépe tvoří kolem očka zával. Ale dříve tři týdny ovázání také nic nepokazily. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika