Roubování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
25.11.2013 9:24

Jak je to s afinitou meruněk a broskvoní na višeň to nevím, nikdy jsem to nezkoušel. Ale višňové semenáče (nebo odkopky) se mi neosvědčily. Tvoří tenké kmínky, které se ohýbají a lámou. Nejviditelnější to je u naštěpovaných třešní, které se sice ujímají dobře, ale silnější větve na tenkém kmeni dělají problémy. Takže na višeň asi jenom višeň.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 24.7.2013 12:21

Na to ze ste vrublovali jablone, to velky uspech nie je, no kazdy nejako zacinal. Ja vrublovanie do boku nepouzivam, a vrublovat na hlavu, je neviemako.  No za kôru sa ujimaju vyborne, aj ked su vruble odobrane zo stromu na strom a ciastocne narasene, takze odporucam pri silnejsich konaroch pouzit vrublovanie za kôru.

Inak tento rok som privrubloval do mladej ceresni dalsie 2 sorty, vrubloval som anglickou kopulaciou, mierne narasene vruble boli odobrate zo stromu a putovali postou z CR na SR, a z 4 vrublov sa mi ujali 4 a niektore uz maju prirastky aj viac ako 30cm. Nepisem to preto aby som sa chvalil, len chcem poznamenat ze aj takto sa to da.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Barryn - (40) - 167.44 (?), 27.10.2013 16:27

Scháním rouby rezistenzních odrůd jabloní, především odrůdu Rozela, Opál, Rajka či Rubinola. Může mi někdo poradit na koho se obrátit? Děkuji předem za odpověď Radek Barkman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 27.10.2013 23:37

Dobrý večer,

jednou z možností je objednat si rouby v Sempře Litoměřice. I při relativně vysoké ceně za jedno očko počítejte s tím, že poštovné a balné převýší cenu několika roubů pro zahrádkáře, vyplatí se to jen pro velkopěstitele. Na druhé straně kvalita roubů je vysoká a nikdy jsem neměl tak vysoké procento ujmutí jako při roubování roubů ze Sempry.

Druhou možností je poslat mi na adresu bim(zavináč)mybox.cz svou adresu a počkat, až Vám je začátkem jara pošlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 90.32 (?), 24.11.2013 23:08

Zdravím, prosím odborníkov o skúsenosti, či by sa dala naštepiť marhuľa (Prunus armeniaca) alebo broskyňa (Prunus persica) na višňový semenáč (Prunus cerasus)? wink. Asi sa to nerobí, ale... či je aspoň nejaká šanca na ujatie tohto spojenia (veď sú obidve z rodu prunussmiley), nakoľko mám k dispozícii viacero pekných višňových (už rodiacich) semenáčov, že by som to využil na testy vrúbľovania...

- bola by fajn aj nejaká prehľadná "tabuľka" drevín - čo s čím sa dá štepiť (vrúbeľ a podpník)...ak niečo také existuje

dik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.11.2013 23:32

Mám tu zkušenost, že višeň jde na třešeň a dobře to roste, ale opačně je to vždy problém a to obě mají kulatou pecku. Osobně bych asi višně použil pouze pod sakuru.

Pokud se jen potřebujete učit, jak udělat co nejhladší a nejčistší řez na kopulaci, je právě špatná afinita nejlepším testovacím prostředím. Při velmi hladkém a čistém řezu vám to sroste. Ale růst bude asi jako "když se budete snažit mít J-TE-E podnoži vysokokmené odrůdy jabloní" nebo slabší. Stejně tak jako kdybyste to chtěl dát na střemchu (Prunus padus). Pokud nebude koupulační řez dost hladký a čistý, pak se vám srůst různě vyboulí a zpravidla do dvou let rozlomí (tedy pokud to vůbec sroste).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.11.2013 9:24

Jak je to s afinitou meruněk a broskvoní na višeň to nevím, nikdy jsem to nezkoušel. Ale višňové semenáče (nebo odkopky) se mi neosvědčily. Tvoří tenké kmínky, které se ohýbají a lámou. Nejviditelnější to je u naštěpovaných třešní, které se sice ujímají dobře, ale silnější větve na tenkém kmeni dělají problémy. Takže na višeň asi jenom višeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.99 (?), 25.11.2013 22:32

Višňa sa v minulosti využívala ako brzdiaca vložka pri medzištepovaní za účelom vypestovania menšej koruny čerešní. Dnes je na trhu množstvo moderných čerešňových podpníkov s málo bujným či zakrslým rastom. O štepení marhúľ a broskýň na semenáče višní literatúra mlčí. Neznamená to však, že by štepenie muselo byť vždy neúspešné- podobne ako hruška navrúbľovaná na jabloň či opačne. Otázkou je skôr, akú perspektívu má takáto "transplantácia" a koľko rokov sa tieto stromčeky dožijú? laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 90.32 (?), 26.11.2013 0:21

Zdravím p.Paľo, veď práve som sa nikde o tejto kombinácii nedočítal, možno to na jar vyskúšam, lebo chcel by som rozmnožiť zakúpené odrody marhule a broskyne, popritom sa zaučiť v štepení wink, no nemám moc, čo použiť ako podpníky - ešte by sa našli nejaké plánky sliviek "bystričiek", ale ozaj pekných podpníkov na výber len z rôznych višňových stromčekov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.30 (?), 1.1.2014 10:57

Zdravím, poraďte. Na podzim jsem zasadil špičák - origo podnož pro roubování. Mohu hned na jaře oroubovat? Bude dostatečně zakořeněná? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 11:44

Zkuste se zamyslet nad tím, co se myslí pod postupem roubování v ruce.

Pracovník je v hale/pracovně a přináší si rouby i podnože z místa založení, provede roubování a pak štěpovance odnáší do místa založení. Výsadba se provádí na jaře. Běžné je to u růží, vinné révy,... ale i u ovocných stromů. Používá se ve velkovýrobě, aby zkušení pracovníci v případě nepříznivých klimatických podmínek nemuseli sedět doma nebo dělat náhradní práce.

Zakořenění neřešte, určitě bude mít náskok proti sázení rostliny roubované v ruce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika