Roubování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
23.6.2013 10:29

Příčin může být několik:
1. Nedostatečk vláhy
2. Porušené či okousané kořeny
3. Srůst roubu s podnoží ještě není dostatečně pevný. Zafouká-li vítr do olistěných výhonů, může se křehký kalus porušit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
host - 178.235 (?), 23.5.2013 16:19

Letos se podařilo přeroubovat špičáky třešně na Morellu pozdní, dokonce rouby nepatrně narašenými.Obrost špičáků jsem radikálně odstranil po celé délce.Raší všechna očka, výhony 5 až 10 cm.  AB  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.5.2013 16:33

Jistě. Na samotné ujmutí a růst roubu nemá ponechání či odstranění obrostu podnože nijak zásadní vliv. Navíc slabě rostoucí Morelu by ponechané bujnější třešňové výhony měly tendenci přerůstat. Za důležitější bych považoval ponechání obrostu v opačném případě - tedy při naroubování třešně na višeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.5.2013 21:17

Inu z mých zkušeností vyplývá, že nejléepe se mi chytají právě rouby nepatrně narašené, leckdy i narašené více. letos jsem bral rouby meruńky, která byla prakricky v květu, ovlivněn tím co se píše, že je nejlepší brát peckoviny ještě před zimou, nedával jsem tomu valné naděje. Ale byla to raritní staletá meruňka, tak jsem to zkusil. Z pěti roubovanců na myroš se chytlo 5, samozřejmě že sjem před robováním otrhal květy a narašené lístky a spolehl se na zásobní pupeny. Rouby meruněk, které jsem bral koncem února se chytly v mnohem menší míře, tam ale může být problém že jsem to dal příliš brzo z vlhkého sklepa ven. Asi je léepe to dávat ven až když rouby začnou rašit. To že uznávaná moudrost že narašené rouby se nechytaj, není až tak pravda, píše už můj oblíbeny Mudr. Dohnálek... Ještě bych dodal že v rámci recese jsem letos roubnul i jden ni´tovitý roub z velmi zajímavé odrůdy švestky, jež se mi zatím nepodařilo určit. Bral jsem to popzdě z jara a samozřejmě že se chytl, předopkládám že vzít ho začátkem zimy jak se doporučuju nepomohlo by mu ani týdenní máčení ve vodě...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.109 (?), 22.6.2013 20:47

Po úspěšném roubování na přelomu února a března jsem dnes zaznamenal nemilou věc - u dvou ZR naroubovaných na švestkové odkopky začaly vadnout listy a výhony (viz foto). Rouby se ujaly, vytvořily se pěkné výhony, ještě v úterý bylo vše v pořádku. Jiné rouby peckovin roubované ve stejnou dobu jsou v pořádku. Nevíte, co by za tím mohlo být? Je to možné spojovat např. s vysokými teplotami v předcházejících dnech?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.6.2013 10:29

Příčin může být několik:
1. Nedostatečk vláhy
2. Porušené či okousané kořeny
3. Srůst roubu s podnoží ještě není dostatečně pevný. Zafouká-li vítr do olistěných výhonů, může se křehký kalus porušit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.109 (?), 23.6.2013 20:43

Děkuji za reakci.

Nedostatek vláhy bych asi vyloučil - jíl, ve kterém to roste je i v těch vedrech dost vlhký, okousané nebo porušené kořeny také asi ne, protože na tom druhém odkopku mám přiroubovanou jednu meruňku, kterou chci zachovat a ta je v pořádku.

Ten vítr mě napadl také - byl tam asi dost silný (podle ulámaných větví na zemi), na druhou stranu úvazek jsem kontroloval, je pevný, ale člověk neví, co se děje pod ním. Je divné, že se to týká zrovna ZR - ostatní roubovanci - švestky, třešně, meruňky, jsou v pořádku.

Snad jedině ta srůstnost ZR se švestkovým semenáčem, co do pevnosti,  nemusí být optimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 23.6.2013 21:36

Prohlédněte místo srůstu, to nejlépe prozradí, co se stalo.Kromě větru se někdy po zahradě prohánějí i zvířátka-psi, kočky,zajíci a někdy i srny.Obyčejnou kopulaci nahraďte raději anglickou.Ale ani ta neuspěje, pokud podnož roubovanci nesedí. Tady bych vsadil spíš na ten větrolam.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 14.7.2013 8:56

Tak problém jsem řešil tak, že jsem zmenšil transpirační plochu, tzn. zkrátil narostlé výhony cca o polovinu. Za týden bylo vidět, že se roubovanci docela vzpamatovaly a dnes už opět raší z pupenů nové letorosty. Ale během této "záchrany" se na listech roubovanců vyskytly skvrny na listech - pravděpodobně šarka (možná ještě s něčím?) a některé začaly opadávat. Je možné, že to počáteční usychání mohlo být po srůstu způsobeno atakem šarky? 




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 62.154 (?), 16.7.2013 0:41

Pane Mikeši, list s mravcom na Vašej tretej snímke má príznaky podobné šarke. Ale nemyslím si, že by šarka bránila zrastu vrúbľov. Z vlastnej skúsenosti ("Chybami sa človek učí.") som vypozoroval, že vírus je zákerný, infikované vrúble sa parádne ujali a skôr ako na budúci rok stihli ukázať prvé plody novej odrody, bola celá koruna materskej sorty premorená, listy fľakaté a plody hrbolaté...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.7.2013 8:58

Dobře to není vidět, ale zdá se mi, že páska se trochu zařezává do podnože. Nicméně příčinu vadnutí či opadávání listů v tom nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika