Roubování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
23.4.2008 20:40

Všichni máte pravdu. Jen bych připomenul, že za kůru roubují prakticky jen amatéři, profesionálové výjimečně. Ve velkovýrobě se očkuje, případně kopuluje (nemyslím tím sexuální smysl výrazu). Řada chyb a nepřesností při roubování za kůru se nám nevymstí, pokud roubování neuspěcháme. U peckovin se to obvykle nestane, ty nás absencí mízy k roubování nepustí, ale jádroviny lze roubovat za kůru velmi dlouho. Stalo se mi, že jsem opomněl zatřít nejen špičky roubů, ale i řeznou ránu na větvi. V době květu a po něm je růstová aktivita tak silná, že rouby vyrašily a ujmuly se, což je v období začátku mízy téměř nemyslitelné. Myslet si, že při přeroubování velkého stromu se nám podaří hermeticky zatřít stoprocentně všechny rány a slepé prostory pod páskou, je iluzorní.
   V tuto dobu za kůru samozřejmě s úspěchem roubovat lze, já ale ještě tak 2 týdny vyčkám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 59.228 (?), 23.4.2008 14:38

Naposledy jsem to udělal tak, že jsem ty nepěkné mezery pokud možno obalil neprodyšně páskou. Jsou tam pak vidět i kapičky vlhkosti pod páskou. Jde to nedobře a asi to není standartní postup roubování za kůru, jsem přece jen pokusník a ne profík.  Snažil jsem se po špatné zkušenosti vyhnout použití štěpařského vosku, nevím třeba je tekutější než je zdrávo(Kambilan v tubě)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 23.4.2008 15:46

Myslím, že kvality tohoto vosku zde byly řešeny. To je ale vyjímka. Standardní běžné vosky by neměly mít negativní vliv.

Mezi řeznou plochou roubu a podnoží nesmí být nikdy žádná mezera.

Když roubuju za kůru, používám radši Titla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 23.4.2008 20:40

Všichni máte pravdu. Jen bych připomenul, že za kůru roubují prakticky jen amatéři, profesionálové výjimečně. Ve velkovýrobě se očkuje, případně kopuluje (nemyslím tím sexuální smysl výrazu). Řada chyb a nepřesností při roubování za kůru se nám nevymstí, pokud roubování neuspěcháme. U peckovin se to obvykle nestane, ty nás absencí mízy k roubování nepustí, ale jádroviny lze roubovat za kůru velmi dlouho. Stalo se mi, že jsem opomněl zatřít nejen špičky roubů, ale i řeznou ránu na větvi. V době květu a po něm je růstová aktivita tak silná, že rouby vyrašily a ujmuly se, což je v období začátku mízy téměř nemyslitelné. Myslet si, že při přeroubování velkého stromu se nám podaří hermeticky zatřít stoprocentně všechny rány a slepé prostory pod páskou, je iluzorní.
   V tuto dobu za kůru samozřejmě s úspěchem roubovat lze, já ale ještě tak 2 týdny vyčkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.234 (?), 30.4.2008 9:57

Nejlepší zkušenost s uchováním roubú mám když je na provázku nechám zavěšené ve studni, třeba metr nebo dva nad vodou. Nemrzne tam a je tam přijatelná vlhkost. Tam rouby nenaraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.21 (?), 3.5.2008 17:29

Tak tohle je nápad, to jsem měl vědět před půl rokem, včas nařezané rouby mě okousaly ve stodole myši!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.114 (?), 29.11.2008 16:03

Pro zájemce doporučuji navštívit stránku Rozmnožování ovocných rostlin.

Jsou zde jednoduché nákresy roubovacích způsobů.  Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 131.85 (?), 29.11.2008 23:51

Myslím, že poradenství pro původního zájemce je dostatečně dlouhé a trvá už od roku 2003.       Mohl by nám předat své zkušenosti s praktickou aplikaci.  Pro mně je roubování malým koníčkem a jsem velice vděčný za praktické rady, kterých není nikdy dost. Rouby odebírám podle příležitosti a ne podle striktního termínu. Pro uchování je velice dobrý mražák, který využívám tajně. S otrosti nože si nědělám starosti a nejvíc používám levné nože s jednoduché oceli, které se dají jednoduše brosit. U mně je důležitý pevný úvazek pvc páskou. Zamázavání provádím teplým voskem, roubovance z ruky ponožím do horkého parafínu. Starší stromy zásadně roubuji na jednoleté vlky kopulaci nebo na kozí nožku, kdy nejde míza. Ořezaný starší strom určený pro přeroubování ošetřím latexem ponechám jeden rok volně zdivočet. Myslim si, že každy kdo roubuje, dopředu ví, který roub se ujme. Mohu na případné dotazy odpovědět.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.137 (?), 7.12.2008 22:52

Lze roubovat jadroviny za kuru pred rašenim, resp zač rašeni? diki Janka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 7.12.2008 23:59

Za kůru asi ne, před rašením se ji nepodaří odchlípnout. V této době lze přeroubovat  starší stromy kozí nožkou, sedélkem nebo do rozštěpu. Za kůru v době toku mízy je to ale snazší a lépe se rouby ujímají. Aspoň u jádrovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 10.12.2008 10:04

Na úvod-s roubováním nemám žádné zkušenosti.Loni na jaře jsem rouboval jabloň na kozí nožku.I když byly rouby scvrklé, přijaly se.Rouby jsem řezal okolo vánoc a dal je do ledničky.Možná je lepší v únor-březen, dle počasí, ustřihnout roub a hned naroubovat???Prosím o zkritizování!! Samozřejmně, že ten zbytek štěpařského vosku, který jsem měl, byl ztvrdlý k nepoužití.Z dob, kdy jsem používal lyže, běžky,mi zůstala slušná zásoba mazacích vosků, hlavně těch špalíčků.Okolo 90.roku jsem jich ve výprodeji koupil zásobu po 1.-Kčs.Použil jsem je na zamazání roubů, různé barvy a funguje to.Jeden roub jsem zatřel i velice řídkým žlutým Klistrem z tuby.Vycházel jsem z toho, že když jsem ve stopě okousával vosk ze zapatlaných rukou, abych si nezničil rukavice, tak mi po tom nikdy špatně nebylo.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika