Řez švestek-peckovin článek v zahrádkáři



host - 56.75 (?) 
5.4.2019 12:45, zobrazeno: 1676x

Dosud jsem měl informace, že se má stříhat až za tepla a až raší případně v listu.Také že řez má být na čípek.

V zahrádkaři březen píšou že se má řezat brzy před rašením a na větevní kroužek.

Mohli by mi zde na diskuzi přítomní odborníci poradidit jak to tedy je správné. Prosím o radu R.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 5.4.2019 13:04

Niečo je k tejto téme napísané vo vlákne "Jaký je správny termín řezu peckovin"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.4.2019 13:14

V podstatě všechny dřeviny - až na výjimky - snášejí lépe řez při rašení a zazelena, protože hojivé procesy mohou začít hned po řezu. 
Řez před začátkem vegetace má však řadu výhod:
1. Provádí se v době, kdy není tolik jiné práce
2. Dřevo bez narašených pupenů a lístečků se lépe uklízí, pro případ topení lépe usychá.
3. Strom nepřipravíme o živiny, které mezitím do pupenů poslal.
Jádroviny snášejí dobře řez v jakoukoli dobu, proto se řežou v době, kdy je to výhodnější pro zahradníka. Do jisté míry to platí i pro slivoně. Já je řežu v době, kdy mám čas, od ledna do května. Ani řez v předjaří jim viditelně nevadí. 
   U choulostivějších dřevin, jako broskvoně či réva vidíme, jak dobře snášejí a jak rychle hojí vylamování vlků a fazochů zazelena.
   Nelze paušálně tvrdit, že peckoviny je nutné řezat na čípek. Pouze u silnějších větví je třeba dodržet pravidla Zahnova řezu. 
   U stromů, které v předešlém roce přinesly nadúrodu radši s řezem vyčkávám. Někdy mohou odpočívat, kvést málo, nebo plůdky po odkvětu shodit. U takových počkám s hlubším řezem na příští rok, abych strom nezbavil toho mála plodů co mu zbude a abych ho v neplodném roce nehnal příliš do růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika