Řez ovocných stromů



Mirek P - (12) - 88.231 (?)
10.1.2019 8:30

Je to cesta. Ale je dost pracná. Při velkém množství stromů časově náročná. Já uplatňuji jinou metódu. Po období výchovného řezu u odrůd, plodících na dlouhém dřevě / Rubinola, Rubín a jeho mutace.../ zásadně nezakracuji jednoleté výhony. Koncový pupen je květní, ve druhém roce na konci zaplodí. Pod tíhou plodu se ohne. Z konce výhonu narostou dva kratší letorosty, opět s květními pupeny na konci. Vlivem ohybu výhonů během několika let vyholená část zpětně obroste plodonosným obrostem. Je pravda, že v prvních létech strom není moc fotogenicky, má spostu svěšených větví. Ale po prorostení plodonosných výhonků na vyholeném dřevě vezmu nůžky a při předjarním řezu celou převisající větev zakrátím za vhodný výhon. Opět na něm zásadně nezakracuji koncový květní pupen. Plodnost je velice slušná, se spoustou krátkých plodonošů.

Rubín.
Rubín.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
Alenka2 - (7) - 228.139 (?), 2.3.2019 14:28

Dobrý den, uděláme tedy nízkou korunu podle Foto1. Můžete mi tedy poradit jak stromek ostříhat? A mám ho nějak srovnat pomocí další opěry na druhou stranu? Srovná se trochu? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.18 (?), 2.3.2019 15:06
Veď to máte na tej fotke znázornené - ponecháte len to čo je kontúrované zelenou. Vyrovnať ho môžete - zatĺcť dostatočne vysoký kolík z opačnej strany než na ktorú sa nakláňa a pritiahnuť ho primerane ku kolíku. IH. (Ešte zvážte, či si na ten rez radšej nezavoláte niekoho kto sa v tom vyzná...)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Alenka2 - (7) - 228.139 (?), 2.3.2019 16:02

Dobrá. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 10.1.2019 0:55
Zdravím. Ja to robievam tak že rubinolu aj rubin zakracujem v polovici júna na 5 očiek (Gavkerov rez) v druhom miazgovom období mi 3 až 4 očká prerástu s toho si ponecham dve letorasty ktoré začiatkom augusta zakrátim na dve očká. Následne do konca septembra v mieste rezu výtvory kvety puk čiže mám 15cm od terminalu rodive drevo u rubinoly. U rubinoly bohemii či rubinu sa rýchlo presúva rodivost na periferiu čiže vzniká vyholovanie kostrovych konárov. Takto sa to dá eliminovať. Mám aj vyskúšane že ak zakrátim u rubinoly letorast dvakrát jún august iba na dve očká tak aj tak sa mi výtvory rodivy puk ktorý má 3 cm.Samozrejme ak je dobré osvetlene miesto. A jarný rez nerobím vôbec pretože zbytočne podporuje bujnost vegetativnych prírastkov.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mirek P - (12) - 88.231 (?), 10.1.2019 8:30

Je to cesta. Ale je dost pracná. Při velkém množství stromů časově náročná. Já uplatňuji jinou metódu. Po období výchovného řezu u odrůd, plodících na dlouhém dřevě / Rubinola, Rubín a jeho mutace.../ zásadně nezakracuji jednoleté výhony. Koncový pupen je květní, ve druhém roce na konci zaplodí. Pod tíhou plodu se ohne. Z konce výhonu narostou dva kratší letorosty, opět s květními pupeny na konci. Vlivem ohybu výhonů během několika let vyholená část zpětně obroste plodonosným obrostem. Je pravda, že v prvních létech strom není moc fotogenicky, má spostu svěšených větví. Ale po prorostení plodonosných výhonků na vyholeném dřevě vezmu nůžky a při předjarním řezu celou převisající větev zakrátím za vhodný výhon. Opět na něm zásadně nezakracuji koncový květní pupen. Plodnost je velice slušná, se spoustou krátkých plodonošů.

Rubín.
Rubín.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.1.2019 9:22

Pri Rubinole som skúšal oba postupy, aj minimalizovať rez, resp. nerezať a aj skracovať výhony (snaha o DSR). V prvom prípade sa konáre dosť vyholovali a rodivým drevom obrastali len minimálne. Posledný rok som skúšal kombináciu jarného a letného rezu. Cieľom letného rezu bolo oslabiť bujný rast a podporiť rodivosť. Postupoval som tak, že dlhé výhony (30 cm a viac) som niekedy v prvej polovici júna skrátil o 1/3-1/2. Domnieval som sa, že na konci výhona vyrastú 1-2 kratšie výhonky, ktoré stihnú do konca leta vytvoriť na koncoch kvetné puky. Stalo sa však to, že skrátene letorasty vyhnali ešte dlhšie výhony ako pôvodne, niektoré aj viac ako 50 cm dlhé. Príčinu vidím v zlom načasovaní letného rezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.1.2019 10:34

Pokusil jste se, Marku, aplikovart na jabloni něco jako Šittův řez meruněk. Nevím, jestli byl neúspěch zaviněn špatným načasováním řezu. Spíš si myslím, že tento řez není pro jabloně úplně ideální, hlavně proto, že jabloně povětšinou nekvetou na jednoletém dřevě, takže takový řez nevede k větší násadě květů (u meruněk postupně nakvétajících). Navíc je to dost pracné a i kdybyste řez načasoval lépe, stromek jen zahustíte předčasným obrostem.
   Na jabloních s rubínovým růstem používám řez, který přesně popsal Mirek P. On je totiž velmi jednoduchý. U zapěstovaného stromku se v podstatě jedná o pouhý každoroční jemný průklest, který zabere jen několik minut. Lze říci, že když na jaře řežu dospělý strom Bohemie, ani jednou nepřestřihnu jednoletý letorost. Buď jej celý odstraním nebo řežu starší (většinou svěšené či zahušťující) dřevo, vždy v místě rozvětvení, aby nezůstávaly pahýly. Tak, jak mi v minulostim připadal Rubín náročný na řez, dnes mohu říci, že je s ním nejmíň práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.1.2019 10:52

Aby som si to zrekapituloval. Pri dospelých rodiacich stromoch neskracovať jednoročné výhonky. V prípade potreby preriediť korunu odstrániť celé konáre, buď rezom na konárový krúžok alebo rezom na prevod. Nerezané letorasty na koncoch zaplodia a pod ťarchou úrody sa ohnú. Po čase vyholené konáre (to ma trápi asi najviac) začnú postupne obrastať rodivým drevom. Ak je to tak, tak by som rovnaký rez použil aj pri Rajke, ktorá u mňa rastie dosť bujne a tiež dosť vyholuje konáre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mirek P - (12) - 88.231 (?), 10.1.2019 11:17

MUDr. Miloš Vysloužil mi mluví z duše. Stručně vystihl podstatu. Já osobně se Marku domnívám, že polovina června na zakracování letorostu u Rubinoly či Rubínu je brzy. Z probuzeného očka stačí do konce vegetace narůst ještě silný výhon nebo dva. pokud nutně chcete v létě zakracovat výhony, posuňte termín řezu o měsíc později. Přírustky nebudou takové. Je otázka, jestli budou zakončeny květním pupenem. nemám s tím zkušenosti.Něco jiného je u jiných odrůd. Tam časný termín řezu je nutný pro diferenciaci květných pupenů. Zkuste to, co radí Miloš Vysloužil. Samozřejmně výsledek se neprojeví již následující rok. Musíte být tak tři roky trpělivý. Přikládám foto výsadby většinou odrůdy Bohemia v květu, kde není prováděn letní řez. Rozhodně se nedá říct, že by tam nebylo dostatek generativních orgánů.

Bohemia v květu.
Bohemia v květu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.1.2019 12:19

Ďakujem obom za radu (p. Vysloužil aj p. Mirek), skúsim to. Ten sad na obrázku je krásne zakvitnutý, aj keď stromy vyzerajú byť dosť mladé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika