Rez jadrovin 2019



lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?)
21.1.2019 6:53
Čo je cieľom rezu? Zmladzovaci rez alebo spetny rez. Cieľom každého môjho rezu je fungovať v pravidelnej rodivosti a rastú. Delenie výhonov v pomere 1/4 čiže na strome by mali byť 1/4 jednoročné dvojročné 1/4 trojrocne1/4 a štvorročné jedna štvrtina. Pre mňa ideálny stav jasné že tento strom nieje príklad ale začal som tým že som tu 1/4jednorocnych výhonov nechal v co najviac vodorovnej ako sa dá. Áno pán Igor bude potreba rezat tento strom v júni či bude neviem.pozeral som ze strom ma s čoho zakvitnut až taká katastrofa to nebude. Niektorým ľuďom ťažko vysvetliť že v lete keď jeho dedo rezat vždy v zime načo hrach na stenu hádzať; -).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 20.1.2019 21:35, zobrazeno: 16050x
Zdravím vospolok začal som rezom jadrovin ja viem skoro ale prace je veľa veď viete (otec svokor švagor brat sused atď... No v marci sa nedá všetko všetkým tak už som začal hoci kto môže nech s tým počká. Rezal som pravdepodobné semenavaca no akú odrodu netuším. Pozrite sámy a kľudne zhodnote ako som dopadol.
Čaj nesmie chýbať
Čaj nesmie chýbať











Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.185 (?), 20.1.2019 23:09

lajči, obr. 6 a 7. - tie zárezy. To je snaha ohnúť konár do vhodného smeru, či oslabiť rast? Obr. 8 - Prikajánie (ablaktácia)? Zaujímavé. Môžete prosím tieto obrázky trošku viac okomentovať? Ďakujem. Ja mám na záhrade momentálne asi 60 cm ťažkého, mokrého snehu a niečo robiť na záhrade - to by som tam musel chodiť v snežniciach. Teploty tiež do -10°C, takže ja počkám do marca smiley  Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 21.1.2019 5:15
Áno je to vlastne jedno aj druhé rast sa spomali a sekundárna časť konára sa vihne do vodorovnej polohy. Rezy sa v priebehu rokusroku sa zacelia velmi rychlo hlavne u semenacov a bujne rastúcich podnikov. Samozrejme nieje to ideálny termín ale jadroviny znasaju rez celoročne. Takto sa dá splostit koruna aby sa strom oberal zo zeme. Konár ktorý by bol odrezany sa dá zachrániť takimto spôsobom. Samozrejme u kvostkovin nech vás to ani nenápadne. Sposobite stromu glejotok a u jabloni sa to dá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 21.1.2019 6:27
Obr 8 je to ovocinarsky drôt 6mesačný po tejto dobe sa rozpadne a rozloži nieje s toho ziaden bordel a stojí to 1,30€ za 1000 ks. Hlavne u bujne rastúcom strome s prudkým vzrastom vyvezujem jednoročné konáre ktore maju hádam aj 1,20m. A snažím sa tým maximalnym spôsobom podporiť generativnost stromu. Čiže nemôžem zakratit výhon ináč by som očká prebudil do vegetačného stavu. Ďalšia vec čo na to vplýva je vodorovnost (spomalovanie toku živice) čiže preto to vyvezovanie. Slnečnost čo hádam bude a hnojenie - to už je na majiteľovi. Bude potreby aj letný rez v júni či bude netuším.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.102 (?), 20.1.2019 23:19

Nezlobte se, ale nepřipadá mi to jako po řezu, má to strašně zahuštěné korunky. A po odřezání větví nenechávejte ty "špalíky"(třeba foto 5). Na řez je ještě ale brzy, dost mrzne.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 21.1.2019 6:07
Niekedy musíte pracovať s tým co mate. Súhlasím s vami že je to ako päsť na oko no pravdupovediac takáto rana sa bude celit niekoľko rokov a rez primárne na kmeň je dosť veľký risk ak sa rana bude ošetrovať je možnosť zacelenia ale vetvy s priemerom nad 10 cm na peň nerezem.videl som už nejeden strom zmrzaceny s dierov pre sikorky. Korunka je dosť hustá no tak bola založená ako pre slivku. Samozrejme s toho spalika bude veľa vlkov pokým sa tok rastú neodkloni do vodorovna. Nieje to môj strom ja mam semenac iba jeden aj to iba ako skladisko genetického materiálu na ktorom je asi tak 15 odrôd ktoré si chcem ponechať v zálohe.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.185 (?), 20.1.2019 23:26

A ešte doplním svoj pôvodný príspevok. Lajči, čo bolo cieľom tohto rezu? Na obr. 10 ste napr. odstraňovali tie tenké výhonky. Strom, tak celkovo, má množstvo slabých a tenkých výhonkov - nevyženie Vám po terajšom reze opäť zase len tie tenké a dlhé prúty? A o rok ich budete rezať zas? Ja už by som tento strom asi v zime/predjarí nerezal, asi by som strom prerieďoval iba v lete, aby sa zase zbytočne nezahusťoval. Toľko môj pohľad na vec. Igor   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 21.1.2019 6:53
Čo je cieľom rezu? Zmladzovaci rez alebo spetny rez. Cieľom každého môjho rezu je fungovať v pravidelnej rodivosti a rastú. Delenie výhonov v pomere 1/4 čiže na strome by mali byť 1/4 jednoročné dvojročné 1/4 trojrocne1/4 a štvorročné jedna štvrtina. Pre mňa ideálny stav jasné že tento strom nieje príklad ale začal som tým že som tu 1/4jednorocnych výhonov nechal v co najviac vodorovnej ako sa dá. Áno pán Igor bude potreba rezat tento strom v júni či bude neviem.pozeral som ze strom ma s čoho zakvitnut až taká katastrofa to nebude. Niektorým ľuďom ťažko vysvetliť že v lete keď jeho dedo rezat vždy v zime načo hrach na stenu hádzať; -).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 55.168 (?), 21.1.2019 7:25

Lajči, ďakujem za vysvetlenie wink . 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.110 (?), 21.1.2019 8:01

S řezem v lednu problém nemám, taky řežu v době, kdy mám čas. Ale nejsou mi jasné ty jedno, dvou a tříleté výhony. Podle mě je výhon vždy jednoletý. Ale to je spíš otázka terminologie.
   Jinak když se podívám na stromek před řezem, zdá se mi, že zvolený způsob řezu v minulých letech nebyl ideální. A co se týče letošní sezóny, byl bych opatrný, většina ovocných stromů loni přeplodila a dá se očekávat menší úroda. Příliš hluboký řez úrodu ještě zmenší a naopak podpoří bujný růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika