Řez jabloně



Stránky: 1,  2,  3   
host - 47.129 (?) 
29.11.2021 13:20, zobrazeno: 5064x
Ahoj, chtěl bych poprosit o radu jak na jaře prořezat jabloň, kterou budu teď sadit. Přijde mi, že má šest kosternich větví... Tzn ze bych chtěl nechat jen čtyři. Ty jsem označil na obrázku modrými šipkami. Červenými šipkami jsem označil větve které bych urizl hned u kmene. Druhou věci je že terminál asi řízli letos na jaře moc vysoko oproti kosternim větvím. Čili nabízí se jeho zkrácení, akorát nevím jestli mohu riznout i pod minulým řezem a nebo jít cestou výrazného zkrácení letošního vyhonku. (zbylé dvě větvičky nahoře u terminálu půjdou úplně pryč). Co vy na to?
Řez jabloně
Řez jabloně
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 29.11.2021 18:10

Tu pátou od spodu směřující vlevo bych neodstraňoval...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 29.11.2021 18:11

Safra, to je asi šestá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.129 (?), 29.11.2021 18:38
Když to vezmu od spoda tak pátou zcela určitě pryč protože je pod termínalem a doslova ho kopíruje. Šestá začíná tam co začíná terminál po prvním střihu, ale pokud ji nechám tam to bude už pátá kosterní větev tak nevím nevím... Orientovaná je ovšem pěkně. A co říkáš na to riznuti terminálu... dle mě to bude třeba v tom spodním místě (možná i o trošku niz) než je naznačeno tou spodní žlutou čárkou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.129 (?), 29.11.2021 18:49
Tady foto svrchu, z kterého je snad patrnejsi orientace větví

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 29.11.2021 19:36

Ve hře je i kvalita, velikost koř.balu- je to dobře kontejnerované, nebo šméčko? Dál průběh počasí, způsob za-přezimování...cool Na takovou dálku, bez detailní obhlídky i terminálu si netroufám kázat, kde jej zakrátit. Já bych se nebál rok až dva ponechat všechny momentální kosterní větve, v r.23 ponechal několik ks jablíček dozrát-abych měl jistotu slíbeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.139 (?), 29.11.2021 19:56
Bal má 35-40cm v průměru, výška cca 30cm. Nevím jak poznat špatné a dobré. Každopádně zahradnictví je rodinné, bylo mi doporučeno a majitel se mi velmi věnoval a vysvětloval. Mají v kontejnerech vše. Tak doufám že vědí co dělají. Já bych tedy minimálně tu pátou od spoda dal pryč když vlastně kopíruje terminál = je dost kolmo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.215 (?), 29.11.2021 19:53

Udělala bych to tak, jak to máte nakreslené, vč.odstranění těch dvou větví - konkurenční u terminálu i ta silná, co je z kmene pod ní. Ta jde při pohledu shora téměř rovnoběžně s jednou spodní, navíc je dost silná a v budoucnosti by určitě měla tendenci soupeřit s terminálem. Jinak terminál zakraťte na ten spodní žlutý řez, měl by končit cca na délku nůžek nad rovinou konců kosterních větví. A nezapomeň te pak střihnout i těch pár stojáků (třeba na patku, udělají obrost).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.139 (?), 29.11.2021 20:07
Zdravím Lido, pryč tedy tyto dvě...? Abychom se správně pochopili :-) děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 29.11.2021 20:22

Občas neseriozní prodejci neprodané prostokoř.stromky nacpou do kontejneru, umačkají zeminu a nabízí za vyšší cenuenlightened. Možná by bylo schůdné toto: terminál zakrátit asi na 20cm a využít jej jako neaktivní čípek k vyvázání toho konkurenta ze kterého by se tak stal budoucí terminál, čípek asi po roce odstranit celýblush?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika