Redchief X Stakrimson?



Stránky: 1,  2   
host - 191.123 (?) 
21.10.2018 12:23, zobrazeno: 4432x

Dobrý den,

u rodičů na volném pozemku budu letos na podzim vysazovat dvě desítky ovocných stromů; ty už jsem si vybral, nicméně rodiče mají jedno speciální přání - jablko typu "Red Delicious". Tmavě červenofialové kuželové jablko, ideálně aby mělo výrazné "puntíky" (lenticely). Nejsem schopný se rozhodnout mezi jednotlivými mutacemi a vybrat si. "Původní" Starkrimson, Red Cap, Red Chief, Red Delicious? Měla by to být odrůda, kterou zvládnu celkem snadno sehnat; ne úplně rád bych kvůli ní cestoval do větších dálek.

Máte někdo praktickou zkušenost se dvěma z nich a dokážete je porovnat mezi sebou? Více, než jejich přednosti, mě spíše zajímají jejich negativa. Nečekám "samorostoucí" jabloň plodící stovky výstavních plodů, ale pokud je nějaká z nich méně citlivá houbovým nemocem, asi bych jí upřednostnil.

Zatím je to tak, že se rozhoduji mezi Starkrimsonem a Red Chiefem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 14:55
191.123: Skúsenosť mám s Red Deliciousom a Starkrimsonom (tie som pestoval v minulosti), ako aj so Starkingom, Red Chiefom (synonymum Camspur) a Red Capom - tie mám v súčasnosti. Chuťovo sú myslím rozdiely len nepatrné, ťažko postrehnuteľné. Výzorom plodov sa najviac líši Red Cap, ktorý má najtmavšiu, až bordovú farbu bez náznaku žíhania. V odolnosti chorobám som tiež (pri štandardnej fungicídnej ochrane) signifikantné rozdiely nezaznamenal. Najväčšia odlišnosť je vo výrazne slabšom raste Red Capu a Red Chiefu - tie by Ste si nemali kupovať na M9 (aj na M26 rastú slabo). Celkove ak mám posúdiť túto skupinu odrôd, tak ide o sladké jablká s typickou výraznou arómou, ktoré má istá časť konzumentov v mimoriadnej obľube. Niekomu môže prekážať hrubšia šupka. Výzorom patria k tým krajším odrodám. Skladovateľnosť je slušná, ale v druhej polovici zimy ide chuť a najmä šťavnatosť a konzistencia dužiny rapídne dolu. Ja tieto odrody pestujem najmä z nostalgie a tiež aby som mal čo najširšie chuťové spektrum jabloní. Do budúcnosti si zrejme ponechám len jednu z nich. Moji chuťoví favoriti to nie sú. Čo sa týka výberu, budete zrejme limitovaný dostupnosťou, ak by tento faktor odpadol, tak by som sa asi rozhodol pre pôvodný originál - Red Delicious. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:08

Nejen kvůli včerejšímu úmrtí člověka, díky kterému mám svou manželku-matku mých dětí, píšu, že není nic menšího, než pro rodiče udělat takovou drobnost... S uvedenými sortami mám zkušenost, že bez chem. ochrany trpí strupovitostí, padlím, mšicemi a obaleči. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 21.10.2018 15:16

S tím počítám. Bude-li potřeba, chemickou ochranu dostanou na míru. Pochopitelně bych zohlednil, kdyby byla některá z nich odolnější, ale zdá se, že ani v tomto ohledu nenajdu významnější rozdíly. Pomineme-li tedy vliv chorob a škůdců, vybral byste kterou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:29

To už bude nejspíš na Vás, ale pozor, aby v budoucnu nevzplál boj stran barvy dužiny-zelená, nebo zelenkaválaugh? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.123 (?), 21.10.2018 16:24

Takže chápu správně, že největší rozdíl mezi jednotlivými odrůdami je v jejich názvu, a mám si tedy vybrat ten, který je mi nejvíc sympatický? :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 16:45
Zatiaľ nepadlo ani slovo o podmienkach v akých budete jablone pestovať (nadm.výška, pôda, prístup slnka, možnosť závlahy atď.). V mojich podmienkach (teplá nížina, závlaha, štandardná fungicídna ochrana) boli rozdiely naozaj viacmenej len v názvoch a sfarbení plodov. Spomínané 2 odrody rastú slabšie, Starking silnejšie. Veľa závisí od podpníka. Viac by Vám poradil niekto kto má záhradu v podobnej lokalite ako Vy a trebárs nerobil fungicídnu ochranu či menej zavlažoval. Vtedy by sa možno nejaké rozdiely medzi týmito klonmi objavili. V nepriaznivej polohe a pri nedostatočnej agrotechnike môže byť pestovateľ týchto odrôd aj sklamaný (dužina zostane nazelenalej farby a repovitej chuti). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.123 (?), 21.10.2018 19:15

Nadmořská výška 250mnm, poloha Opavsko (tzn. spíše méně srážek), možnost závlahy je neomezená (vlastní studna spodní vodou spojená s řekou napájenou Moravickou kaskádou) - voda s dusičnany (daň za to, že je).

Vybírat budu spíše silnější podnože, chtěl bych větší stromky.  Soused rodičů má na zahradě zhruba 15 odrůd jabloní a hrušní (identifikoval jsem např. Madame Verté a Pařížanku), u jablek si tak jistý nejsem, jedno by mohlo být Smiřické, u dalších netuším. Tak či tak, soused nestříká, strupovitost u některých odrůd občas je (i silná), občas není (třeba letos vůbec).

Horší situace je u hořké pihovitosti, kalciem musím stříkat stávající stromky Admirálu a Clappovy, které pro změnu bez vápníku praskají mladé plody.

Slunce bude mít dost. Pro stromky mám spoustu místa a z osluněných stran budou mít za sousedy pole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 15:27
Mimo témy - pre SPCH: Úprimnú sústrasť, zažil som, viem ako sa cítite. Čas všetko zahojí, zostanú len pekné spomienky. A Vám zostane pre Vás typický esprit a humor. Veľa síl do najbližších dní! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:34

Jablko, to Matčino, Panenské mi dalo, snažil jsem se odvděčit-snad nebylo to málo... Děkuju, alespoň pro tuto chvíli dovolím si Vám říci Příteli. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika