Redchief X Stakrimson?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?)
21.10.2018 16:45
Zatiaľ nepadlo ani slovo o podmienkach v akých budete jablone pestovať (nadm.výška, pôda, prístup slnka, možnosť závlahy atď.). V mojich podmienkach (teplá nížina, závlaha, štandardná fungicídna ochrana) boli rozdiely naozaj viacmenej len v názvoch a sfarbení plodov. Spomínané 2 odrody rastú slabšie, Starking silnejšie. Veľa závisí od podpníka. Viac by Vám poradil niekto kto má záhradu v podobnej lokalite ako Vy a trebárs nerobil fungicídnu ochranu či menej zavlažoval. Vtedy by sa možno nejaké rozdiely medzi týmito klonmi objavili. V nepriaznivej polohe a pri nedostatočnej agrotechnike môže byť pestovateľ týchto odrôd aj sklamaný (dužina zostane nazelenalej farby a repovitej chuti). IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 191.123 (?), 21.10.2018 12:23, zobrazeno: 4441x

Dobrý den,

u rodičů na volném pozemku budu letos na podzim vysazovat dvě desítky ovocných stromů; ty už jsem si vybral, nicméně rodiče mají jedno speciální přání - jablko typu "Red Delicious". Tmavě červenofialové kuželové jablko, ideálně aby mělo výrazné "puntíky" (lenticely). Nejsem schopný se rozhodnout mezi jednotlivými mutacemi a vybrat si. "Původní" Starkrimson, Red Cap, Red Chief, Red Delicious? Měla by to být odrůda, kterou zvládnu celkem snadno sehnat; ne úplně rád bych kvůli ní cestoval do větších dálek.

Máte někdo praktickou zkušenost se dvěma z nich a dokážete je porovnat mezi sebou? Více, než jejich přednosti, mě spíše zajímají jejich negativa. Nečekám "samorostoucí" jabloň plodící stovky výstavních plodů, ale pokud je nějaká z nich méně citlivá houbovým nemocem, asi bych jí upřednostnil.

Zatím je to tak, že se rozhoduji mezi Starkrimsonem a Red Chiefem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 14:55
191.123: Skúsenosť mám s Red Deliciousom a Starkrimsonom (tie som pestoval v minulosti), ako aj so Starkingom, Red Chiefom (synonymum Camspur) a Red Capom - tie mám v súčasnosti. Chuťovo sú myslím rozdiely len nepatrné, ťažko postrehnuteľné. Výzorom plodov sa najviac líši Red Cap, ktorý má najtmavšiu, až bordovú farbu bez náznaku žíhania. V odolnosti chorobám som tiež (pri štandardnej fungicídnej ochrane) signifikantné rozdiely nezaznamenal. Najväčšia odlišnosť je vo výrazne slabšom raste Red Capu a Red Chiefu - tie by Ste si nemali kupovať na M9 (aj na M26 rastú slabo). Celkove ak mám posúdiť túto skupinu odrôd, tak ide o sladké jablká s typickou výraznou arómou, ktoré má istá časť konzumentov v mimoriadnej obľube. Niekomu môže prekážať hrubšia šupka. Výzorom patria k tým krajším odrodám. Skladovateľnosť je slušná, ale v druhej polovici zimy ide chuť a najmä šťavnatosť a konzistencia dužiny rapídne dolu. Ja tieto odrody pestujem najmä z nostalgie a tiež aby som mal čo najširšie chuťové spektrum jabloní. Do budúcnosti si zrejme ponechám len jednu z nich. Moji chuťoví favoriti to nie sú. Čo sa týka výberu, budete zrejme limitovaný dostupnosťou, ak by tento faktor odpadol, tak by som sa asi rozhodol pre pôvodný originál - Red Delicious. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:08

Nejen kvůli včerejšímu úmrtí člověka, díky kterému mám svou manželku-matku mých dětí, píšu, že není nic menšího, než pro rodiče udělat takovou drobnost... S uvedenými sortami mám zkušenost, že bez chem. ochrany trpí strupovitostí, padlím, mšicemi a obaleči. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 21.10.2018 15:16

S tím počítám. Bude-li potřeba, chemickou ochranu dostanou na míru. Pochopitelně bych zohlednil, kdyby byla některá z nich odolnější, ale zdá se, že ani v tomto ohledu nenajdu významnější rozdíly. Pomineme-li tedy vliv chorob a škůdců, vybral byste kterou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:29

To už bude nejspíš na Vás, ale pozor, aby v budoucnu nevzplál boj stran barvy dužiny-zelená, nebo zelenkaválaugh? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.123 (?), 21.10.2018 16:24

Takže chápu správně, že největší rozdíl mezi jednotlivými odrůdami je v jejich názvu, a mám si tedy vybrat ten, který je mi nejvíc sympatický? :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 16:45
Zatiaľ nepadlo ani slovo o podmienkach v akých budete jablone pestovať (nadm.výška, pôda, prístup slnka, možnosť závlahy atď.). V mojich podmienkach (teplá nížina, závlaha, štandardná fungicídna ochrana) boli rozdiely naozaj viacmenej len v názvoch a sfarbení plodov. Spomínané 2 odrody rastú slabšie, Starking silnejšie. Veľa závisí od podpníka. Viac by Vám poradil niekto kto má záhradu v podobnej lokalite ako Vy a trebárs nerobil fungicídnu ochranu či menej zavlažoval. Vtedy by sa možno nejaké rozdiely medzi týmito klonmi objavili. V nepriaznivej polohe a pri nedostatočnej agrotechnike môže byť pestovateľ týchto odrôd aj sklamaný (dužina zostane nazelenalej farby a repovitej chuti). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.123 (?), 21.10.2018 19:15

Nadmořská výška 250mnm, poloha Opavsko (tzn. spíše méně srážek), možnost závlahy je neomezená (vlastní studna spodní vodou spojená s řekou napájenou Moravickou kaskádou) - voda s dusičnany (daň za to, že je).

Vybírat budu spíše silnější podnože, chtěl bych větší stromky.  Soused rodičů má na zahradě zhruba 15 odrůd jabloní a hrušní (identifikoval jsem např. Madame Verté a Pařížanku), u jablek si tak jistý nejsem, jedno by mohlo být Smiřické, u dalších netuším. Tak či tak, soused nestříká, strupovitost u některých odrůd občas je (i silná), občas není (třeba letos vůbec).

Horší situace je u hořké pihovitosti, kalciem musím stříkat stávající stromky Admirálu a Clappovy, které pro změnu bez vápníku praskají mladé plody.

Slunce bude mít dost. Pro stromky mám spoustu místa a z osluněných stran budou mít za sousedy pole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 21.10.2018 15:27
Mimo témy - pre SPCH: Úprimnú sústrasť, zažil som, viem ako sa cítite. Čas všetko zahojí, zostanú len pekné spomienky. A Vám zostane pre Vás typický esprit a humor. Veľa síl do najbližších dní! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.10.2018 15:34

Jablko, to Matčino, Panenské mi dalo, snažil jsem se odvděčit-snad nebylo to málo... Děkuju, alespoň pro tuto chvíli dovolím si Vám říci Příteli. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika