Red Delicious



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
2.10.2018 18:11

Jiří a jseš si jistý, že rozdíl ve velikosti plodů R.D. a Starkrimsona je dán skutečně jen odrůdou? Nemůže v tom být stanoviště, půda, závlaha?
   V dobách, kdy jsem obě odrůdy pěstoval (k tomu ještě Starking a Red Spur D.) pozoroval jsem rozdíly jen v odstínu barvy slupky a intenzitě růstu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 10.10.2016 20:29

Red Delicious - 2016 - něco mezi vřetenem a pokusu o zákrsek

Nesouhlasím s názorem o její fádní sladké chuti.Původní Red má svoji osobitou zvláštní chuť.O fádní sladkosti se mluví v souvislosti z jeho pupenovým mutantem Starkrimsonu a možná i nové mutace, kterých je mnoho.Původní Red je vynikající.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 77.141 (?), 7.10.2015 16:10

Pane Fidlo, rouby mám ze spolehlivého zdroje.Toto je skutečně původní Red Delicius.Tmavě červený s bílými lencitely.Až poté byly objeveny žíhané mutace (Starking Delicious) a poté zmutovala na Starkrimson.Nyní už je mutací myslím na desítky.Psal jse o tom na jiném vlákně a citoval z pomologie.Nemůžu to ovše najít.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 1.10.2017 21:25

Red Delicious - 2017 - štíhlé vřeteno

Pouze pár plodů.Jarní mráz udělal brutální probírku.Nutno dodat i mojí zásluhou.No zase jsem se poučil.

Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 24.9.2018 20:26

Red Delicious - 2018 - štíhlé vřeteno

Její původ je v USA.Vznikla z výhonu vyrostlého z pařezu po Krasokvětu žlutém.Do praxe zavedena kolem roku 1895.Dnes má snad desítky mutací.Letitá a stále oblíbená odrůda pro svůj vzhled a samozřejmě chuť.Slupka tužší a při jídle může mnohým vadit.Ale to je jen lapálie proti výborné chuti pro kterou je jedna z nejrozšířenější tržní odrůd na kterou se vždy těším.O nějaké mutaci nepřemýšlím, zůstanu vždy věrný původní objevené verzi Red Delicious. - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 2.10.2018 16:55

Red Delicious se u nás objevil na výstavce zahrádkářů. Překvapil mne slušnou velikostí, na rozdíl od údajně příbuzného Starkrimsona, kterému ani letošní velmi teplé počasí v našich podmínkách nestačilo a zůstal menší a podle mne nedozrálý. Takže mám jasno v tom, že první odrůda kterou budu přeroubovávat Gloster, bude Red Delicious.

Red Delicious
Red Delicious
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.10.2018 18:11

Jiří a jseš si jistý, že rozdíl ve velikosti plodů R.D. a Starkrimsona je dán skutečně jen odrůdou? Nemůže v tom být stanoviště, půda, závlaha?
   V dobách, kdy jsem obě odrůdy pěstoval (k tomu ještě Starking a Red Spur D.) pozoroval jsem rozdíly jen v odstínu barvy slupky a intenzitě růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 2.10.2018 19:22

Miloši, jistě že stanoviště, výživa, závlaha a probírka plodů, svůj vliv na velikost jablek mají. Dříve jsem o existenci RD v naší obci nevěděl, zato Starkrimson se tu vyskytuje poměrně často, avšak vždy menší velikosti. Proto jsem byl letos tak překvapený s objevem RD.  S pěstitelem se znám osobně, jeho podmínky (poloha a nadmořské výška) jsou stejné s mými. Jediný rozdíl je v podloží našich zahrad - kulmské droby a břidlice u něho, devonský vápenec u mne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 2.10.2018 21:33
Jiří II: Experimentovaniu s odrodami sa medze nekladú (kto neskúsi, nedozvie sa), ale dovolím si trochu tlmiť Vaše nadšenie z Red Del.-u. Tie plody na fotke (veľkosť nie je všetko) nie sú úplne dozreté, o tom svedčí tá zelená farba v okolí kališnej jamky. Ja nepestujem priamo Red Del., ale mám jeho mutácie Starking, Red Cap a Red Chief (Camspur), u mňa tieto odrody dozrievajú medzi poslednými, oberám ich až v októbri. Je otázne, ako bude Red Del. dozrievať vo Vašej polohe, treba brať do úvahy aj to že taký rok ako bol počasím tento sa nemusí len tak skoro opakovať. Na Vašom mieste by som najprv ten kolegov Red Del. pred naštepením ešte ochutnal, v menej priaznivých polohách zostáva jeho dužina nazelenalá a "repovitá", bez typickej lahodnej aromatickej chuti. Nechcem Vás ale od Red Del.-u odhovárať, môže sa však stať že ním u Vás budete sklamaný. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 15.5.2019 15:11

Je tomu téměř 150 roků, kdy ve státu Iowa, v sadu pěstitele jabloní, kvakera Jesse Hiata, vyrostl výhonek odrůdy, kterou Jesse Hiat nazval později Hawkeye, školkař Stark ji přejmenoval na Delicious a po objevení její červené mutace je známá po celém světě jako Red delicious, Starking a pod názvy dalších mutací.  A nutno dodat, že nová odrůda to neměla vůbec lehké. Nikdo ji neočekával ani nevítal. Naopak, Jesse Hiat dvakrát úplně odřízl výhonek až u země, protože nevyrostl v řadě, nýbrž v pracovní uličce. Teprve když semenáček vytvořil výhon potřetí, vzal jej na milost. Potom deset let čekal na první plod. Dále se jedenáct roků snažil přesvědčit své známé pěstitele jabloní a veřejnost o kvalitách nové odrůdy, avšak marně. Obrat nastal až poté, co ji ochutnal školkař Stark. O strhující příběhí z historie vzniku této odrůdy se s vámi chci podělit a proto přikládám celý článek, který jsem náhodně objevil.

1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.49 (?), 15.5.2019 17:31
Jiří II: Pekný článok o tejto legendárnej odrode. Príbehy starých odrôd sú často zaujímavou zhodou šťastných náhod. Red Del. pretrval doteraz a aj so svojou početnou suitou mutácií/klonov patrí stále k široko pestovaným odrodám. Ja mám v záhrade Starking, Red Chief a Red Cap. Posledne menovaný patrí k najkrajšie sfarbeným klonom R.D., na foto je ešte pred definitívnym vyfarbením do tmavo-bordovo-fialova. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika