Ptačí jeřáb / jeřáb sladkoplodý - má někdo na zahradě?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
29.1.2020 13:02

Určitě je lepší pěstovat jeřáb sladkoplodý, už proto, že má jedlé plody. Nejsem si jistý, jestli je to ideální ovocný strom právě do Polabí, jaká je jeho odolnost suchu, nevím. Předností jeřabin je, že snáší i horské polohy, ale hiodně jich roste i v Rakousku kolem Dunaje, ostatně jeřabinový schnaps je tam oblíbenou pálenkou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 79.231 (?), 29.1.2020 11:19, zobrazeno: 2398x

Dobrý den,

ráda bych zasadila na zahradě jeřáb ptačí (obecný) nebo jeřáb sladkoplodý moravský.

Chtěla jsem se zeptat, pokud někdo tyto stromy také má, jaký má roční přírůstky (jak rychle roste) a jak snáší přísušky? Vytvoří si korunu sám nebo je lépe přistupovat k němu v tomto ohledu jako k jabloni?

Bohužel se informace v různých zdrojích liší.

Sadit bych chtěla do písčitohlinité půdy v Polabí (179 m.n.m.), spodní vodu odhaduji 4m, ale nechci lhát, velmi se to změnilo po vybudování kanalizace městem - voda se ztratila. Díky svým vlastnostem půda lehce vysýchá, zvláště v posledních letech, kdy tolik neprší.

Případně uvítám i rady na jiné stromy snášející sucho a případně vlny veder.


Děkuji velmi za vaše zkušenosti. Ester.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 29.1.2020 12:13

Myslím, že jeřábu je vcelku jedno, kde roste. Přírůstky se asi nedají určit, záleží na podmínkách. Sladkoplodý se dá velmi dobře na ptačí roubovat, ujímá se výborně. Koruna se tvoří sama bez zásahů. Mnohdy dělá hodně kořenových výmladků u kmenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.1.2020 13:02

Určitě je lepší pěstovat jeřáb sladkoplodý, už proto, že má jedlé plody. Nejsem si jistý, jestli je to ideální ovocný strom právě do Polabí, jaká je jeho odolnost suchu, nevím. Předností jeřabin je, že snáší i horské polohy, ale hiodně jich roste i v Rakousku kolem Dunaje, ostatně jeřabinový schnaps je tam oblíbenou pálenkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.231 (?), 29.1.2020 13:45

Děkuji moc za reakci. Já si taky právě nejsem jistá: někde píší - tak jako psal diskutující výše - že je mu to jedno, že právě snese i suché půdy. Někdě zase naopak. Strom se mi moc líbí, ale nechci, aby živořil - a také bych nerada "ztrácela čas" či jak to říci lépe, když by tu mohl být jiný strom, kterému by se dařilo lépe a tedy "rychleji" stínil.

V okolí se nevyskytuje (ale tady jsou lesy jen z těch borových párátek co se vysazují ze školek)... jeřáby jsou potom hojně až za Mělníkem směrem na sever.

Ještě uvažuji o višni, hlohu, případně bezu v blízkosti dusíkáče.

Ale ta jeřabina je takový můj sen:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 31.1.2020 22:32
To 79.231: jak rychle roste jeřáb? Mám dva jeřáby sladkoplodé, zasazené 10/2013. Jeden rodí, druhý nerodí, ale nevadí mi to, beru to tak, jak to je. Poloha 340 m. v suché oblasti. Fota jsou z 09/2018 a 08/2019. Ten co nerodí jsem v roce 2017 prořezal. V době nákupu cca 2.2 m, nyní cca 5 metrů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika