První hnojení umělými hnojivy po 20 letech a přidání písku



Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?)
23.3.2011 20:12

Pokud už chcete hnojit umělými hnojivy tzak hnojte hnojivem s obsahem mikroprvků, hnojit jen NPK není z dlouhodobého hlediska nejlepší nápad.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 23.3.2011 13:49, zobrazeno: 4862x

Na podzim jsem zarýpal kompost a zetlelou trávu ke kořenům. Letos bych chtěl pohnojit umělým hnojivem, ale nevím jestli nyní na jaře, anebo na podzim a jaké hnojivo použít. Našel jsem již několik variant a různé dávkování, ale jednotlivé názory a zdroje se rozcházejí. Nemáte nějaký jednoduchý a osvědčený postup?
Také jsem si říkal, jestli by nepomohlo zarýpat ke kořenům stromků pár kyblíků písku, pro provzdušnění půdy. Ta je u nás těžší a vespod je jíl. Stromky jsou za poslední 4 roky prořezané a podstatně zmenšené, nyní dosahují výšky 3-5 metrů.

Díky. Z.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.3.2011 18:43

Pokud máte jílovitou půdu, bylo by bývalo dobré přidat kompost a písek k zemině především na spodek výsadbové jámy. Pokud jste na podzim zapravil kompost (měl by být dostatečně vyzrálý- ta zetlelá tráva mě trochu děsí, záleží co to bylo), bylo by celkem zbytečné už k zasazeným stomkům přidávat písek.

Je těžké radit jak hnojit. Především záleží jak moc vzrůstné jsou ty stromky a hlavně jaká je podnož, jestli už plodí a pod. Jestli nemáte žádné zkušenosti, přihnojte teď, z jara, hydrokomplexem, cereritem, myslím, že má název Zahrádkář nebo tak nějak podobně. Cererit balený Agro Česká Skalice má poměr živin vhodný spíš pro zeleninu nebo polní plodiny než pro ovocné stromy.

 Jinak obecně platí, že základní dávku P a K i Mg je dobré dát při výsadbě mimo zónu kořenů a potom jen přihnojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 190.217 (?), 23.3.2011 19:10

Kořenový systém stromu bývá v obvodu celé koruny. U stromku na zákrskové podnoži s rytím opatrně neboť kořeny nebývají hluboko, obecně je pro zákrsky vhodnější udržet plochu kolem kmene v nezatravněném, nezapleveleném stavu např. mulčem, s tím že 2x do roka děláme stromku dobře kompostem a cereritem a jejich zapravením do země motykou,. U vysokokmenu na semenáči zase zapravení kompostu okolo kmene stromu kýžený efekt nepřinese. V obvodu koruny rozhazuji NPK nebo cererit. pod vysokokmeny mi roste běžně tráva a spoléhám na to, že silnější kořenový systém stromu si s tím poradí. Kvalitu plodů ovlivní i správně provedený řez příp. probírka plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 23.3.2011 20:12

Pokud už chcete hnojit umělými hnojivy tzak hnojte hnojivem s obsahem mikroprvků, hnojit jen NPK není z dlouhodobého hlediska nejlepší nápad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika