Prořezání staré jabloně



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?)
18.2.2018 20:05
Pán Hasman: 1. Na A2 mám Topaz - rastie "primerane", teda pomerne bujne, ale nie príliš, čo je dané aj samotnou odrodou. Teraz som ešte zasadil Matkino na A2. Na MM111 mám Heliodor, 7-ročný štvrťkmeň je vysoký asi 4metre, príjemne som prekvapený rodivosťou na tomto podpníku (7 debničiek jabĺk na jeseň 2017 - viď foto). Čo sa týka odrôd tak najbujnejšie rastú Florina, Fuji a Jonagored. Väčšinu stromov mám na MM106, tento podpník sa mi osvedčil najviac. Potom nasleduje M26. Na M25 mám zatiaľ len I18.1 - ten som sadil tiež len teraz na jeseň. 2. Admiral na fotke je na M26, rodí bohato, nechal som tých plodov trochu viac, lebo po väčšej prebierke má Admiral príliš veľké plody (u mňa chvalabohu bez pehovitosti). Uvidím či stromček teraz trochu nezaalternuje, doteraz to tak nebolo. Admiral u mňa plodí v zhlukoch, nemá sklon k prirodzenej regulácii násady, neraz zostane po odkvitnutí v ružici aj 4-5 plodov. Ponechávam maximálne 2, aj preto že Admiral má krátku stopku (podobne ako napr.Jonalord). 3. Coxova takúto úrodu nemá každý rok, potvora zvykne alternovať (strieda vysokú násadu s podpriemernou, vtedy má zasa plody pomerne veľké). Strom je na M9, má tendenciu k rýchlejšiemu starnutiu plodonosného obrastu, ten sa snažím regulovať a obnovovať detailnejším rezom. 4. Áno, ten Karneval má trochu netradičný tvar, korunu som ale úmyselne tvaroval úzku a vysokú. Je na mieste kde nie je veľa priestoru (na fotke to nevidlo, ale je pomerne blízko steny domu a hneď vedľa je Dicolor), ten tvar je z núdze cnosť aby som okolo neho mohol chodiť. Určite by ale nebol problém vytvarovať ho "štandardne". Využil som fakt, že Karneval dobre rodí aj na strmo nahor rastúcich konároch a dobre na nich vytvára plodonosný obrast. Čo nie je pri jabloniach bežné (s výnimkou spurtypov). Rovnakú schopnosť vykazuje z nových odrôd aj Heliodor a Merkur. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 20.82 (?), 17.2.2018 10:11

Některým příspěvkům úplně nerozumím. Řada starých jabloní bude v plození alternovat různými způsoby, např. velká úroda - téměř žádná, velká úroda - střední úroda - minimální úroda, velká úroda - minimální úroda - minimální úroda. Jeden z posledních starých stromů na mé zahradě, polokmen Průsvitného letního, přinese v sudém roce metrák plodů, v lichém do kila. Takhle to střídá stále, na úrodu v ČR, Evropě ani Austrálii nehledí.

Dále mi není jasná negativní role starších knih o řezu, a to si troufnu říct, že mám v knihovně skoro všechny publikace z let 1900 - 2000. Zmlazovacímu řezu se věnovala téměř každá. Nemohu mít za zlé jakémukoliv autorovi, že se dostatečně nevěnoval problematice staletých stromů, neboť na ty velkovýroba necílila a pro malopěstitele byly marginální záležitostí.

Ač mám staleté ovocné stromy v krajině ve velké lásce, pro malopěstitele je lepší častější obměna výsadby na typových podnožích. Má tak možnost pohodlněji ošetřovat a sklízet, dovolí si hustější spony, vyzkouší více odrůd, má lepší možnosti porovnání, snadněji může reagovat na nové pěstitelské systémy. V neposlední řadě může mít radost z prostého faktu, že nenechal školkaře a prodejce stromků umřít hlady, k čemuž by při nákupu jednou za sto let nepochybně došlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 17.2.2018 11:42

Kamile, o sjednocení roků výpadku u neudržovaných stromů něco vím. Málem jsem kvůli tomu neodevzdal diplomku. Po roce s velkou úrodou nastal rok s mizernou násadou květů. To málo co vykvetlo dokázal zlikvidovat květopas. Neměl kde klást, tak květy zůstali v balónku a kolikrát byly v jednom květu i dva červíci.  Stačí, aby se vystřídalo problematické jaro s létem, ideálním pro dobrou násadu a je vymalováno. Letos je u nás ve východních Čechách po alejích kulový.  Cena nestandardu je na úrovni první jakosti v roce s nadúrodou. Stačí si najít nějaké statistiky.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.231 (?), 18.2.2018 14:26
Reakcia na príspevok pána Hasmana zo 17.2. o 10:11hod.: V tom poslednom odstavci Ste to dokonale vystihli, moja pestovateľská filozofia je rovnaká. Výhody intenzívnejšieho spôsobu ovocinárčenia na slabo- a stredne silno rastúcich podpníkoch sú nepopierateľné. Predovšetkým sa to týka uľahčenia agrotechnických výkonov (rez, postreky, prebierka, oberačka), ale benefitom je aj vyšší podiel akostne prvotriednych plodov (ako dôkaz viď posledných 6 fotiek). Tiež môžete mať podstatne pestrejšiu skladbu odrôd, ako keď Vám celú plochu záhrady zaberie pár vysokokmeňov. Stromčeky jabloní mám na podpníkoch M9, M26, MM106, MM111, M25 a A2. Preferujem štvrťkmene, úroda z nich sa často vyrovná úrode z vysokokmeňa, pričom kvalita plodov je vyššia a vyrovnanejšia. Nemám nič proti vysokokmeňom, určite majú svoje miesto v horších pestovateľských oblastiach, alebo pre záhradkárov ktorí uprednostňujú extenzívnejší spôsob ovocinárčenia a nemajú problém s priestorom. Ale trend posledných rokov (desaťročí) sa od vysokokmeňov odkláňa. Na fotkách sú niektoré stromy z mojej záhrady, úroda z nich v prepočte na jednotku plochy ktorú zaberajú resp. v pomere k priemeru kmeňa/koruny prekonáva vysokokmene (neraz aj v absolútnom množstve). IH















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 8.137 (?), 18.2.2018 17:37

Jako chlapec jsem začínal ovocnařit u dědečka na vyšších kmenných tvarech. Budu upřímný. Leckdy jsem si přál, aby odrůdy jako James Grieve, Idared, Ontario nebo Zvonkové nezaplodily. Očesání jednoho velkého polokmenu zabralo spoustu času, pořád na žebříku, nebo v koruně, pak mě bolelo za krkem od sběru česáčkem. Ty pozdní sorty šly v metrácích do sklepa, aby se jich mohlo 90% na jaře ze sklepa vyhodit. V konkurenci Dukátu a Bláhova oranžového po nich nikdo nesáhl. Situace se zlepšila obměnou sadu a vysazením čtvrtkmenů na typových podnožích (M1, M2, M4, M7). Později, v polovině devadesátých let, jsem měl vřetenové a palmetové období. Byl jsem velmi mladý a chtěl jít s dobou. Na současné zahradě v Třebenicích jsem se pokorně ke čtvrtkmenům vrátil, především na podnoži MM106. Mám s nimi málo práce, zajíci na rozvětvení nedosáhnou jako u zákrsků, snadlo se pod nimi udržuje bezplevelná mísa, nepotřebují oporu, plodí bohatě, pravidelně a v dobré kvalitě. Pro zákrsky a bujnější odrůdy používám podnož M26, na M9 mám stromků minimum, pro "záplotové" pěstování a polokmeny je A2 ve zdejších podmínkách ideální. Mnoho známých jabloně na A2 poptává, neboť jim na této podnoži spolehlivě rostou. Na podnožích MM111 a M25 zatím žádné stromky nemám. Po přečtení příspěvku a prohlídce fotek mám na Vás, pane Hlavatý, několik otázek. 1. Nerostou v podmínkách Podunajské nížiny jabloně na A2, M25 a MM111 až příliš bujně - nezkrotně? 2. Ten Váš Admirál je kvůli bohaté úrodě vyvázaný, jak jste spokojen s jeho plodností? 3. Jakým způsobem dosahujete vysoké plodnosti u Coxovy renety? 4. Zdá se mi, že Karneval na fotce roste topolovitě vzhůru podobně jako Bláhovo oranžové nebo Česká pochoutka, je to jeho typická vlastnost? Předem děkuji za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 18.2.2018 20:05
Pán Hasman: 1. Na A2 mám Topaz - rastie "primerane", teda pomerne bujne, ale nie príliš, čo je dané aj samotnou odrodou. Teraz som ešte zasadil Matkino na A2. Na MM111 mám Heliodor, 7-ročný štvrťkmeň je vysoký asi 4metre, príjemne som prekvapený rodivosťou na tomto podpníku (7 debničiek jabĺk na jeseň 2017 - viď foto). Čo sa týka odrôd tak najbujnejšie rastú Florina, Fuji a Jonagored. Väčšinu stromov mám na MM106, tento podpník sa mi osvedčil najviac. Potom nasleduje M26. Na M25 mám zatiaľ len I18.1 - ten som sadil tiež len teraz na jeseň. 2. Admiral na fotke je na M26, rodí bohato, nechal som tých plodov trochu viac, lebo po väčšej prebierke má Admiral príliš veľké plody (u mňa chvalabohu bez pehovitosti). Uvidím či stromček teraz trochu nezaalternuje, doteraz to tak nebolo. Admiral u mňa plodí v zhlukoch, nemá sklon k prirodzenej regulácii násady, neraz zostane po odkvitnutí v ružici aj 4-5 plodov. Ponechávam maximálne 2, aj preto že Admiral má krátku stopku (podobne ako napr.Jonalord). 3. Coxova takúto úrodu nemá každý rok, potvora zvykne alternovať (strieda vysokú násadu s podpriemernou, vtedy má zasa plody pomerne veľké). Strom je na M9, má tendenciu k rýchlejšiemu starnutiu plodonosného obrastu, ten sa snažím regulovať a obnovovať detailnejším rezom. 4. Áno, ten Karneval má trochu netradičný tvar, korunu som ale úmyselne tvaroval úzku a vysokú. Je na mieste kde nie je veľa priestoru (na fotke to nevidlo, ale je pomerne blízko steny domu a hneď vedľa je Dicolor), ten tvar je z núdze cnosť aby som okolo neho mohol chodiť. Určite by ale nebol problém vytvarovať ho "štandardne". Využil som fakt, že Karneval dobre rodí aj na strmo nahor rastúcich konároch a dobre na nich vytvára plodonosný obrast. Čo nie je pri jabloniach bežné (s výnimkou spurtypov). Rovnakú schopnosť vykazuje z nových odrôd aj Heliodor a Merkur. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 8.137 (?), 18.2.2018 20:30

Děkuji za vyčerpávající odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 18.2.2018 21:09
Ešte sa trochu vrátim k tomu Admiralu. U mňa rodí najmä na takýchto krátkych silných "tŕňoch" (foto 1). Sklon k tomu, že v ružici po odkvete zostane viac plodov pekne vidno na foto 2 a 3 (pred prebierkou). Foto 4 je ten istý strom po prebierke. Na foto 5 názorne vidno, že už pri ponechaní 2 plodov sú tieto poriadne "natesno", vďaka ich krátkej stopke. Ponechanie viacerých plodov by nutne viedlo k ich vzájomnému vytlačeniu. Optimálne vyfarbenie jabĺk sa dosiahne (foto 6) ak sa ponechá na plodonoši len jeden plod. Vtedy sú ale plody Admiralu nadmerne veľké. To by sa malo upraviť časom, mladé stromky na M26 sa rady predvádzajú v duchu sloganu "na veľkosti záleží" 😉. IH (Odbočili sme od témy vlákna, ale Admiral je momentálne "vychytená" odroda, zrejme si ju zaobstarali mnohí záhradkári a možno niekoho tieto informácie zaujmú).






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.34 (?), 17.2.2018 21:32

Souhlasím, že určovat odrůdu dle fotky habitu stromu je vždy nejisté. Nicméně určovat dle habitu, když vidíte strom naživo je v případě starých odrůd možné. Každopádně o odrůdu Ontario se opravdu jednat nebude, mám další tip a sice Baumannova reneta.Vizuálně se plody hodně podobají na Wealthy, ale je to zimní odrůda..Habitus sedí, ona Baumannova a Ontario se tím parožnatým plodným obrostem docela podobají..Je to velkoplodá odrůda, schopna přinášet kvalitní plody i na starším plodném dřevu...

                       Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.2.2018 16:37

Ta Baumanova reneta mě taky napadla, i když už je to dlouho, co jsem ji viděl a chutnal. Snad byly trochu tmavší a výrazněji vybarvené, ale už sito nepamatuju. Každopádně ještě po válce byla nenáročná Baumanova reneta hojně vysazovaná, patřila k základním tržním odrůdám našeho sortimentu.Vlastně ani nevím, proč se vytratila a proč se k ní nevracejí ani příznivci starých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 8.137 (?), 18.2.2018 17:49

Možná se k ní někteří příznivci starých odrůd vracejí, v blízké školce je k zakoupení. Na prodeje bych se musel zeptat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika