Příliš dlouhé přírůstky roubů



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.229 (?)
20.8.2013 0:53

Zdravím

Ja jsem nedoporučoval rouby zkracovat ve vegetační době. Něco jiného je, ale v zimě. Tam si při zimním řezu budete muset vybrat ty nejlepe posazené rouby na každé přeroubované větvi - zatím max. 2 a ty ostatní zakracovat na pár oček, protože slouží jenom jako záložní a potom se podílejí na zacelení rány v místě roubování. po několika letech zustane nakonec jenom jeden roub na přeroubované větvi , který bude jako pokračování hlavní větve. Z vlastních zkušeností mám odpozorované, že je lepší nechávat roub, který byl umístěn na horní straně větve.Je to menší riziko vylomení i pozdějších letech. Hlavně musíte rouby udržet v dominantní pozici a přeroubovanou odrudu potlačovat pod vyšku vyhonů z roubů. Jinak se bude neustále snažit puvodní odruda roubů zbavit přerustáním a nasledném zakrňovaní roubů.  Hlavně se snažte udržet všechny kosterni větve zakončené vyhony z roubu ve stejné rovině a to platí i když je třeba jenom polovina stromku přeroubována a původní odruda se musí stlačovat na výšku roubových výhonů. To se netýká terminálu. Zadalší jsem Vás od toho odradil už proto, že se zmlazená odruda dusí v kořenech a potřebuje co nejrychleji obnovit listovou plochu na dýchání a je i riziko předčasných rašení a špatného vyzrání výhonů s následkem namrznutí a to nemluvě o nerovnovážném růstu koruny.

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 123.5 (?), 8.8.2013 20:44, zobrazeno: 8245x

Dobrý den, na jaře se mi podařilo i díky informacím z Fóra poprvé úspěšně naroubovat jabloň, jenže přírůstky roubů jsou až 120cm. Mám to trochu ostříhat? Bojím se, aby se rouby nevylomily. Děkuji za radu.Yvet

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 59.254 (?), 9.8.2013 10:16

Tendenci k vylomení roubů jsem zaznamenal spíše u peckovin. Předejít vylomení určitě můžete vyvázáním výhonu ke kůlu, odstraněním původní roubovací pásky a "přemotáním" srůstu páskou novou (hlídat zaškrcení). Ale i podle požadovaného budoucího tvaru zakrátit nový výhon. Či zkombinovat všechna tato opatření. Zdraví M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.150 (?), 14.8.2013 23:32

Zdravím

Vaše obavy jsou na místě. Přírustky roubu nezakracujte. Je fakt, že krásně ujmuté rouby se líbí i ptákům a to hlavně jak na potvoru kosum a jim velikostně podobným ptákúm. Oni roubu defakto neudělají nic vědomně, ale vylomí roub pri vzletu a nebo přistání na kraji roubu. A tady zákony fyziky o páce fungují nejlépe.  Už ve starých knihách doporučovali naši staří ovocnáři přivazovat k přeroubované větvi suchou větev nebo laťku ve stylu dlahy a nebo přivazovaly dlouhý výhon do oblouku nad rouby jako bidílko. Nebo tam dejte strašáka. Hlavně si musíte také hlídat roubovací pásku ať se Vam nezačne zaškrcovat roub a potom by se Vam zase vylomil v zaškrcené části.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.5 (?), 16.8.2013 21:50

Dík za radu, tak jsem ty rouby nezkrátila, ale mám jich na jednom stromě skoro čtyřicet, ty nejvíce ohnuté dolů jsem přivázala provázkem k vyšším větvím. Zajímá mě, z jakého důvodu doporučujete nezakracovat? Bylo by to nejjednodušší... Yvet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 31.54 (?), 17.8.2013 11:54

Vám se letorosty ohýbají dolů? Jak stará je původní jabloň? Vy jste naroubovala 40 roubů? Bylo by dobré foto.

Já bych už v létě (červen-červenec) zaštípnul letorosty (odstraní se horních 3-5 listů) kromě 1 vedoucího vzhůru (terminál). Docílí se tím oslabení - zastavení růstu letorostů, lepšího vyzrání dřeva a nasazení květných pupenů. Můžete to provést i teď.

Skutečný výchovný řez bych provedl v zimě - předjaří (únor-březen dle lokality). Nyní se ve vegetaci ukládají asimiláty do kořenů, což není vhodné narušovat. Proto se nedoporučuje v létě letorosty radikálně zakracovat. V době vegetačního klidu má řez (zakracování) posilující účinky. Doporučuji opatřit si příručku pro zahrádkáře, řez je v ní podrobně popsán a zdůvodněn.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 17.8.2013 12:31

Pokud má strom dostatek listí (na roubech i na tažném obrostu) nevidím v zakrácení výhonů z roubů nic špatného. Ne, že by to strom vyžadoval,  ale pouze jako prevenci vylomení roubu. Je to jednodušší, než všechny rouby vyvazovat. Na jaře se beztak výhony budou zastřihovat.  Osobně bych ale letorosty zakracoval dřív - ještě v době jejich růstu, tím by se podpořil vývin předčasného obrostu a urychlilo tvarování nové koruny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.229 (?), 20.8.2013 0:53

Zdravím

Ja jsem nedoporučoval rouby zkracovat ve vegetační době. Něco jiného je, ale v zimě. Tam si při zimním řezu budete muset vybrat ty nejlepe posazené rouby na každé přeroubované větvi - zatím max. 2 a ty ostatní zakracovat na pár oček, protože slouží jenom jako záložní a potom se podílejí na zacelení rány v místě roubování. po několika letech zustane nakonec jenom jeden roub na přeroubované větvi , který bude jako pokračování hlavní větve. Z vlastních zkušeností mám odpozorované, že je lepší nechávat roub, který byl umístěn na horní straně větve.Je to menší riziko vylomení i pozdějších letech. Hlavně musíte rouby udržet v dominantní pozici a přeroubovanou odrudu potlačovat pod vyšku vyhonů z roubů. Jinak se bude neustále snažit puvodní odruda roubů zbavit přerustáním a nasledném zakrňovaní roubů.  Hlavně se snažte udržet všechny kosterni větve zakončené vyhony z roubu ve stejné rovině a to platí i když je třeba jenom polovina stromku přeroubována a původní odruda se musí stlačovat na výšku roubových výhonů. To se netýká terminálu. Zadalší jsem Vás od toho odradil už proto, že se zmlazená odruda dusí v kořenech a potřebuje co nejrychleji obnovit listovou plochu na dýchání a je i riziko předčasných rašení a špatného vyzrání výhonů s následkem namrznutí a to nemluvě o nerovnovážném růstu koruny.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.8.2013 15:18

Pokud se budeme řídit ryze fyziologií stromu, má pan Kaněra pravdu. Jen nevím, jestli všichni jeho textu rozuměli. Chtěl bych především vyzdvihnout větu:
Hlavně musíte rouby udržet v dominantní pozici a přeroubovanou odrudu potlačovat pod vyšku vyhonů z roubů.
Nedodržení této zásady (výhony z roubů musí být na vrcholu koruny) bývá častou příčinou neúspěchu.
    Co se týče odstraňování přebytečných roubů na silné větvi, nebo jejich zakracování na pár oček. Je pravda, že výsledkem budiž jediný výhon jako pokračování přeroubované větve. Mně se ale osvědčilo ponechávat 2-4 roky rouby všechny. Za hlavní úkol totiž považuji zacelení řezné plochy na uříznuté větvi. Tento úkol plní roub, kterým proudí co nejvíc mízy lépe, než roub zakrácený.  Není problém časem, až se řez zahojí nebo se alespoň vytvoří hojivý kalus dokola,  zpětným řezem přebytečné dřevo odstranit. Navíc rouby, tvořící jakési "pometlo", poněkud chrání jeden druhého před vylomením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 123.5 (?), 25.8.2013 16:15

Zasílám fotku již ostřihaného stromku. stromek je starý asi 8 let.Co jsem se vrátila z dovolené, zase se rouby prodloužily, některé měly až 2 metry. Roubovala jsem odrůdy Vitos, Topaz,Desert a Spalord na původní Melodii.Některé rouby jsem zkrátila až o půl metru. Doufám, že jsem stromku moc neuškodila, nedovedu si vysvětlit, proč to tak moc roste. Teď je korunka hodně hustá, ale to proberu až zjara.  Yvet

ostřihaný stromek
ostřihaný stromek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 123.5 (?), 25.8.2013 16:25

Ještě jeden pokus, snad to teď pošlu nohama dolů  

Oprava
Oprava
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika