Prebierka plodov



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?)
21.6.2017 22:10
Kuky: Fuji to nebude, Rubinola to môže byť (v tejto fáze vývoja plodov sa to stopercentne tvrdiť nedá, ale ten náznak hrdze v stopkovej jamke na tej Vašej detailnejšej fotke je pre Rubinolu typický). Pridám teraz zopár fotiek (1,2-Fuji teraz, 3,4-Rubinola teraz, 5,6-Fuji v zrelosti, 7,8-Rubinola krátko pred a v plnej zrelosti). Rubinola je plocho guľovitá (teda širšia než vyššia), tmavočerveno žíhaná a má veľmi typickú plôšku hrdze v stopkovej jamke hviezdicovitého tvaru. Chuť je harmonická, nie fádne sladká a farba dužiny je jemne do oranžova. Fuji má elipsovitý tvar (teda plod je vyšší než širší), farba v zrelosti je typicky ružovo-fialová, pomerne nevýrazná, chuť je sladká, dužina dosť tuhá a sfarbená jemne do zelenkava. Pripomínam že hovorím o klasickom Fuji, jeho početné červenšie mutácie sú sfarbené pestrejšie. U mňa Rubinolu oberám cca v polovici sept., Fuji až v októbri. Takže zrejme máte namiesto Fuji Rubinolu, ale ľutovať nemusíte, je to jedna z najkvalitnejších odrôd. Ak pridáte neskôr aj foto zrelých plodov, identifikácia bude istejšia. IH








Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.1 (?), 20.6.2017 20:25, zobrazeno: 28346x
Prebierka - činnosť veľmi potrebná (nielen pri jabloniach), ale aj veľmi otravná a neatraktívna. Je to asi jediná činnosť v záhrade, kedy tak trochu ľutujem že som sa na to záhradkárčenie dal 😃. Skrátka spôsob ako "príjemne" stráviť víkend...(foto 1,2 - a to ešte zďaleka nie je všetko). Na druhej strane - sú aj také záhrady kde nie je čo preberať, tak sa nerúhajme. Tento rok do fúrika najviac prispeli Coxova reneta, Jonathan, Prima, Fuji a Admiral. Na foto 3,4 je Coxovka pred prebierkou, na foto 5 po nej. Našťastie jú aj "rozumné" odrody ako napr. Bohemia či Jonagored s výraznou autoreguláciou násady, ktoré prebierku v podstate nepotrebujú (foto 6,7). IH







Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 20.6.2017 21:49

Píšete probírka = otravná činnost, ale stejně vás podezírám, že ve skrytu duše to děláte rád. Vždyť na takovou úrodu musí být radost pohledět. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.1 (?), 20.6.2017 23:03
Pavel: Na ten výsledok sa pozerám rád, to áno, pekne zarodený strom už po prebierke je pohladenie duše. Ale tú samotnú prebierku naozaj nemusím, je to činnosť ktorá trvá dosť dlho, často Ste v nie najpríjemnejšej polohe, musíte sa sústrediť aby Ste vybrali na "odstrel" tie správne plody a ponechali tie lepšie, nepolámali konáre a tiež treba dávať pozor aby Ste si nezastrihli nožnicami do prsta druhej ruky (čo sa mi cez víkend podarilo). Ozajstným utrpením ale musí byť prebierka pre ľudí ktorí sú "hesitated", teda nerozhodní a nad každou ružicou plodov musia meditovať, kým horko-ťažko jeden plod odstrihnú. Mám známeho ktorý sa nevie rozlúčiť ani s jedným plodom, ten keby videl tú fotku s fúrikom tak dostane hysák. A potom sa vždy čuduje, prečo sú jablká z mojej záhrady 2x väčšie než jeho. Následne sa zaprisahá že o rok tú prebierku už spraví, ale napokon sa všetko zopakuje a má kopu druhotriedneho drobizgu. Pri preplodení prebierka jednoducho byť musí, ak chcete mať pekné jablká. Druhou možnosťou je nepostrekovať a kvetovky, piliarky a obaľovače Vám s prebierkou pomôžu (len tam už jej rozsah neriadite Vy, a teda aj výsledok je tak trochu lotériou). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 25.6.2017 11:16

To jste napsal přesně pane Hlavatý. Také jsem si tím prošel. U slivoně Stanley jsem probírku dělat nemusel, protože to za mě zařídila pilatka (stromek byl nestříkaný). Jeden rok jsem ho spíš ze zvědavosti proti pilatce postříkal. Shodou okolností to byl abnormálně teplý rok 2014 a násada plodů byla vyjímečná. I když jsem věděl, že probírka je potřebná, měl jsem velkou radost z úrody a probral jsem jen pár plodů.
Ještě v půlce srpna vypadaly plody na větvích působivě. (Viz foto) Pak přišly dva deštivé dny a skrz zahuštěné shluky švestek se žačala šířit moniliová hniloba rychlostí blesku. Nakonec jsem i s pomocí monilie :) probírku udělal, šíření hniloby se dostalo pod kontrolu a ze švestek Stanley byly toho roku vynikající povidla.
Nicméně byla to zkušenost a od té ctím pravidlo, že méně je někdy více.

Slivoň Stanley
Slivoň Stanley
Stanley srpen 2014
Stanley srpen 2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 20.6.2017 21:54

Protrhal jsem Idared, Najdared, Golden Delicious, Granny Smith, Lunu, trochu i Gold Bohemii a "Fuji", co není Fuji, ale spíš Rubinolalaugh. Schválně ji zítra vyfotím, jestli někdo podle habitu moji domněnku potvrdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.1 (?), 20.6.2017 23:09
Kuky: vyfoťte aj plody, v tejto fáze by už Fuji x Rubinola mali byť rozlíšiteľné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.6.2017 21:45

Fuji, co není Fuji. Snad Rubinola.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?), 21.6.2017 22:10
Kuky: Fuji to nebude, Rubinola to môže byť (v tejto fáze vývoja plodov sa to stopercentne tvrdiť nedá, ale ten náznak hrdze v stopkovej jamke na tej Vašej detailnejšej fotke je pre Rubinolu typický). Pridám teraz zopár fotiek (1,2-Fuji teraz, 3,4-Rubinola teraz, 5,6-Fuji v zrelosti, 7,8-Rubinola krátko pred a v plnej zrelosti). Rubinola je plocho guľovitá (teda širšia než vyššia), tmavočerveno žíhaná a má veľmi typickú plôšku hrdze v stopkovej jamke hviezdicovitého tvaru. Chuť je harmonická, nie fádne sladká a farba dužiny je jemne do oranžova. Fuji má elipsovitý tvar (teda plod je vyšší než širší), farba v zrelosti je typicky ružovo-fialová, pomerne nevýrazná, chuť je sladká, dužina dosť tuhá a sfarbená jemne do zelenkava. Pripomínam že hovorím o klasickom Fuji, jeho početné červenšie mutácie sú sfarbené pestrejšie. U mňa Rubinolu oberám cca v polovici sept., Fuji až v októbri. Takže zrejme máte namiesto Fuji Rubinolu, ale ľutovať nemusíte, je to jedna z najkvalitnejších odrôd. Ak pridáte neskôr aj foto zrelých plodov, identifikácia bude istejšia. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.6.2017 22:33

V minulosti jsem jí pár jablíček nechal, odpovídají popisu Rubinoly. Konzumně dozrála poměrně rychle, do vánoc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?), 21.6.2017 22:39
Kuky: Pridám ešte jednu fotku Rubinol z poslednej oberačky (2016), na nej krásne vidno tie hviezdicovité hrdzavé plôšky v okolí stopkovej jamky. Na tejto fotke je tento typický znak Rubinoly viditeľný nádherne, priam učebnicovo. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika