Poškozený kmen



Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?)
15.5.2019 16:57

Jen pro pořádek, toto jsou fotky z nedávné doby, tedy rok po "operaci".


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Magdluša - (9) - 183.126 (?), 15.5.2019 15:58, zobrazeno: 8093x
Prosím o váš názor. Manžel pozval "pomocníka", který měl křovinořezem posekat trávu podél zahrady. Bohužel to dopadlo tak, ze pán nejen, že posekal trávu podél plotu, ale i kolem stromků.10 stromů poničil tak, že nejspíš nepřežijí.A má otázka je, zdá ma cenu snažit se tyto stromky zachránit. Nasadila jsem je předloni na podzim.Jedná se o jabloně, meruňky, ringle, švestky.Kmeny, které jsou poškozeny jen lehce, zatřu balzámem. Akorát u kmenů, které mají poškození po celém obvodu si nejsem jistá, jestli má cenu je zachraňovat.Děkuji za reakce.
Poškození krovinorezem
Poškození krovinorezem
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 173.253 (?), 15.5.2019 16:24

Nemá. Leda uříznout, nechat z pařízku vyhnat nový výhon a zapěstovat stromek znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 15.5.2019 16:27

Těžko říci, každá rada dobrá. Pokud není strom zbaven kůry úplně kolem dokola, vždy je značná šance - kmen stromu ovšem už nikdy nebude "krásný" a vždy bude nutno pamatovat na to, že se musí více ošetřovat (úplně vše se nezacelí a suchý, nezavalený povrch kmene bude trvale vstupní branou, když už ne pro jiné infekce, tak hnilobu apod. - nicméně znám stromy, co takto už desítky let přešívají a dobře plodí).

S likvidací kůry na holé dřevo kolem dokola a se záchranou mám jen jednu zkušenost, a z té se nedá vycházet, že to nebyla třeba náhoda (Ve vlákně "Poškodený kmeň - ako ošetriť?" příspěvek ze dne 12.4.2019 16:56). Navíc je otázka, co je pro koho lepší pracnost a jen naděje, nebo nové stromky i noví pomocníci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 15.5.2019 16:57

Jen pro pořádek, toto jsou fotky z nedávné doby, tedy rok po "operaci".


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2019 16:28

Deset stromků a úplně dokola. No to je teda trouba. Mně se to stalo jen s jedním. Nenechejte ránu vyschnout a obalte kmínek plastovou fólií. Mohou pak přežít všechny. Já se někdy balzámů bojím. Některé z nich pálí. Když bude některý ze stromků vadnout, zredukujte mírně obrost.

Poškozený kmen
Poškozený kmen
Poškozený stromek
Poškozený stromek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 15.5.2019 16:42

Ono stačí kolem stromku udržovat bezplevelnou mísu a k podobným nehodám jako jsou "mrazové desky od sekaček" nemusí dojít. Stromek na obrázku to už nerozchodí, veškeré vodivé dráhy jsou přerušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2019 17:51

Je to tak trochu o anatomii. Jmenované stromky zásobují korunku cévami (trachejemi), které neleží těsně pod kůrou. Živiny a voda se navíc šíří i buněčnou stěnou do boku. Kambium se tedy může obnovit a obnoví se. Když jsem se pokoušel o vzdušné hřížení, dělal jsem na silných výhoncích dřevin kroužky hluboko do dřeva a listy nevadly ani v horkém létě. Všechna pletiva tedy nejsou přerušená. Experti radí při vzdušném hřížení nejen úplné ořezání veškerého kambia v kroužku, ale i kroužek nejméně 5 cm dlouhý. Pak má teprve větev tendenci vyhnat kořínky do obalené vrstvy. Výhon přitom žije a vypadá zdravě. Rána je zabalená. Nám však samozřejmě nejde o zakořenění.

Tazatelka se neptá, co měla dělat před měsícem, ale co teď. Uznávám, že i poučení o minulosti má pro příště smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 15.5.2019 19:54

Jako bonsaista znám všechnny ty "tracheje, meristémy" i všechny techniky hřížení, vzdušné hřížení, přikájení atd.Smysl by to mělo pokud by se ten Váš postup provedl ihned.Teď už všechny zbývající cévy už budou suché bez nějaké naděje na oživení.Ještě přidám jeden fígl na taková poškoní. Přiložení čestvého rašeliníkového mechu na poškozené místo ováže se namočeným lýkem, až potom se ováže fólií.Rašeliník obsahuje antibakteriální látky a vylučuje vitamín B čímž se naděje na úspěch operace rapidně zvýší.Totéž platí i u hřížení. V tomhle případě je ale na záchranu už pozdě.Osobně dávám přednost stromkům zdravým a vitálním.Se zachraňováním všelijakých mrzáků jsem si užil své, a je to jen ztráta času.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2019 20:33

Plně vám rozumím. Do produkčního sadu nebo profi zahrady stromy-mrzáci nepatří. Jenomže já mám dnes důvod k trudnomyslnosti a myslím, že budu jednou i já takovým mrzákem, kterého je ztráta času zachraňovat. Můj blízký spolupracovník našel na silnici toulavou fenu zajetou náklaďákem. Protože byla ještě trochu živá, začal jí zachraňovat. Musel jet i hodně daleko, aby nechal na míru vyrobit kyčelní kloub atd. atd. Dneska má dotyčná na sociální síti svůj profil a denně tam píšou, co dneska viděli a co si o tom myslejí. Když se přeřeknu a označím ji jako "it", jsem důrazně upozorněn, že je "she"... Dlouho jsem nad tím nebo nad ní kroutil hlavou, ale dneska se na to dívám s určitým pochopením. Vlastnoručně zmrzačený stromek proto vypiplám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 15.5.2019 20:56

Taky už toho tolik nevydržím, večer se vracím domů ze zahrady jak spráskaný bejsbolkou.,proto mi na záchranu těch nepodařených stromků už nezbývá téměř žádný čas a ikyž nerad přesto se s něma rozloučím.Ps.něco k těm meristémům, možná to bude někoho zajímat "ale je to složité jak žibř"surprise





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika