Nemoc jabloní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
24.9.2009 11:29

Nemyslím si, že listy na prvním obrázku vykazují známky strupovitosti. U Topazu by to navíc bylo dost nepravděpodobné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Eliška - (1) - 73.115 (?), 16.9.2009 21:18, zobrazeno: 22624x

Dobrý den,

přečetla jsem si spoustu informací o strupovitosti a padlí, nedostatku stopových prvků. Ale jako laik si nejsem jistá, zda je či není, zda zbytečně nepanikařím...

Mám na zahradě dva mladé stromky 1.sázený z jara - Topas, 2 - Sparťan z podzimu. Listy obou jeví známku nějaké nejspíše choroby. 1 sromek začíná hnědnout ze středu listí, 2. nejmladší přírůsty bělajíi, stejně jako jejich větvička (možná je to normální :)) Oba pěkně narůstají, až na ty znaky vypadají zdravě.

V diskusích vyčtu co s tím, jen prosím zkušené kolegy o radu, o co jde...

Děkuji moc

Eliška

1.stromek
1.stromek
2.stromek
2.stromek
2.stromek
2.stromek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.50 (?), 23.9.2009 17:45

Na prvním snímku je strupovitost druhý atřetí je padlí použít příští jaro a léto postřik na houbové choroby podle návodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.16 (?), 24.9.2009 7:38

Letos jsem nad jablky hořce zaplakal.(Ještě min.rok jsem měl krásnou úrodu). Dopadl jsem jako na obrázcích.Pokud jste choroby potlačili, můžete uvést jak, kdy,a čím ošetřujete?Děkuji za rady.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 24.9.2009 11:29

Nemyslím si, že listy na prvním obrázku vykazují známky strupovitosti. U Topazu by to navíc bylo dost nepravděpodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 24.9.2009 12:56

Infekční tlak padlí je opravdu rok o roku větší. Pozoruji ho asi poslední 3 roky na azalkách, clematisu.
Begónie, které přežily ve zdraví tropické lijáky v červnu a červenci, jsem v srpnu vykopal a vyhodil plesnivé. Počítám, že příští rok budu míchat přípravků kapku více a spolu s jabloněmi stříknu i ty okrasné keře/květiny.

Co se týče jabloní: zákrsky, které střídmě (tj. 3-4 postřiky na jaře) stříkám proti strupovitosti, neměly letos ani strupovitost, ani padlí (stříkal jsem Syllit,  Zato/Merpan a pak nějaký triazol, letos to byl Clarinet, oba poslední přípravky jsou účinné i proti padlí).

P.S.  SM, cca 300m n.m. u potoka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.21 (?), 3.10.2009 20:11

Děkuji moc za cenné rady,  na jaře vyzkouším jmenované prostředky.

Přeji hezký podzim a bohatou úrodu

Eliška 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 3.10.2009 20:25

Omlouvám se za asi naivní a hodně neodbornou otázku: proč mi jablka hnijí zevnitř ze středu? Dá se tomu předejít nebo je to nemocná jabloň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 125.64 (?), 3.10.2009 20:58

Myslím, že se jedná o houbovou chorobu, tzv. jádřincovou hnilobu. Jabloň nemocná není, houba napadá plody během vegetace. Měly by pomoci postřiky, které se používají proti strupovitosti. Taky Alena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 154.176 (?), 17.10.2009 20:31

Dobrý večer. Na zahrádce mám několik jabloní, které nebyly nikdy chemicky ošetřeny proti nemocem. Bohužel jsem zjistil, že to asi bez chemie nepůjde, tak bych se Vás rád zeptal, zda-li se jabloně stříkají také na podzim po opadu listí, stejně jako broskvoně.

Díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 17.10.2009 22:44

Normálně se jabloně na podzim nestříkají, ale pokud se na starších stromech vyskytuje korová nekróza, je doporučeno při opadu listů stříkat Kuprikolem (omezuje vnikání houby do větví jizvami po opadaných listech).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika