Pomoc - zničený kmínek



host - 151.38 (?)
24.4.2012 15:01

Pokud majiteli záleží na odrudě-roubovat, jinak zlikvidovat, pořídit nový.Na příští jaro zajistit rouby.Na jaře uřezat 10CM nad zemí, a naroubovat.Jinak se stromek zachránit nedá, rána je příliš velka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
valecekm - (15) - 155.190 (?), 24.4.2012 14:06, zobrazeno: 31491x

Dobrý den,

chtěl bych Vás zde poprosit o radu, jak naložit s touto chuderkou na fotografiích. Minulý rok jsem započal obnovu naší zahrady jen hnojením a výsadbou nových stromečků, ovšem potřeboval bych radu odborníků, kvůli zdeformovanému kmínku u jedné z jabloní. Nevím, zda-li tento jev vznikl nějakou nemocí, či snahou stromku zacelit rány po špagátu(stromky byli přivázány k opoře). Nechtěl bych o tento stromek přijít a nevím jak s touto situací naložit. Kůra na tomto kmínku byla úplně popraskaná,...no spíše držela jen místama a zbytek byl víceméně již také opadaný, byla pod ní spousta havěti, tak jsem ZBYTKY kůry odstranil(prakticky se nedalo mluvit ani o normální kůře). No a tu šílenou deformaci vydíte na přiložených fotografiích. Stromek se pravděpodobně minulý rok dal dohromady, ale tá deformace mi trhá srdce. Proto pokud bych Vás mohl poprosit o radu, tak budu velmi rád. Předem děkuji za jakékoliv doporučení.




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 24.4.2012 14:16

I kdyby se to nějakým zázrakem zachránilo, dobrotu to dělat nebude. Zlikvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
valecekm - (15) - 155.190 (?), 24.4.2012 14:43

Děkuji za reakci. No pokud by se mělo jednat o nějakou chorobu, která by byla přenosná, tak likvidace by byla asi nevyhnutelná, ale u nás na Hané je pravidlem, že na kácení je času vždycky dost a to ještě kór, když se stromek snaží sám bojovat a stále roste. Chtěl bych mu nějak pomoct a né zrovna tím, že mu jak dodělávajícímu zvířeti pomůžu ukončit trápení a uštědřím mu pár ran(obrazně... on totiž nedodělává, ale stále jak je vidět podle koruny se snaží bojovat, v loni natom chudák vypadala hůř). Samozřejmě pokud bych ho chtěl zlikvidovat, tak sem ani nepíši a udělám to, jenže bych strašně nerad tohle udělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 24.4.2012 14:50

Já bych ránu vyčistil a zamázl stromovým balzámem, pod stromkem opatrně odstranil trávu a přihnojil, třeba cereritem. Když bude mít hodně živin, bude mít větší šanci na uzdravení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.38 (?), 24.4.2012 15:01

Pokud majiteli záleží na odrudě-roubovat, jinak zlikvidovat, pořídit nový.Na příští jaro zajistit rouby.Na jaře uřezat 10CM nad zemí, a naroubovat.Jinak se stromek zachránit nedá, rána je příliš velka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.4.2012 15:31

Na příští jaro zajistit rouby.Na jaře uřezat 10CM nad zemí, a naroubovat.Jinak se stromek zachránit nedá, rána je příliš velka.

To je možné, byť dost radikální řešení.
1. Pokud byste se rozhodl stromek přeroubovat 10 cm nad zemí, nemusíte čekat do příštího jara. V tuto dobu je k tomu nejvhodnější termín. Každý zahrádkář, který štěpuje, má rouby ještě schované. Stojí však za zvážení, zda náskok, který oproti nově vysazenému stromku získáte zakořeněnou podnoží, neztratíte zapěstováním nového kmínku a korunky.
2. Hm, rána je příliš velká - to je dost relativní.  Když se jinak zdravý stromek ocitne bez kůry -  například zajíci okusem vytvoří ránu téměř dokola jen s malým můstkem, kde se kvůli uvázanému kůlu ke kůře nedostali, stromek se překvapivě rychle zotaví a zahojí. Tady je ale situace jiná. To, že se na kmínku vytvářejí nekrotické rány má nějakou příčinu a tu neodstraníme tím, že rány vyřízneme a zatřeme balzámem.  Neodstraníme ji ani přeroubováním a dokonce ani vysazením nového stromku. Co nám zaručí, že se situace nezopakuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.38 (?), 24.4.2012 16:26

Postup s přeroubováním je nejrychlejší, a nejjistější.Rána není mechanického původu, ale je způsobena nemocí, a je příliš velká.Pokus s léčením je velmi nejistý, stromek je infikován rakovinou, a zbývá nepatrná část, která je relatívně zdravá.Nebabral bych se s tím, a nemocnou část odstranil, nebo celý stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.110 (?), 24.4.2012 17:25

Rozhodně nesouhlasím s likvidací! Tvoří se zával a stačí vyživit korunku, takže záchrana je reálná.

Po vyčistění a odstranění suchých částí obalte celou ránu zdola nahoru pružným obvazem, na př. gumovým obinadlem ze staré autolékárničky, rozstřiženou veloduší a pod. Za rok - 2 se pod obvazem vytvoří nová kůra!

Před 35 lety napadl 1 m sněhu a srna mi přeskočila plot a okousala stromek 5 cm v průměru ÚPLNĚ kolem dokola. Míza vytvořila za rok novou kůru.

Zdravím a sdělte výsledek. Jarda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
valecekm - (15) - 155.190 (?), 24.4.2012 19:08

No budem tedy pravděpodobně bojovat :-), zkusím kmínek tedy zabalit, případně před tím ještě dezinfikovat a pokud nezapomenu na tuto diskuzi, vzpomenu si a bude-li tato diskuze ještě nadále fungovat, tak sdělím výsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
valecekm - (15) - 155.190 (?), 24.4.2012 15:02

Děkuji za radu, doufám, že se na mě za to nenazlobíte, ale již jsem Vás s tímto doporučením předběhl :-). V předjaří jsem všemu zelenému dopřál kravským hnojem a cererit byl před 3 dny(jen tak trošku abych to se vším nepřehnal). Spíš mě napadá, jestli by šlo něco takového, jako onu deformaci odříznout, ošetřit a pomoct v hojení rány? Někde jsem četl, že se dá urychlit zarůstání oné rány, pomocí úmyslných řezů do míst zarůstání a tím vyprovokování stromku k rychlejšímu hojení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika