Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 

Jabloně > Podzimní přihnojení

Stránky: 1, 2, 3   

Podzimní přihnojení

host - xxx.xxx.150.245 (?)
3.11.2013 21:57
Tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, čím přihnojujete teď na podzim ovocné stromky (jabloně, švestky, ořešáky)? Já jsem použil síran draselný, nevím jak u ořešáků.

Jirka_S

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Podzimní přihnojení

KUKY (3779) - xxx.xxx.96.86 (?), 4.11.2013 9:44
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Já dám letos na podzim jen borax a dolomitický vápenec. Cererit v březnu. Ořešák můžete pohnojit jako jiné ovoce. A má rád vápník. Starší stromy bych už moc nehnojil.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?), 4.11.2013 9:56

Pro podzimní přihnojení je dobré aplikovat kompost nebo statková hnojiva. Ideální je, když máte čas a před rozhozením organiky mísy pod stromy nakypříte. Minerální hnojiva včteně cereritu je lepší dávat na jaře, až po sejití sněhové pokrývky. Přeci jenom voda z tání sněhu může vyplavit některé složky do podzemních vod bez toho, že by byly rostlinami využité. A nejsme tak bohatí, abychom dodávali dusičnany do podzemních vod.

Osobně ořešák královský nehnojím, protože pod ním mám založeny komposty. Ořešák se mi tak stará o správné využití případných úniků živin.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.179.38 (?), 5.11.2013 12:41

1)Neznám nikoho, kdo pod vysokokmeny na podzim kypří půdu, ani já to nedělám, možná že Vy ano.Nízkokmeny snad.

2)Z podzimního hnojení kompostem, nebo statkovými hnojivy se vyplýtvá dusík tak samo, ne-li ve větším množství, než při hnojení jarním -průmyslovými hnojivy.A prvky P, K jsou méně pohyblivé.Proto mi připadá podzimní, i jarní hnojení Cereritem, NPK půlnapůl výhodnější, než hnojení v jedné dávce.Já ale na jaře průmyslovými nehnojím, přesunu tuto dávku na dobu po úrodě.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?), 5.11.2013 13:19

otevřel jste mi vrátka pro přemýšlení, jestli je dobré kompost na podzim ještě jednou přeházet a rozvážet až na jaře, nebo ho nevyzrálý napodzim rozhodit po zahradě "kde je potřeba". Možná že to dělám napodzim jen proto, že po sklizni jablek mám čas a na jaře už přemýšlím nad zelinářskou zahradou.

Vysokokmeny měl naposledy děda, a ten misy pod stromy napodzim prokypřil, případně i zaryl mělce kompost či králičí hnůj. Ano, dělená dávka na začátku vegetace a před vyzráváním plodů je vždy lepší než jedna (kdykoliv).

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.179.38 (?), 5.11.2013 13:47

Jestli máte jiné zdroje dusíku, tak se mi zdá vhodné nevýzralý,nebo čerstvý  hnůj rozhodit pod stromy na podzim-přez zimu se rozleží, a stratí na agresivnosti.Jednotlivé prvky prostoupí těžkou půdou pod vysokokmeny.Já to tak dělám-tedy vysokokmeny hnojem nehnojím,jen zákrsky.Chráním tím jejich kořínky před mrazem .O dusík mi nejde mám ho přebytek v kterouko-li roční dobu.Proto můžu s ním plýtvat.Kompostem bych hnojil na jaře, i ke kořenům,ale s rozmyslem, protože představuje menší riziko popálení.Taky je rozdíl, jestli hnojit na povrch, nebo do půdy, ke kořenům.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

vyslouzil (17559) - xxx.xxx.249.236 (?), 5.11.2013 13:57

Nevyzrálý kompost ani nevyzrálý hnůj bych nerozhazoval. Tato statková hnojiva vyzrávají nejlépe v hromadě. Když rozhážete čerstvý hnůj, tak se tak dobře nerozleží, jen z něj deště vymyjí zvířecí trus a zůstane špinavá sláma.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.186 (?), 5.11.2013 16:17

abychom si nepletli pojmy a dojmy. Rozlišuji kompost čerstvý od založení po první přehození, nevyzrálý od slehnutí po prvním převrstvení až do druhého přehození a plně mineralizovaný, což je tak tři měsíce od druhého přehození do úplného spotřebování. Podle toho jak kdo točí kompost je to jednoletý+dvouletý+tříletý kompost nebo také 6+12+18 měsíční rychlokompost.

Čerstvý kompost má ležet na hromadě. nevyzrálý je k zarývání apod. a plně mineralizovaný (stejně jako zemina napodzim vyházená z pařníku) pro hrnkování rostlin a tam kde by vadily neúplně rozložené zbytky biomasy.

Pak mám ještě "karanténní kompost" což je sud kde nejprve vše anaerobně prokvasím, pak desinfikuji dusíkatým vápnem. Nakonec po odvodnění tuto hmotu přidávám do čerstvého kompostu tak, že se karanténou prohnaná biomasa vrátí na zahradu za 3+2 až 3+3 roků.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

Mikeš13 (1943) - xxx.xxx.0.91 (?), 5.11.2013 20:15

Vámi označovaný "čerstvý kompost" není kompost. Kompostem se stává až, když projde procesem kompostování. To, co vydává 95% zahrádkářů za kompost, kompost není. Je potřeba určitý minimální objem zakládky, poměr C:N atd., aby došlo k vytvoření potřebné teploty a rozvoji těch správných mikroorganismů.

Připojit reakci

Podzimní přihnojení

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.186 (?), 5.11.2013 21:59

...  a jak tedy správně nazvat tu kupu biomasy od založení do prvního přehazování? Nebo snad budete 2/3 provozu kompostárny nazývat sběrným a manipulačním dvorem? A pak teprve expediční 1/3 kompostárnou?

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3   
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Umírající rybky25.2.2020
Umírající rybky22.2.2020
Umírající rybky22.2.2020
Umírající rybky22.2.2020
Umírající rybky21.2.2020
Umírající rybky20.2.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů